0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بنا بر آخرین شنیده ‌ها از حوزه قوطی و پروفیل در روز گذشته

 • کاهش قابل توجه از روز گذشته …

دیروز اواخر وقت، شنیده‌ های تایید نشده ای از کاهش قیمت پروفیل قوطی به زیر مرز 6000 تومان به گوش رسید، که به نظر می رسد این موضوع امروز تایید شده است. همچنین خبرهای تایید نشده ‌ای شنیدیم که حتی یکی از نوردکاران این حوزه به شرط فروش سلف و تحویل کالای فروخته شده در یک ماه آتی؛ در کانال قیمت پروفیل قوطی 4 هزار تومان پیشنهاد فروش محصولات خود را به بازار داده است…

آخرین شنیده ‌ها از اتحادیه آهن :

شنیده شد که برخی از این عرضه ‌های محصولات نهایی؛ مجدد روز چهارشنبه در بورس کالا تکرار خواهد شد. همچنین شنیده شد که رایزنی ها برای جذب تقاضا از سمت تعاونی ها برای روز چهارشنبه ادامه دارد؛ اما به سبب موانع متعددی که پیش پای این تعاونی ها قرار داده شده؛ تقاضا قدم پیش نمی گذارد مضاف بر این که حالا شیطنت برخی از نوردکاران طرف حساب با این موضوع در روز جاری با عرضه محصولات نسبتا بنجل و انتخابی هم نشان داد که مانع تراشی ها که یکی و دو تا هم نیست، مزید علت این فقدان تقاضای مکفی گردیده است.

فرض بر این که حتی حجم سبدهای پیشنهادی هم تا حدوی اصلاح و معقول گردید که گویا شنیدیم ممکن است این کار صورت گیرد. شنیدیم که 31 استان یا در واقع 31 تعاونی یا نماینده اتحادیه ‌ها می توانند درخواست داشته باشند؛ به استثنای کمتر از 5 یا حداکثر 10 استان بزرگ کشور که برج سازی در آن ها معمول است؛ بقیه استان ها میلگرد آجدار سایز 20 یا 22 به بالا یا طول کوتاه را می خواهند چه کار کنند … ؟!

قیمت پروفیل

بررسی لغو دستورالعمل تنظیم بازار فولاد

فرض کنیم که اجرای دستورالعمل تنظیم بازار فولاد از امروز کلا کنسل شد. فرض کنیم شرکت های خصولتی مثل ذوب آهن اصفهان یا خراسان که خود صاحب شمش تولیدی خود هستند؛ عرضه‌ محصولات نهایی خود به بورس کالا را متوقف نمایند … عزیزان بزرگوار و فعالی که در حوزه نورد و با نام مقدس شرکت خود؛ از ابتدای مرداد ماه تا به امروز و در مجموع 185 هزار تن شمش را در کانال قیمتی 2000 هزار تومانی خریداری نموده اید.

شما 75 درصد از این محصول خریداری شده را بدون منت به ملت شریف ایران با نرخ مصوب تعزیراتی به عنوان محصول نهایی عرف بازار و 11 درصد بالاتر از نرخ خرید شمش بدهکار هستید؛ شما آگاهانه این راه را انتخاب نموده اید و جبری برای شما در خصوص این خرید وجود نداشته است.

خواه یا ناخواه وقتی که نام شرکت شما با پرچم برند شما؛  در لیست عرضه کنندگان محصول نهایی اعم از پروفیل و میلگرد با نرخ تعزیراتی در تابلوی بورس کالا برافراشته می شود؛ مردم می بینند و متوجه می شوند که طبیعتا شرکت شما پیش از این، خریدار شمش تعزیراتی بوده است و این موضوع در اذهان همگان ثبت می شود …

سوال مشخص این که ؟

بیایید با یکدیگر صادق باشیم؛ اکراه در عرضه و پیشنهاد دستچین شده کالای بنجل در سبدهای عرضه چرا ؟!

بدون شک این نوع رفتار به عنوان یک امتیاز منفی در کارنامه و برند شرکت شما برای مردم و در مواجه با حق مردم محسوب خواهد شد؛ به طوری که اگر صادقانه در جهت توزیع این کالاها برای مردم مشارکت نداشته باشید؛ ممکن است این موضوع سال ها در اذهان مردم به عنوان تضییع حق آن ها باقی بماند، که این هزینه بزرگی برای شما محسوب خواهد شد اگر اگاه باشید.

قبل از این که دیر شود؛ دندان طمع را کشیده و همان میلگرد آجدار پایه ای که در سبدهای روزانه فروش خود در سایزهای متعارف 14 به بالا قرار می دهید؛ در بورس کالا عرضه کنید تا نام نیک از شما به یادگار باقی بماند، چراکه شما امانت دار مردم در خصوص این شمش های خریداری شده بوده اید.

خرید میلگرد آجدار با سایز 22 و بالاتر برای خیلی از شهرستانها با تراکم پروژه ‌های 5 یا 6 طبقه عملیاتی نیست چون عمدتا سایز 25 به بالا مورد مصرف آن ها نبوده به طوری که عمده مصرف آن ها سایز 20 یا 22 به پایین است.

این در حالی است که به غیر از فولاد خراسان؛ بقیه عرضه کنندگان روز گذشته بورس کالا سایزهای کم مصرف و درشت را روانه بورس نموده اند و این یعنی استقبال از اکثر این عرضه ‌های محصول نهایی علاوه بر مشکلات بروکراسی و تعهدات پیچیده خرید؛ به دلیل ناهمگن بودن سایزهای پیشنهادی به منزله شروع دردسری تازه برای این تعاونی ها به حساب آمده و ضعیف خواهد بود.

علاوه بر موضوعات بالا؛ بنا بر اطلاعات کسب شده، هنوز در بیشتر استان ها؛ تعاونی ‌ها یا فاقد کد خرید بورس هستند یا غیر فعال شده اند که احیای این ها زمان بر خواهد بود. لذا گمانه ها در صورت عدم کنسل شدن مجدد آن، حکایت از استقبال ضعیف از این عرضه‌ ها دارد؛ تا چه پیش آید. امید است که در روزهای آتی شاهد بهبود عرضه ها و کاهش قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری