0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گزارش کامودیتی اینساید از بازار صادراتی آهن آلات ایران

بازار صادراتی آهن آلات ایران به دلیل تجدید تحریم ها در مسیر سرازیری قرار گرفته است . صادرات آهن آلات ایران پس از تجدید تحریم های آمریکا رو به کاهش نهاده است؛ پیش تر اتحادیه اروپا هم نسبت به وضع قوانین ضد دامپینگ در خصوص برخی از محصولات فولادی ایران اقدام کرده است. به گفته گزارشگر فولاد مطابق با گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، ایران در ۸ ماهه ابتدایی سال با تولید ۱۴.۲۴ میلیون تن فولاد ۱۰  درصد رشد داشته است. انتظار آن می رود که تا پایان سال جاری ایران نزدیک به ۲۵ میلیون تن فولاد تولید نماید و از این مقدار حدود ۹ الی ۱۰ میلیون تن آن صادر گردد. از همین رو تا کنون حدود ۵.۳ میلیون تن فولاد در همین راستا در بازار های صادراتی تحویل داده شده که عمده این محصول در ۸ ماهه ابتدایی سال و قبل از اعمال تحریم های آمریکا صورت گرفته است .

کاهش صادرات آهن آلات فشار بیشتری را متوجه تولید ایران و برنامه افزایش ظرفیت های تولید فولاد این کشور خواهد نمود؛ تولیدکنندگان داخلی فولاد این کشور در حال مذاکره با دولت به منظور تسهیل راه های صادراتی خود هستند. ایران موفق شده تحت ساز و کار ویژه ای به نام SPV تا حدودی ادامه تجارت خود با اروپا را حفظ نماید؛ با این حال به نظر نمی رسد که حمایت قابل توجهی در خصوص صادرات آهن آلات ایران به واسطه این ساز و کار فراهم گردد.

به نظر می رسد که ایران مجددا به راهکارهای بازرگانی که در طول دوره تحریم های گذشته از آنها استفاده می نمود؛ بازگشته است همان طوری که پیش تر عنوان شد؛ فولادسازان چشم امید به بهبود بازارهای صادراتی دارند. از برخی بنکداران شنیدیم که طی رایزنی هایی که با برخی تولیدکنندگان انجام داده بودند، عنوان شده بود که امید به بازارهای صادراتی داریم و منتظر حمایت دولت در این خصوص هستیم.

صادرات مقاطع فولادی

خواستگاه این ها صدور اجازه صادرات ریالی به همسایگان ایران و کاهش قابل توجه انتظارات دولت در بازگشت ارز صادراتی حاصل از این صادرات است؛ یعنی در واقع در حدی که فقط منابع ملی را برای همسایگان ما به حراج بگذارند تا به سوددهی برسند و از این اقیانوس قرمز داخلی و وضعیت تحریم های پیش رو رهایی پیدا کنند ! اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا منابع تجدید ناپذیر ما مثل معادن سنگ آهن قابل جایگزینی هستند ؟ به چه قیمتی قرار است این مواد خام را صادر کنیم ؟ جواب نسل های آینده را چطور باید بدهیم ؟!

آیا این موضوع صادرات با نرخ ناعادلانه به صلاح نسل های آینده ما و کشور ماست …

گزارش متال بولتن از بازار صادراتی شمش ایران

متاثر از تحریم های آمریکا در خصوص ایران؛ نرخ شمش صادراتی ایران همچنان کاهشی بود .

نرخ شمش صادراتی ایران در محدوده ۳۹۵ تا ۴۰۵ دلار به ازای هر تن فوب پیشنهاد شد که نسبت به شاخص هفته گذشته در محدوده ۴۰۵ الی ۴۱۲ دلار به ازای هر تن فوب؛ کاهش قیمت را نشان می دهد. بنا بر اذعان منابع، علی رغم تحریم های آمریکا برای صادرات آهن آلات ، بازار شمش صادراتی ایران هنوز برای مناطقی همچون آسیا؛ مصر و الجزیره جذابیت دارد. شنیده شد، تولیدکننده ای در امارات متحده عربی۵۰،۰۰۰ تن شمش فولادی با نرخ ۴۶۵ دلار به ازای هر تن cfr از اکراین را پیش خرید نموده است.

پیشنهاد شمش عربستان سعودی ۴۸۰ الی ۴۹۰ دلار به ازای هر تن cfr بود؛ اما معاملاتی در این سطوح قیمتی شنیده نشد.

در حال حاضر با دو دیدگاه متفاوت در حوزه صادرات آهن آلات مواجه هستیم

یک طرف فولادسازان هستند که انتظار دارند دولت در صادرات ریالی به همسایگان ایران با آن ها همکاری نماید؛ ظاهرا مشکل و اختلاف اصلی به نحوه ارزش گذاری کالای صادراتی در گمرکات برمی گردد؛  فولادساز می گوید کالایی که ریالی صادر می کند از ارزش و قیمتی به مراتب کمتر از نرخ های جهانی و در واقع نزدیک به قیمت های فروش داخلی برخوردار است؛ دولت عقیده دارد که نرخ های داخلی یارانه ای است و در واقع اگر اظهارنامه صادراتی فولادسازان با نرخ ریالی نزدیک به نرخ های داخلی را بپذیرد؛ این به معنای حراج کالای ملی یارانه ای به غیر ایرانی و مشتری خارجی است؛ در مقابل فولادساز اظهار می کند که با توجه به تحریم ها قادر به فروش نزدیک به نرخ های جهانی به همسایگان ایران نیست و از طرفی با مازاد عرضه های داخلی هم مواجه است و در واقع نیاز به بازار صادراتی دارد .

و این معادله چند مجهولی مدتی است که تبدیل به یک مسئله و معضل جدی برای حوزه فولاد کشور گردیده است . هم دولت درست می گوید و هم فولادساز می خواهد فعالیت کند . حل این مشکل به دو موضوع و معضل مهم باز می گردد :

“تحریم ها” و “عدم برنامه ریزی و پیش بینی درست در توسعه متوازن و همگن زنجیره تولید فولاد در کشور “

دولت در یک برنامه بلند مدت از سال ها قبل توسعه تمام قد ظرفیت های تولید فولاد را آغاز نمود؛ اما به نظر می رسد که به توسعه همگن و متوازن این زنجیره توجه نداشته است؛ چرا که در برخی کالاها مثل مقاطع طویل فولادی شاهد افزایش بی رویه توسعه ظرفیت ها هستیم در مقابل به توسعه تولید متوازن برخی دیگری از کالاها کم توجهی شده است؛ مثل ورق کلاف گرم و مشتقات آن که متاسفانه محوریت تولید این کالا صرفا با تمرکز بر یک مرکز انحصاری توسعه یافته است .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0