0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چند نکته در مورد عرضه های روز گذشته محصولات ذوبی

بالاخره پس از عرضه های متعدد و بدون تقاضای آهن اسفنجی و کاهش قیمت های متناوب نرخ پایه؛ روز شنبه بنا بر تابلوی آنلاین بورس کالا به نظر می رسد که ۱۰۰۰ تن از این کالا متعلق به جهان فولاد سیرجان با نرخ پایه ۱۲،۲۴۰ ریال معامله شده است. شنیدیم برخی از اساتید حوزه آهن آلات با توجه به نرخ معاملاتی آهن اسفنجی بر این عقیده هستند که احتمالا نرخ پایه عرضه شمش فولاد خوزستان با دو برابر نرخ آهن اسفنجی فعلی در بورس کالا عرضه خواهد شد . این در حالی است که مطابق با آخرین دستورالعمل تنظیم بازار؛ حداکثر نرخ افزایش آهن اسفنجی در بورس کالا به عنوان تابعی از ۵۰ درصد نرخ شمش فولاد خوزستان اعلام شده است.  برخی از کارشناسان عکس رابطه نرخ گذاری شمش فولاد خوزستان به عنوان تابعی از نرخ آهن اسفنجی را در این فرمول صادق نمی دانند و این ابهام یقینا با عرضه پیش روی شمش فولاد خوزستان مشخص خواهد شد.

بزرگواران گرامی همان طوری که پیش تر هم اطلاع رسانی شد؛ اوضاع تقاضای مصرفی بازار به شدت خراب است تا حدی که اگر گفته شود بنا بر شنیده ها ارسال کالا به مقصد پروژه حداکثر ۱۰ درصد روال معمول شنیده شده؛ اغراق نشده است.

اوضاع به گونه ای است که در حال حاضر تقاضای کل بازار ( چه آدرس انباری و چه پروژه ) نسبت به نوسانات قیمتی کاملا بی تفاوت است؛ چه کاهش و چه افزایش تاثیری بر تصمیم گیری تقاضا در جهت خرید ندارد؛ چرا که از یک سو وخامت فقدان تقاضای مصرفی یا پروژه ‌ای از قبل القای شوک مصنوعی به بازار بر ما عیان بود و از سوی دیگر کم و کسری انبارها طی هفته گذشته با توجه به شوکی که به بازار وارد شد، به هر نحو تامین شد؛ اکنون در هر دو جناح تقاضا، بدون اغراق و یا هرگونه رودربایستی با بازارساز؛ در بالاترین حد رکود خودش دیده می شود.

قیمت میلگرد

بررسی عرضه بورس کالا در روز یکشنبه

حدود ۳۰ درصد از سبد تیرآهن و میلگرد و حدود ۶۰ درصد از سبد تیرآهن را محصول کم طرفدار تیرآهن ۱۸ تشکیل می دهد. با توجه به عدم استقبال از عرضه روز شنبه آهن اسفنجی با توجه به کاهش ده درصدی نرخ پایه و با توجه به نوع چیدمان عرضه های روز یکشنبه سوال جدی این است که آیا  خریداران ثابت محصولات ذوبی وارد گود معامله می شوند؟

عدم شفافیت در قیمت پایه شمش

البته به جا بود که با توجه به شرایط پیچیده بازار فولاد، قبل از عرضه مقاطع ذوبی و دیگر کارخانجات ، عرضه شمش فولاد خوزستان و یا خراسان انجام‌ می شد تا کف قیمت بازار به نوعی مشخص شود و خریداران با اطمینان بیشتر و دید بازتر وارد معامله شوند. هرچند زمزمه هایی مبنی بر بزرگ تر شدن سبدهای فروش ذوب آهن در عرضه های بعدی وجود دارد اما استقبال از این عرضه های بزرگ ، منوط به استقبال خوب از عرضه های کوچک روز گذشته بود.

نکته قابل توجه؛ امکان بزرگ شدن سبدهای ذوبی در عرضه های بعدی است که خبر نسبتا خوبی است. اما تنها نکته مبهم و نگران کننده؛ امکان توافق با یک شرکت خاص و ورود مجدد این خریدار انحصاری محصولات ذوبی در صورت بزرگ شدن سبدها می باشد. البته همه این موارد در حد حدس و گمانه زنی است. در نهایت معاملات سبد مخلوط تیرآهن ذوب آهن اصفهان حداکثر تا سقف ۳۱۶۲۹ ریال اما با تقاضای رقابتی ضعیف معامله شد.

نکته اینکه در تابلوی عرضه حداکثر عرضه ع ۷۰۱۸ تن عنوان شده بود؛ در حالی که کل تقاضای پشت صف حدود چهار هزار تن خرده‌ای بود که عرضه کننده فقط سه هزار خرده تن در رینگ عرضه کرد ! یا این که در اطلاعیه عرضه حداکثر افزایش عرضه اشتباه تایپی بوده باشد …

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری