2.7/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت گذاری دستوری فولاد و پتروشیمی مطلقا قابل قبول نیست!!

روز جمعه برنامه مناظره به بررسی موضوع قیمت گذاری دستوری فولاد و محصولات پتروشیمی اختصاص داشت. موافقان و مخالفان قیمت گذاری دستوری دولت در بازار فولاد و پتروشیمی صحبت کردند. نتیجه حدود 70 دقیقه مناظره از زبان مرتضی حیدری مجری برنامه : عملکرد دولت در تنظیم بازار فولاد و پتروشیمی مطلقا قابل قبول نیست،  با  قیمت گذاری دستوری محصولات فولادی (اعم از قیمت پروفیل و میلگرد ) ، با فشار قیمتی و مداخله در مکانیزم بورس و عرضه و تقاضا، هیچ کجای دنیا به نتیجه نرسیده اند و ما هم نخواهیم رسید. امیدواریم همه ما به عقل و تجربه جهان و دانش علم اقتصاد برگردیم و اوضاع را سامان بدهیم.

به بهانه شرایط ویژه، استفاده از روش های غیر معقول اتفاقا بد است. در شرایط ویژه هم، تاکید و اهتمام و پافشاری بر روش های عقلایی و علمی حتما بهتر است.

جمع بندی سخنان در برنامه مناظره شبکه یک ؛  نماینده مصرف کنندگان ؛

تعیین قیمت با دلار نتیجه آن همین التهابات قیمتی است که در نهایت بر قیمت پروفیل و سایر محصولات تاثیرگذار است ؛  باید قیمت تمام شده ریالی بعلاوه سود معقول در بورس کالا در نظر گرفته شود. سود نجومی چند هزار میلیارد تومانی صنایع بالا دستی و رشد سود چند صد درصدی در بورس نشان می دهد وضعیت فعلی هم برای فولادسازان بزرگ بسیار عالی می باشد و هرگونه افزایش قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و سایر محصولات مجدد در بورس کالا به بهانه واهی ارز آزاد سبب جهش قیمت و گرانی بیشتر برای مردم می شود.

قرار بوده است طبق بخشنامه وزارت صنایع ماهانه حدود 2 میلیون تن فولاد (حداقل 300 هزار تن ورق گرم و 100 هزار تن ورق سرد و 900 هزار تن شمش و 500 هزار تن اسلب ) در بورس کالا عرضه شود و این عرضه های فعلی قطره چکانی است و جوابگوی بازار نیست.

علت التهاب فعلی عدم عرضه مکفی در بورس کالا یا به صورت مستقیم به کارخانجات پایین دستی بوده است دستورالعمل دولت بعلت تمرد خصولتی ها  هنوز کامل به مرحله اجرا نرسیده است  و بارهای فروخته شده چند روز گذشته نیز در مهر و آبان تحویل می شود که آن موقع باید اثر گذاری دستورالعمل را مورد سنجش قرار داد.

قیمت پروفیل

راهکار جدید برای کنترل بازار ارز ؛

امروز در خبرها خواندید که احتمال دارد جهت کنترل بازار ارز، بخشی از ارز پتروشیمی ها  توسط صرافی ها به بازار تزریق شود

به این مثال توجه کنید.

فرض کنید  فلان شرکت حدود یک میلیون دلار ارز از محل صادرات در اختیار دارد.

این شرکت موظف است این ارز را با قیمتی  بین ۷ تا 8 هزار دلار در سامانه نیما عرضه کند. اما به علت شرایط بد اقتصادی ، اکثر فعالان سفته بازی در بازار ارز و خودرو و طلا را به واردات کالا با بروکراسی سنگین و زمانبر ترجیح می دهند. پس دلار در سامانه کم متقاضی ولی اسکناس دلار در بازار نایاب است و تفاوت تا ده هزار تومانی پیدا کرده است. پس به همین علت بخشی از ارز در سامانه بدون مشتری می ماند.

1- احتمالا با مجوز بانک مرکزی بخشی از این دلار به صورت اسکناس تا هفته آینده وارد بازار خواهد شد. اگر مثلا تا هفته آینده قیمت بازار آزاد رقمی در حدود ۲۰ هزار تومان باشد. این شرکت  با مجوز بانک مرکزی جهت کنترل بازار یک میلیون دلار با قیمت ۱۹هزار تومان وارد بازار خواهد کرد. مردم برای دلار ۱۹هزار تومانی سر و دست خواهند شکست و جلوی صرافی ها صف می بندند. پس بازار به شکل سریع کنترل شده و قیمت ها نزولی می شود.

۲- این اقدام در چند مرحله و توسط چند شرکت تکرار می شود. همزمان نیروی انتظامی وارد عمل شده و تعدادی از دلالان را دستگیر و رسانه ای می کند. از آن سو دلار در بازار زیاد شده و به اصطلاح اهل فن بازار کله شده و همه فروشنده می شوند.  صدا و سیما از این اتفاق نهایت استفاده را می کند و از آن دست گزارش های تکان دهنده نمایش می دهد‌.

۳- هفته بعد در همین روز همه نوسان گیرهای دلار برای فروش اسکناس های خود هجوم می آورند. قیمت روز حدود ۹ تا 10 هزار تومان شده است.

۴- عامل همان شرکت با یک سامسونت، یک میلیون دلار اسکناس را از سطح  بازار جمع کرده و معادل آن ریال پرداخت می کند.

۵- اکنون این شرکت یک میلیون دلار  خود را به اضافه یک میلیون اسکناس ده هزار تومانی (تفاوت قیمت نرخ دلار ۱۹هزاری تا ۹ هزاری ) در اختیار دارد. یعنی ۱۰ میلیارد تومان کاسبی در یک هفته

۶- این سیکل هر هفته ادامه دارد به شرط آن که نوسان ماهانه لااقل مثبت ۱۰درصد باشد تا بازار از تکاپو نیافتد‌ ، این شرکت ها که تعدادشان کم نیست به کاسبی خود ادامه می دهند، به علت عدم واردات مکفی توسط وارد کننده هایی که حالا سفته باز شده اند در بازار کمبود مواد اولیه نمود می کند‌ و در عوض در اثر کمبود واردات تراز اقتصادی مثبت می شود، نوسانگیرهای زبل سر بزنگاه دلار را فروخته و از بازار خارج می شوند پیرزن ها و پیرمردهایی که به دنبال اندک سودی وارد گود دلار شده اند بد بخت تر می شوند و میلیاردها تومان پول از سطح بازار جمع می شود و نقدینگی به صورت مناسب کنترل می شود. اما در عوض ریال به سراشیبی سقوط می رود.

2.7/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری