2.2/5
24رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سکوت همراه با رکود سنگین در بازار فولاد

طی هفته جاری سکوت توام با رکود سنگین حاصل از کاهش نرخ ارز به وضوح بر بازار مقاطع سایه افکنده است. هرچند ماهیت بازار کاهشی است اما در روزهای اخیر با مقاومت در مقابل کاهش قیمت در بیشتر مبادی مواجه هستیم. به نظر می رسد تمایل کلی بازار میلگرد بازگشت به کانال ۵ هزار تومان و شاید یک پله پایین تر باشد روندی که در طول یک سال اخیر بارها و بارها شاهد آن بوده ایم. شاید بتوان عدد ۵ هزار تومان را سقف مقاومتی بازار میلگرد داخلی دانست که در صورت عبور بازار از این کانال سمت مصرف به سرعت آن را پس می زند. در مورد محصولات ذوبی به علت این که اکثر این محصولات  (به خصوص تیرآهن ها) در کانال های بالایی خریداری شده اند و از طرفی در کانال های قیمت معقول تری معامله می شوند شاید شیب کاهش کمتر باشد. با گذشت از مرحله هیجانات سیاسی هفته قبل به نظر نمی رسد در روزهای آینده عوامل بیرونی بر بازار ارز فشار وارد کنند و احتمالا تا دو هفته آینده و عبور از تعطیلات شب های قدر شاهد روال عادی و آرامش نسبی در بازار مقاطع باشیم. طبق روال همه ساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک شاهد ورود موج جدید تقاضا خواهیم بود.

هفته گذشته حجم اخبار سیاسی به حدی بود که کلیه بازارها را تحت تاثیر خود قرار داد. همان طور که قبلا هم اشاره شد به لحاظ این که بخش زیادی از بار روانی قضیه در چند روز گذشته تخلیه شده و نوسانات احتمالی آن پیشخور شده بود هفته جاری دامنه نوسانات تقریبا کمتر از هفته گذشته بود. بازار فولاد هم به دلایلی که در قبلا ذکر شد، به نظر می رسد به سطوح مقاومتی برخورد کرده است و برای کشف سطوح بالاتر احتیاج به حداقل یک فرجه دو هفته ای (طبق معمول تا بعد از تعطیلات شبهای قدر) برای تخلیه بخشی از محصولات ارزان قیمت انبارها نیاز است. از طرفی نامه ارسالی از وزارت صمت مبنی بر توقف موقت ارسال محموله های صادراتی، شاید ترمزی باشد بر افزایش های بی رویه پروفیل سبک در چند روز اخیر

کاهش قیمت آهن

حذف بروکراسی صادرات مقاطع طویل فولادی برای تولیدکنندگان

همان طور که پیش تر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی اعلام کرده بود؛ بنا بر اعلام انجمن تولید کنندگان فولاد کشور؛ وزیر محترم صمت طی نامه ای به رئیس کل گمرک، در راستای تسهیل فرآیند صادرات لیست صادرکنندگان مجاز مقاطع طویل فولادی برای ۳ ماهه اول سال جاری را اعلام کرد. بر این اساس فرآیند زمان بر و بوروکراسی اداری تایید کوتاژهای صادراتی خاتمه می یابد و دیگر نیازی به تایید وزارت صمت برای اخذ مجوز صادرات وجود ندارد. در واقع فرآیند بوروکراسی دست و پا گیر صادرات محصولات فولادی تسهیل پیدا کرد. اما این موضوع به معنای تغییر خاصی در کلیات قوانین حاکم بر صادرات محصولات فولادی نیست و بخشنامه جدیدی در خصوص قوانین صادراتی؛ ابلاغ نگردیده است؛ صادرات محصولات فولادی همچنان توسط تجار ممنوع و فقط توسط تولیدکنندگان و یا نمایندگان رسمی آن ها مجاز می باشد.

ادامه روند کاهشی بازار فولاد در روزهای پایانی هفته

شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل، حاکی از کاهش حداقل کیلویی ۱۰۰ تومان در نرخ سقف پیشنهادی جاری بوده است؛ شنیده ها تا این لحظه در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر در برخی مبادی پر فروش حول و حوش ۷۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو بوده است؛ شنیده های موردی نرخ کف به ارقامی پایین تر از این نرخ اشاره دارد.

شنیده ها از بازار میلگرد آجدار، از ادامه روند کاهشی حکایت دارد، به طوری که در مبادی که تا این لحظه اعلام کرده اند، کاهش ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان اعمال شده است. البته هنوز برای قضاوت شاخص نرخ متوسط این بازار زود است. به نظر می رسد که نرخ های کاربردی در گام اول بیشتر به سمت کیلویی ۵ هزار تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) گرایش دارند. در حوزه تیرآهن ذوب آهن اصفهان در اختیار برخی از بنکداران در انبارها، کاهش قیمت ها حداقل شاخه ای ۵ الی ۱۰ هزار تومان مشهود است، اما هنوز فرصت مقایسه دقیق فراهم نشده است.

2.2/5
24رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

6

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
 • حسام

  با عرض سلام و ادب
  بنده خالقی هستم.تمام مقالات تحلیل و دانشنامه های منتشر شده توسط مرکز اهن رو مطالعه میکنم.
  عرض بنده در مورد چگونگی اعمال تحریمها در عرض 60 روز ایندس.
  به این صورت که تحریم ها متوجه تولید در کشور نخواهد شد به این جهت که تولید فولاد و مقاطع فولادی تقریبا 100درصد تولید داخل شده و وابستگی به واردات فناوری یا مواد اولیه در غالب موارد وجود ندارد.
  بحث تحریمی جدید متوجه خریداران عمده و بنادر و تجار میباشد که از خرید فولاد از ایران منع شده اند
  که انشااله این مشکل نیز بر طرف خواهد شد.

  • پشتیبان2

   با تشکر از دیدگاه صادقانه شما همراه گرامی. نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و رتبه بندی در خبرهای آتی نیز ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

 • حسام

  شما توی با اصطلاح مقالتون به مهم ترین عامل کاهش قیمت آهن اصلا اشاره نکردید چه برسد که تحلیل بکنید.
  یعنی تحریم امریکا در حق صنایع فولادی کشور کوچکترین اهمیتی نداشته؟
  بیش از نصف تولید و 90 درصد کشف قیمت به خارج و با دلار نیمایی و ازاد انجام میشه،
  از نوشته ی مرکز اهن برمیاد که اصلا دوست نداره قیمت ها پایین بیاد یعنی مرکز اهن به انبار اهن تغییر ماهیت داده. حالا که قیمتها ب جهت تحریم امریکا ریزشی شده تحلیل اب دوغ خیاری میذاره که ترمز افزایش قیمت کشیده شد!
  تحلیل درست این که با توجه به تحریم فروش توسط امریکا دیگه شرکتهای تولید شمش از فردای اعلام خبر تحریم دیگه قراضه نخریدن.انباردارها و بنکدارها ترسیدن و در دپوهاشونو باز کردن تا بیشتر ضرر ندن.
  با تشکر

  • پشتیبان2

   سلام و عرض ادب
   جناب خلقی در ابتدا بسیار متشکرم که زمانی را صرف خواندن مطالب ما و بیان دیدگاه خود کرده اید. اگر شما همراه همیشگی ما باشید می دانید که تحلیل های این مجموعه همواره به دور از هرگونه موضع گیری و تنها در جهت راهنمایی هرچه بهتر خریداران می باشد. در این مقاله هم ذکر شده است که روند بازار کاهشی می باشد و ترمز افزایش قیمت کشیده شده است! کشیده شدن ترمز به معنای کاهش قیمت ها می باشد. نه تنها در این مقاله به تاثیر اخبار سیاسی ( همان تحریم های همیشگی) اشاره شده است بلکه در دو مقاله گذشته تحت عناوین بررسی تحریم های جدید آمریکا در صنایع فولاد و بازتاب خبر تحریم حوزه فولاد کشور در رسانه های خارجی به کرات در خصوص این مساله از زبان تحلیل گران حرفه ای بازار سخن گفته ایم. شما را به خواندن دو مطلب ذکر شده دعوت می کنیم. همچنین لازم به ذکر است بخش فلزات ایران از قبل تحت تحریم بوده و اسامی تولید کنندگان عمده در لیست تحریم قرار داشته است، بنابراین دور جدید تحریم های فلزات تنها نوعی جنگ روانی علیه ایران محسوب می شود. به لحاظ این که بخش زیادی از بار روانی این قضیه در چند روز گذشته تخلیه شده و نوسانات احتمالی آن پیشخور شده بود هفته جاری دامنه نوسانات تقریبا کمتر از هفته گذشته بوده است. بنابراین منظور نویسنده این نیست که تحریم ها تاثیری بر بازار نداشته بلکه به دلیل پیشخور شدن بار روانی این قضیه، شاهد تاثیر کمتری از آن در هفته جاری بودیم و عوامل دیگری بر کاهش قیمت ها تاثیر داشته و بازار ریزشی می باشد.

6

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0