5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

عوامل موثر بر کاهش قیمت آهن در تابستان

بازار داخلی آهن آلات هر روز با افت تقاضای بیشتری رو به رو می شود و کسب و کار و کارگاه های کوچک هر روز با مشکلات کاری بیشتری رو به رو می شوند و دوام آوردن در برابر این معضلات اقتصادی ، کار را برایشان سخت تر کرده است. متاسفانه بسیاری از کسب و کار های کوچک تعطیل شده یا در حال تعطیلی اند که این امر نتیجه ای جز بیکاری ، معضلات اقتصادی و اجتماعی و کوچک تر شدن سفره مردم ندارد. در طی ماه های گذشته که از آغاز سال 98 می گذرد بخش صنعت و بازار آهن نتوانست شعار حمایت از تولید داخل را تحقق بخشد و با کاهش صادرات به خاطر تحریم ها و افزایش حجم واردات رو به رو شد که شرایط را از گذشته نیز بغرنج تر کرده است.

طبق آن چه که مرکز آمار ارائه داده است حوزه واردات تا پایان دوره چهار ماهه سال جاری در حدود 12 میلیون تن واردات داشته که چنین رقمی ارزش بالایی دارد و می توان ارزش دلاری آن را حدودأ 14.3 میلیارد و ارزش یورویی آن را 12.7 میلیارد تخمین زد. این در حالی است که جدیدترین آمار های تجاری که توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای چهار ماه آغازین سال 98 ارائه کرده است ؛ نشان می دهد که تراز تجاری همچنان مثبت است ، اما حدود 50 میلیون تن کالا ، با ارزش تقریبی 14.6 میلیارد دلار برابر صادرات غیر نفتی داشته است که به نسبت گذشته آمار کاهش داشته و آن به خاطر محدودیت های اعمال شده از سوی دولت ترامپ و جوامع خارجی است.

افت بازار میلگرد

یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد ، آن است که امسال حجم واردات افزایش قابل توجهی داشته و این در شرایطی است که ارزآوری برای اقتصاد کشور بسیار مهم و شاهرگ حیاتی به حساب می آید. متاسفانه کاهش صادرات و افزایش واردات ، ارزآوری بازار های مهمی مانند آهن و فولاد را دشوار تر کرده و از شدت صادرات این دو بازار کاسته است. این بدین معناست که باید برنامه ریزی جامع و مناسبی برای این شرایط انجام گیرد چرا که اگر به همین روال ادامه یابد کشور دچار کمبود منابع ارزی می شود و این امر منجر به فشار بیشتر برای افزایش قیمت آهن آلات می شود که در نهایت مصرف کننده متضرر می شود و باید فشار ها را تحمل نماید که این مورد خود بستری از آسیب های اقتصادی و اجتماعی را در پی خواهد داشت. از پیامد های این ماجرا می توان نیمه کاره ماندن پروژه ها و مسکن های اقشار نیازمند و جوان است که توان مقاومت در برابر افزایش قیمت مسکن یا مصالح آن را ندارند. از آن سو گذشت زمان و کاهش قدرت خرید نا امیدی بیشتری در جامعه تسری می دهد که خود تبعات زیادی را در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر بازار داخلی همچنان منتظر یک شوک و خبر خوب است تا از این رکود و سکون خارج شود و دوباره رونق بگیرد به ویژه این که در فصل تابستان هستیم و این ایام همیشه از نظر میزان خرید و فروش در بازار آهن و فولاد مطلوب تر و بهتر است ، اما تابستان امسال بی رونق تر از پیش بینی ها ظاهر شد. بعضی از تحلیل گران معتقدند که در آینده ای نزدیک احتمال آغاز دوره رکود در بازار مسکن و آهن آلات وجود دارد و آن چه که از شواهد امر پیداست نشانه هایی از رکود سنگین و طولانی مدت خواهد بود. بحث رکود مسکن و آغاز افت قیمت در بعضی از مناطق تهران بیانگر صحت این احتمال است. از سوی دیگر بعضی از اخباری که شنیده می شود این شرایط را تشدیدتر و بحرانی تر می کند که می توان از افزایش مجدد هزینه های حمل و نقل ، دلخوری و نارضایتی نوردکاران در خصوص برخی دستورالعمل های تنظیم بازار نام برد و مجموع این عوامل باعث می شود که بیش از گذشته بازار متلاطم آهن آلات در رکود بماند.

5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0