0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عوامل محرک بازار فولاد شدت گرفت

همان طور که بررسی قیمت انواع آهن آلات اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن در ۴ هفته اخیر نشان می دهد و در هفته های قبل هم متذکر شدیم روند کلی بازار مقاطع مثبت و با شیب ملایم می باشد. البته افزایش هفتگی قیمت قراضه و شمش و هم چنین افزایش هفتگی قیمت ارز در صرافی از عوامل این افزایش است. همچنین در اواسط ساعات کاری روز شنبه، برخی شنیده ها از افزایش قیمت ورق فولادی به خصوص ورق کلاف گرم حکایت می کرد؛ اما اعداد و ارقام و به طور کلی میزان این نوسان صورت گرفته شفاف نبود. در ساعات اولیه روز گذشته اما با توجه به برخی شنیده ها از اعلامی های سمت حوزه قیمت قوطی و پروفیل ، به نظر می رسد که بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان افزایش قیمت نسبت به کف قیمت های دیروز این حوزه در برخی از مبادی حادث شده باشد.

در هفته قبل ۳ عامل محرک قیمت مقاطع خصوصا قیمت میلگرد در ۴ هفته اخیر را بررسی کردیم که عبارت بودند از:

رشد ملایم و هفتگی قیمت ارز

رشد ملایم و هفتگی قیمت شمش و قراضه

از همه مهم تر که به نوعی محرک دو عامل اول هم می باشد، تورم بالای ۲۰ درصد در اقتصاد ایران

 علاوه بر این موضوعات ، در هفته جاری شاهد دو اتفاق مهم و تاثیر گذار بر حوزه آهن آلات هستیم که عبارتند از:

افزایش نرخ قراضه در کشور همسایه ترکیه

هر چند تا قبل از این، دو شرکت نوردی استان یزد، به صورت منظم صادرات ریلی به این کشور داشتند ‌ اما با افزایش قیمت ها در آن سوی مرز، حضور بیشتر تولید کنندگان و صادرکنندگان ایرانی در این کشور توجیه اقتصادی دارد. دیروز هم اخبار غیر رسمی از حضور تجار ترک در شهرهای اصفهان و تهران حکایت داشت.

قیمت آهن آلات

و عامل دیگر؛ تمایل شرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان بزرگ ترین تولید کننده تیرآهن و میلگرد در مرکز ایران، به فروش سبدهای بزرگ در بورس کالا که موجب رقابت بیشتر در سبدهای کوچک و در نهایت افزایش قیمت پایه در عرضه های بعدی و همچنین یک دست  شدن سمت عرضه و احتمالا کاهش و جمع شدن فروش های ۱۱۰ تنی و۲۲۰  تنی به دلایل مشکلات زیادی که در سیستم تحویل و مالی ذوب آهن ایجاد کرده است.

با کنار هم گذاشتن همه موارد فوق، احتمال هدایت قیمت مقاطع به خصوص قیمت میلگرد به کانال های بالاتر با شیب ملایم در فرصت باقی مانده تا روزهای پایان سال بعید نیست. هر چند که سمت تقاضا هنوز در خواب زمستانی است. نکته ای که لازم به ذکر است این است که ؛ تغییر و تحولات سیاسی در تحلیل فوق لحاظ نشده است، هر پالس سیاسی که باعث کاهش یا افرایش قیمت ارز در داخل شود در تحلیل فوق موثر است.

فولاد بر مدار عقلانیت

آنچه در دو ماه اخیر و دوره ریکاوری بازار آهن آلات ، پس از دو سکته شدید : یعنی طرح تنظیم فولاد در خرداد و تیر ماه امسال و سقوط شدید قیمت مقاطع فولادی اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن در آذر ماه (به دلایل مختلف از جمله قطع صادرات) جلب توجه می کند، گردش فعالان صنف فولاد، اعم از تولیدکننده و توزیع کننده بر گرد مدار منطق و عقلانیت است.

رصد و درک هوشمندانه شرایط شکننده و نامساعد بازار تقاضا

پرهیز از افزایش های هیجانی و بدون منطق (به مانند ماه های ابتدایی سال)

تسهیل بیشتر در شرایط بازپرداخت وجه محصولات فولادی توسط تجار و تولیدکنندگان از ویژگی های این روزهای بازار فولاد است. که واقعا جای تقدیر و سپاس دارد. نکته مهم تر تجزیه و آنالیز منطقی قیمت محصولات بر اساس زنجیره مواد اولیه است به نحوی که در دو رسته شمش القا و شمش قوس بر اساس محاسباتی که چند بار در همین گروه انجام گرفته، در حال حاضر بازار قیمت مقاطع فولادی (اعم از قیمت میلگرد و شمش و نبشی و ناودانی) کاملا منطقی و عقلانی و بدون حباب است.

و هرگونه افزایش قیمت بر اساس میزان عرضه و تقاضا و با در نظر گرفتن میانگین قیمت مواد اولیه (اعم از شمش و قراضه ) در روزهای مختلف توسط تجار و تولیدکنندگان بالانس می شود.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری