2.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی بازار فولاد عراق، تامین کنندگان داخلی

هفت استانی که تحت سلطه داعش باقی ماندند، تا حد زیادی تخریب شدند. علاوه بر زیر ساخت ها، ساختمان های مسکونی و تجاری نیز آسیب دیدند، میلیون ها نفر از این مناطق فرار کردند. فعالیت های بازسازی از زمان شکست این سازمان تروریستی در این کشور مجددا آغاز شده است. در فوریه ۲۰۱۸ یک کنفرانس بین المللی سه روزه برای بازسازی عراق در کویت برگزار شد.  چندین کشور متعهد به ارائه کمک های مالی به عراق شدند.  فرانسه مبلغ ۱.۱ میلیارد دلار کمک کرد، اتحادیه اروپا هم ۴۵۰ میلیون دلار متعهد گردید. از مجموع ۸۸ میلیارد دلار مورد نیاز برای بازسازی این کشور؛ عراق توانسته از آغاز سال ۲۰۱۹ تا کنون حدود ۳۰ میلیارد دلار به دست آورد.

هزاران پروژه بازسازی هنوز باقی مانده که می بایست در این کشور آغاز شود. در حال حاضر ۳۴ درصد کل بودجه لازم برای بازسازی عراق مدیریت می شود. با این حال، عراق می تواند میلیاردها دلار برای بازسازی این کشور جمع آوری نماید، اما فعلا فاقد سیستم هزینه ای شفاف و مناسب است. در حال حاضر این کشور برای ایجاد یک واحد ویژه برای این منظور تلاش می کند. پس از تاسیس این اداره جدید، مجاز به انجام وظایف بازسازی با روش های بهتر و موثرتر خواهد بود.

کل ظرفیت تولید فولاد خام عراق با بکارگیری چند واحد تولیدی با تکنولوژی کوره قوس الکتریکی و یک واحد کوره القایی، حدود ۲ میلیون تن در سال است.

صادرات میلگرد به عراق

 • واحد State Company for Iron and Steel (SCIS)

از سال ۲۰۰۳ به دلیل جنگ تعطیل بوده؛ با سرمایه گذاری اولیه ۲۲۰ میلیون دلار قصد بازگشایی مجدد دارد. در فاز اول نیم میلیون تن مقاطع طویل فولادی تولید خواهد کرد؛ شروع به کار آن از اواخر سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

 • واحد Al Anmaa Co

این واحد تولیدی شمش بر مبنای تکنولوژی قوس الکتریکی بوده و ظرفیت تولید ۴۳۵ هزار تن بیلت و ۳۰۰ هزار تن میلگرد را دارد.

 • واحد Erbil Steel

ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن میلگرد را دارد

 • واحد FF Steel

در اربیل کردستان واقع شده و ظرفیت تولید ۵۳۵ هزار تن میلگرد را دارد.

 • واحد IPBD

یک واحد تولیدی کوچک بر پایه مواد اولیه قراضه آهن با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن میلگرد.

 • واحد Mass Iraq for Iron and Steel Industry Co

ظرفیت تولید سالانه ۱.۲۵ میلیون تن فولاد شامل بیلت و میلگرد. این واحد تولیدی همچنین قصد دارد تا یک کارخانه فرآوری سنگ آهن برای استفاده از سنگ آهن استخراج شده از کوه های سنندج و سقز در کردستان ایران تهیه کند.

بازار فولاد عراق – تقاضا

تقاضای فولاد عراق به طور قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد، چرا که روند بازسازی مدتی است که آغاز شده است. چندین میلیارد دلار پروژه های ساختمانی، میلیون ها تن از تقاضای فولاد در بازار را ایجاد خواهد کرد.  ما برآورد می کنیم که ساخت و ساز مسکونی حدود ۲۰ درصد از کل هزینه های بازسازی ضروری ۸۸ میلیارد دلاری را تشکیل دهد.

ارزیابی کامودیتی از بازار داخلی نشان می دهد که کل مصرف فولاد عراق در سال ۲۰۱۸ حدود ۳.۲ میلیون تن بوده است. با افزایش هزینه های ساخت و ساز و هزینه های زیربنایی، انتظار می رود که تقاضا برای فولاد در سال های آتی افزایش پیدا کند. تقاضا همچنین توسط درخواست لوله فولادی و لوله مورد نیاز برای بازسازی پالایشگاه های آسیب دیده مورد حمایت قرار می‌گیرد.

بازار فولاد عراق – فولاد داخلی و وارداتی

انتظار می رود که بیشتر تقاضای فولاد در عراق از طریق واردات تامین گردد. واردات فولاد عراق از حدود ۱ میلیون تن در سال ۲۰۰۸ به ۴.۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۳ افزایش یافت، اما به تدریج تا پایان سال ۲۰۱۷ به دلیل جنگ بین نیروهای عراقی و داعش، به ۲.۳ میلیون تن کاهش پیدا کرد.  پیش بینی می کنیم که بیشترین واردات فولاد از ایران، ترکیه و CIS ادامه پیدا کند.

نرخ فولاد ایران نسبت به سایر کشورهای همسایه نسبتا پایین است. این موضوع به نفع تامین کنندگان فولاد ایران برای بازارهای صادراتی آن ها تا حد امکان می باشد. بعضی از تجارت های فولادی صورت گرفته بین دو کشور نیز به دلیل تحریم های آمریکا بر علیه ایران، از طریق سیستم تبادل [ تهاتر] صورت می گیرد.  تولیدکنندگان فولاد عراق نیز ممکن است به علت هزینه های بالای تولید، در واردات مواد اولیه با یکدیگر رقابت نمایند، به ویژه این که در سال های آتی نرخ قراضه آهن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

عراق قبلا تعرفه‌ های وارداتی برای فولاد و سایر مصالح ساختمانی مانند سیمان از ایران را برای محافظت از تولیدکنندگان داخلی خود افزایش داده است.  این به نوعی افزایش قیمت کالای وارداتی برای این کشور نیز به حساب می‌آید.  با این حال، با توجه به کنترل های ضعیف مرزی خلیج فارس و همچنین طبقه بندی نامطلوب بالقوه محصولات فولادی، ممکن است وضع این تعرفه ها کمتر موثر واقع گردد.

۲٫۳
۳رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری