0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شاهکار جدید معاون معدنی وزارت صمت!

پس از کش و قوس ها و گمانه زنی های فراوان، دیروز معاون معدنی وزیر صمت آخرین اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار فولاد را ابلاغ کرد. در این  اصلاحیه قیمت پایه اسلب ۲۲۲۶ تومان و قیمت پایه شمش ۲۰۷۹ تومان اعلام شد و قیمت میلگرد و ورق گرم ۱۱ درصد بالاتر از قیمت شمش فولادی و اسلب و قیمت پایه ورق سرد و لوله و پروفیل به ترتیب ۱۴ و ۱۰ درصد بالاتر از نرخ پایه ورق گرم تعیین شده است. همچنین سقف رقابت قیمت برای محصولات فولادی ۱۵ درصد تعیین شده است. البته عدم تعیین قیمت تیرآهن که معمولاً در بازارهای جهانی برای تیرآهن های سبک حدود ۴۰ دلار و برای تیرآهن های سنگین حدود ۸۰ دلار بالاتر از قیمت میلگرد است نیز در نوع خود برای کسانی که ادعای تنظیم بازار فولاد را دارند جای سوال است!

با نگاه اجمالی به شرایط این روزهای بازار فولاد به ویژه بورس کالا و با توجه به این که معمولا شمش در سقف قیمت رقابت می شود ولی برای میلگرد های عرضه شده رقابتی صورت نمی پذیرد به احتمال قریب به یقین شاهد شمش با قیمت ۲۳۹۰ تومان و قیمت میلگرد ۲۳۰۷ تومان خواهیم بود. که در نوع خود یک شاهکار مدیریت و تنظیم بازار توسط معاون معدنی وزارت صمت است.

یعنی از این به بعد نوردکاران باید شمش را ۲۳۹۰ تومان بخرند و پس از تبدیل به میلگرد به قیمت ۲۳۰۷ تومان در بورس کالا به فروش برسانند که عملاً توجیه پذیر نخواهد بود. مگر این که به روال ماه های اخیر شمش را از بورس خریده و محصول تولیدی را در بازار آزاد بفروشند یا بی سرو صدا به عراق و افغانستان صادر کنند.

فعالان بازار فولاد همچنان منتظر عرضه میلگردهای تولید شده از شمش های خریداری شده با قیمت های دستوری بورس کالا و همچنین لوله و پروفیل های تولید شده با ورق های خریداری شده از بورس کالا هستند. در صورت عدم عرضه تیرآهن و میلگرد در هفته جاری و قطع امید فعالان از ورود محموله های ارزان به بازار و با توجه به بازار آشفته ارز در روزهای اخیر ، احتمال ورود به کانال ۵ هزار تومان برای برخی مقاطع و کارخانه ها وجود دارد.

اما فراموش نکنید که در یکی دو ماه اخیر این رقم اوج منحنی افزایش و سقف روانی قیمت میلگرد است و بازار پس از کشف قیمت جدید در رکود شدید گرفتار می شود. توصیه می شود دوستان نوردکار با توجه به حجم تقاضای بازار رفتار کرده و در اعلام قیمت خود حد اعتدال را حفظ کنند.

قیمت میلگرد

مصرف کننده نهایی همچنان در انتظار فرجام تصمیم گیری نهایی

 • مصرف‌ کننده نهایی و زنجیره های پایین دستی در لبه تیغ تصمیم‌ گیری و در وضعیت سرگردانی و بلاتکلیفی همچنان در انتظار فرجام تصمیم‌گیری های دولتی

عمده گزارشات این روزهای بازار فولاد در رسانه‌ های فعال خلاصه می شود در کلمات کلیدی : اقتصاد دستوری؛ دستورالعمل؛ رانت؛ افزایش

مصرف ‌کننده نهایی و زنجیره های پایین دستی در لبه تیغ تصمیم‌ گیری در هاله ای از سرگردانی و بلاتکلیفی در مواجه با

 • تأخیر عملیاتی
 • یا سستی اراده
 • یا مصلحت اندیشی
 • یا ناتوانی در مواجه با شرایط سخت تصمیم ‌گیری ضربتی

بازوی اجرایی دولت قرار گرفته اند؛ به طوری که این تاخیر عملیاتی به همراه التهاب تزریقی از سمت بازارهای ارزی، باعث به وجود آمدن شرایط فرصت برای نوسان گیری فولادسازان و نوسانات قیمت میلگرد در بازار داخلی شده است، که این شائبه را در ذهن ایجاد می کند که شاید این فرصت فراهم شده با هماهنگی های زیرپوستی ناظرین بازار صورت گرفته باشد.

بدون شک مصرف ‌کننده نهایی و زنجیره های پایین دستی در حال گذر از یکی از سخت ترین شرایط بلاتکلیفی بوده و در مواجه با کشمش های موجود بین فولادسازان و بخشنامه ‌های دولتی؛ از امکان برنامه ‌ریزی برای کسب و کار خود ساقط گشته است. به طوری که گروهی شتابان و به منظور جلوگیری از افت بیشتر ارزش سرمایه خود‌؛ در حال خریدهای هیجانی هستند؛ گروه دیگر اما در وضعیت صبر و نظاره، فعالیت های اقتصادی خود را به امید شرایط بهتر تقریبا متوقف نموده ‌اند.

ابتدای هفته افزایش معاملات و بطور کلی تکاپوی بازار فولاد متاثر از آشفتگی های به وجود آمده، به طور محسوسی قابل لمس بود؛ از دیروز اما به نظر می رسد که بازار مجددا و همزمان با افزایش چکشی و بی وقفه قیمت ها و به تبع آن افزایش ریسک، مجددا وارد فاز احتیاطی و انتظار شده باشد؛ انتظاری که برای بسیاری از فعالان بازار ناخوشایند و غیرقابل قبول دیده می شود.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری