0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

توصیف شرایط موجود بازار مقاطع طویل فولادی

با توجه به محدودیت عرضه در هر سه حوزه قراضه آهن؛ شمش و میلگرد آجدار؛ به واسطه تاخیرهای به وجود آمده در خصوص حمل و نقل و تشنه شدن انبارها و سمت مصرف؛ ادامه روند صعودی قراضه آهن و به تبع آن شمش القایی و حوزه نورد از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد و بالاخره تعطیلات طولانی مدت تقریبا یک هفته ‌ای پیش رو؛ بازار اکنون دچار آشفتگی و عدم شفافیت است.

بازار کالایی کشور اکنون و به واسطه اعتصابات حوزه ترابری؛ به اجبار و حداقل 10 روز از برنامه عادی خود عقب افتاده است؛ و این تاخیر به وجود آمده به طور خودکار؛ و به عنوان یک دست غیب، کمک بزرگی به نوسان سازی بازار فولاد و تغییرات قیمت تیرآهن و سایر محصولات در این روزهای بی رمق ماه مبارک رمضان نموده است؛ و برگشت شرایط عادی و فروکش نمودن این صف بندی های ارسال بار، قطعا زمان بر خواهد بود.

از یک سو، قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع اعلامی کنونی نمی تواند از پشتوانه درست و منطقی تبعیت نماید؛ از سوی دیگر و به هر حال شرایط اقتصادی کشور به قدری غبارآلود و آشفته است که کار از منطق و حساب و کتاب گذشته است.

تحلیل بازار آهن

پیشنهاد خرید محصولات فولادی برای هفته جاری

لذا بهترین پیشنهاد ما فعلا صبر و شکیبایی و خرید در حد رفع اضطرار است؛ همچنین پیشنهاد می شود که هنگام خرید به دقت به زمان بندی ارسال بار هم توجه شود.

چراکه التهابات موجود مربوط به وضعیت فعلی بازار و زمان اکنون است؛ احتمال این هست که با گذشت زمان و بازگشت روال عادی حمل و نقل و بازگشت کلیه مبادی به مدار فروش پس از تعطیلات هفته آتی؛ بازار مجددا به تعدیل و ثبات برسد؛ اما این تنها یک احتمال و یک وجه موضوع است؛

متأسفانه با وجود اینکه حوزه تولید فولاد کشور به واسطه تامین مواد اولیه تماما داخلی، از کمترین تاثیر التهابات ارزی کشور تاثیر پذیری دارد؛ اما گویا و بنا بر آن چه که دیده می شود

وقتی که سیل اضطراب و استرس و بی اعتمادی به سراغ مردم می آید؛ همه حوزه ها را با خود می برد، حال چه مرتبط با این موضوع باشد و چه نباشد و متاسفانه عده ای هم از این فرصت کمال بهره برداری را خواهند برد؛ در هر صورت و متاسفانه این واقعیت فعلی بازار است و دولت هم نتوانسته است تا این لحظه فکری به حال این مشکلات متعدد بنماید.

با تمام این توضیحات؛ گزارشگر فولاد همچنان در موضوع اثر معکوس لغو برجام و بازگشت تحریم ‌ها در بازار فولاد کشور و تعدیل قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع به واسطه افزایش عرضه های داخلی همچنان تاکید می نماید؛ اما این موضوع به طور حتم زمان بر بوده و در بلند مدت خود نمایی خواهد کرد.

اثر معکوس لغو برجام و تعدیل قیمت تیرآهن و میلگرد

چراکه از همین امروز خریداران خارجی از ترس تحریم ‌های ثانویه آمریکا در مواجه با معاملات با ایران؛ تلاش کردند تا محصولات صادراتی ایران را در مهلت داده شده آمریکا به آن ها؛ خریداری نموده و پیش خرید نمایند؛ به طوری که حداقل تا دو الی سه ماه آینده؛ فولادسازان ما تقریبا تمام سهمیه صادراتی خود را فروخته اند؛

نگرانی موجود دیگر همین بازار محدود قراضه آهن در مواجه با ورود فولادسازان بزرگ به این منابع و بلیعده شدن ظرفیت های این حوزه است که متأسفانه و به طور حتم؛ تهدید بزرگی برای بخش واقعا خصوصی به حساب آمده و تنها برگ برنده این بخش؛ یعنی مواد اولیه ارزان قیمت را از این بخش خواهد گرفت

و در نهایت با ادامه این روند؛ حوزه خصوصی B توان رقابت در بازار داخلی را از کف داده و متأسفانه به زنجیره تامین A واگذار خواهد کرد. کما این که آثار و نشانه‌ های این موضوع هم از هم اکنون در بازار دیده می شود.

با این حال در روزهای پایانی هفته گذشته همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان و تولد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی ظاهرا مشکلات مربوط به اعتصاب و بارگیری مرتفع شده و طبق توافق روز قبل، از روز پنج شنبه روند بارگیری و اعلام بار در اکثر استان ها و اعلام بار اصفهان تقریبا به روال عادی باز گشت.

تحریم بازار آهن

تخلیه بارهای تعویقی در هفته جاری و بهبود بازار فولاد

بعد از ده روز بلاتکلیفی این اتفاق را به فال نیک گرفته  و آرزوی بازاری پر رونق و پر از کسب حلال برای فعالان این حوزه داریم داریم. در روز پنج شنبه و مقارن با توقف فروش از چند روز گذشته در برخی از مبادی به دلیل مشکلات پیش آمده یک هفته اخیر ترابری، در حداقل 30 درصد از مبادی مقاطع طویل فولادی؛ شاید بتوان گفت که در این پنجشنبه؛ سکوت و کم رنگ تر شدن معاملات، بیش از سایر روزهای سپری شده سال؛ خودنمایی کرد

همان طور که پیش تر عنوان گردید؛ به نظر می رسد که پنج شنبه و دو روز کاری پیش رو در هفته آتی؛ بیشتر به بارگیری و تخلیه بارهای خریداری شده گذشته اختصاص داشته باشد، تا معاملات جدید؛ و شاید تعطیلات پیش روی هفته آتی فرصتی باشد تا به نوعی این عقب افتادگی از برنامه عادی بازار به واسطه تخلیه بارهای تعویقی جبران گردد.

همچنین در روزهای پایانی هفته گذشته مشاهده کردیم به علت کمبود کالا در انبار ها از جمله تیرآهن ۱۴ذوبی و میلگرد ۸ و برخی سایزهای دیگر هنوز روال عادی بارگیری به انبار ها باز نگشته در عین حالی که  برخی محموله های ذوبی و متفرقه به مقصد انبارها بارگیری و تخلیه شده بودند.

به نظر می رسد هنوز مشکل بارگیری و جذب ماشین برای آدرس های دورتر وجود دارد‌. بنابراین تا بازگشت به حالت عادی هنوز چند روزی فاصله داریم. با این حال امید است به زودی شاهد بهبود در بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی و مقاطع از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد و قوطی پروفیل و سایر محصولات باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

2

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
2

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0