0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

واکاوی علت بروز واهمه های اخیر در بازار فولاد

در خصوص قیمت میلگرد آجدار محصول تولیدی یک فولادساز مطرح شبه دولتی گروه A ؛ روز سه شنبه به دلیل عملکرد منطقی آن، بررسی هایی صورت گرفته و به گفته منابع مطلع در بازار فولاد و به نقل از گزارشگر فولاد ؛ ظاهرا روز دوشنبه آخر وقت از سوی دفتر مرکزی فروش این کارخانه و بر خلاف جریان سازی های ملتهب بازار، حدود کیلویی 40 تومان کاهش قیمت میلگرد آجدار اعلام شده؛

که پیرو این موضوع علی رغم بازتاب ضعیف این حرکت در ابتدای روز سه شنبه در تعداد معدودی از مبادی و دفاتر فروش؛ در تعداد زیادی از سایر مبادی این خبر به گونه ای سانسور شد به طوری که بازتاب این کاهش قیمت خیلی کم رنگ در بازار دیده شد.

تا این که در اواخر وقت در خلال نوسان سازی های فعالان لایه های مختلف بازار این خبر گم شد و رصد تغییرات احتمالی قیمت میلگرد این مبدا که غالبا نزدیک به نرخ میانگین و یا پایین تر از آن است؛ به روز آینده موکول گردید.

اما موضوع قابل تاملی که از این حرکت و در مواجه با عکس ‌العمل بازار دیده می شود؛ توجه به وضعیت فعلی بازار داخلی فولاد است؛ بازاری که هم چون توپی پر باد، حالا ظرفیت فشار بیشتر را نداشته و با هر دمش اضافه ای از کوره در رفته و گنجایش التهاب بیشتر را ندارد و این نشان از وخامت اوضاع این حوزه دارد.

کاهش جذابیت بازار فولاد برای حوزه سرمایه

واقعیتی که در زیر پوست این روزهای بازار فولاد کشور دیده می شود؛ از دست دادن جذابیت آن برای حوزه سرمایه است؛ همان طوری که پیش تر هم هشدار داده شده بود؛ سرمایه هوشمند ترین المان اقتصاد هر کشور است.

به طوری که به صورت آگاهانه به سمتی متمایل می شود که اولا امن باشد و دوم این که از حاشیه سود تضمین شده و معقولی برخوردار بوده و در واقع ROI آن مطلوب و منطقی باشد.

قیمت میلگرد اصفهان

از نگاهی دیگر منشأ واهمه بازار در عقب ‌نشینی ها و یا ایستایی بازار هم در ارتباط با همین موضوع قابل واکاوی است؛  بازاری که بدون پشتوانه منطقی و صرفا تحت هیجانات کاذب نشأت گرفته از تنش های سیاست های خارجی کشور، توسط عده ای خاص و در سرچشمه ‌ها نوسان گیری می شود.

قطعا به محض توقف و سکون آسیب پذیر خواهد بود؛ وضعیت فعلی بازار داخلی فولاد و سطوح قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات در بازار فعلی با توجه به ماهیت تولید فولاد در کشور و بر خلاف کشورهای همسایه که مواد اولیه آن مثل ترکیه که قراضه آهن وارد می کند و یا عربستان سعودی و امارات که وارد کننده عمده شمش منطقه هستند

تماما” در داخل کشور و از منابع داخلی و بدون واردات مواد اولیه تولید می گردد؛ از طرفی مهندسی عرضه و بالاتر نگه داشتن نرخ های فعلی از نرخ های واقعی آن و حباب دار بودن این سطوح قیمت میلگرد و سایر محصولات به مثابه توپی است که اولا گنجایش باد شدن بیشتر را ندارد و دوم این که به هوا پرتاب شده؛

پیش بینی فعالان بازار برای روند بازار فولاد ماه های آتی

به محض توقف هر آینه احتمال سقوط و تخلیه هوای مازاد آن حتمی خواهد بود و لذا راهی برای کارگردانان پشت پرده باقی نمی ماند به جز فرار رو به جلو و تلاش برای حفظ این شتاب با القای التهابات مصنوعی و تحریک خرید کاذب و مازاد سمت تقاضا؛ که این روزها با اقبال تنش های سیاسی کمک کننده به این جریانات همسو شده است؛

اما غافل از این موضوع که گنجایش بازار در پذیرفتن این التهابات هم حدی دارد و ظاهرا این روزها شاهد به آستانه رسیدن این توپ مملو از باد و پرتاپ شده هستیم به طوری که هرگونه دمش و شتاب بی هدفی؛ پس زده شده و با نتیجه و رفتار منفی از سوی بازار تقاضا مواجه می شود.

قطعا ادامه این عکس العمل منفی سمت تقاضا و بی میلی سرمایه برای مانور در حوزه فولاد به همراه مشکلاتی که برای حوزه صادرات فولاد در ماه های آتی و پیش رو دیده می شود.

با توجه به ظرفیت های بی بدیل فعلی تولید فولاد داخلی؛ نشانه خوبی برای آینده این بازار نبوده و لذا این توپ معلق در هوا به محض کاهش شتاب؛ دیر یا زود و به احتمال زیاد، به زمین برخورد کرده و چه بسا تخلیه خواهد شد.

به نظر می رسد برای رهایی از این بن بست؛ کارگردانان پشت صحنه می بایست با عنایت به شرایط فعلی، دست از لجاجت برداشته و از فشار فعلی حاکم بر بازار داخلی بکاهند تا شاید بدین وسیله از بروز مشکلات بیشتر و پیش رو در حوزه فولاد جلوگیری شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0