5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

سقوط قیمت ها در بازار میلگرد ادامه دارد

بنا بر شنیده های بازار از برخی بنکداران میلگرد خراسان و میانه در محدوده ۴۱۰۰ تا ۴۱۴۰ بسته به پیشنهاد دهنده و شرایط فروش شنیده می شود؛ اما در کل این روزها قیمت خیلی مهم نیست چون در عمل خرید و فروشی هم نیست. بازار این روزها بیشتر تبدیل شده به ماشین سرمایه سوزی تا چرخه مبادلات کالایی. امید این که این بار جایی و نقطه ای به ثبات برسیم؛ به طوری که بازار قابل اعتماد باشد و این موضوع مجددا سناریویی برای نقدینگی سوزی مجدد نباشد؛ هر چند با وجود همه این حرف ها؛ شنیده ها از کارشناسان حوزه مسکن در خصوص آینده تقاضای این حوزه هم چندان امید بخش نیست. در کل بنا بر آنچه که از بازار روزهای گذشته حوزه میلگرد آجدار شنیده می شود؛ نرخ های کف میلگرد آجدار سایز پایه و پایین جدولی بازار بیشتر بین ۳۹۸۰ تا ۴۰۰۰ تومان اعلام شده است. مارجین های هر دو حوزه فولادسازی و نورد این روزها به شدت تحت فشار هستند.

واحدهای تولیدی تلاش می کنند با رقابت منفی مشتری جذب کنند حال آن که مشکل از اصل بازار و موضوع فقدان تقاضاست. آدرس های انباری تقریبا به صفر رسیده و فعلا ارزش بارهای موجود در کف انبارها همچون یخ در حال آب شدن هستند؛ چرا که فولاد همانند طلا و دلار نیست که به سرعت تبدیل به نقدینگی شود؛ وقتی که وارد انبار شود؛ به آهستگی و با طمأنينه خارج می شود.

دامنه کاهش قیمت ها در حوزه قوطی و پروفیل

روز گذشته شاهد ادامه کاهش قیمت ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان در برخی از مبادی این حوزه بودیم به طوری که در حال حاضر به نظر می رسد بنا بر شنیده ها نرخ کاربردی و موثر محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر این حوزه بیشتر در محدوده ۶۰۰۰ تا ۶۱۰۰ تومان باشد. همچین شنیدیم که در حوزه مدیریتی این حوزه بنا بر انتشار سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور؛  ظاهرا دیروز تغییر و تحولاتی صورت گرفته است :

” کاوه دبیر سندیکا خبر داد:

در پی تصمیمات دیروز هیات مدیره  تقسیم کار جدید در بین هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران صورت گرفته است : به اتقاق آراء امرالله زمانی رییس هیات مدیره سندیکا و احمد پزنده نماینده سندیکا در هیات نمایندگان اتاق ایران انتخاب شده است. وی گفت : تعامل و ارتباط موثر و کارآمد با دستگاههای اجرایی و مبادی مرتبط با صنعت کشور در راستای منافع اعضای سندیکا  اولویت کاری آینده سندیکا می باشد.”

قیمت میلگرد

محاسبه دلار تقریبی محصولات فولادی

محاسبه تقریبی دلار معادل یا نهفته برخی از محصولات فولادی در بازار داخلی با توجه به نرخ صادراتی این محصول در بازارهای صادراتی منطقه

نرخ صادراتی شمش فولادی ایران ۴۱۵ الی ۴۲۰ دلار به ازای هر تن فوب

نرخ صادراتی میلگرد آجدار ترکیه حدود ۴۹۰ دلار به ازای هر تن فوب

نرخ صادراتی ورق کلاف گرم CIS در دریای سیاه حدود ۴۸۵ الی ۴۹۰ دلار به ازای هر تن فوب

آخرین نرخ شمش فولادی معامله شده در بورس کالای داخلی : ۳۲۴۰ تومان به ازای هر کیلو تحویل درب کارخانه

 آخرین نرخ شمش القایی شنیده شده حدود ۳۵۰۰ تومان با VAT یا ۳۲۱۰ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات ارزش افزوده

دلار شمش

میانگین نرخ شمش داخلی :

۳۲۱۰ + ۳۲۴۰ ÷ ۲ ~= ۳۲۲۰

محاسبه تقریبی دلار شمش در بازار داخلی :

۴۱۷ × $ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۳۲۲۰

$ = ۳۲۲۰ ÷ ۴۱۷ × ۱۰۰۰ ~= ۷۷۲۰

دلار میلگرد

میانگین نرخ داخلی میلگرد آجدار در بازار داخلی حدود ۴۱۰۰ با VAT

۴۱۰۰ – ۹٪ VAT ~= ۳۷۶۰

محاسبه تقریبی دلار میلگرد در بازار داخلی :

۴۹۰ × $ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۳۷۶۰

$ = ۳۷۶۰ ÷ ۴۹۰ × ۱۰۰۰ ~= ۷۶۷۰

دلار ورق سیاه

میانگین موزون آخرین نرخ معاملاتی ورق کلاف گرم B در بورس کالا : ۴۵۹۹۴ ریال یا حدود ۴۶۰۰ تومان به ازای هر کیلو تحویل درب کارخانه

محاسبه تقریبی دلار ورق کلاف گرم B بنا بر آخرین نرخ معاملاتی بورس کالا

۴۸۷.۵ × $ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۴۶۰۰

$ = ۴۶۰۰ ÷ ۴۸۷.۵ × ۱۰۰۰ ~= ۹۴۳۵

۱) نکته قابل تامل اول توجه به نرخ بالای ورق کلاف گرم B با دلار تقریبی ۹۴۳۵ تومان در خروجی بورس کالا در مقایسه با دلار حدودا ۷۷۰۰ تومانی شمش و میلگرد در بازار داخلی است که علت اصلی این موضوع بر می گردد به انحصار تولید و عرضه این مواد اولیه در بازار داخلی و به نظر می رسد بنا بر تجربه ۶ ماهه ابتدایی سال جاری حتی کاهش دستوری و کنترل شده این محصول ویژه در بورس کالا هم نتوانست یا نمی تواند محصول نهایی حاصل از این محصول اولیه را با نرخ عادلانه تری به دست مصرف کننده نهایی برساند به طوری که این سوبسید یا یارانه دستوری متاسفانه در حلقه های میانی گم شد یا می شود.

در حال حاضر به نظر می رسد که تنها درمان قطعی این موضوع شکسته شدن انحصار تولید این کالا و افزایش ظرفیت های تولید این محصول در داخل کشور باشد تا شاید نرخ این محصول هم به نوعی به تعادل قیمتی همچون سایر مقاطع طویل فولادی در بازار داخلی برسد.

۲) نکته قابل توجه و نسبتا جالب بعدی، توجه و مقایسه شاخص قیمت ورق سیاه و میلگرد آجدار در بازارهای بین المللی است که تقریبا مدتی است با نرخی حول و حوش ۴۸۵ الی ۴۹۰ دلار به ازای هر تن فوب برابری می نماید؛ حال آن که تولید کننده انحصاری محصول ورق کلاف گرم B در بازار داخلی با این فرصت فراهم شده در داخل کشور، معادل با کیلویی تقریبا ۸۸۵ تومان سودآوری بیشتر نسبت به تولیدکنندگان میلگرد آجدار فعال در بازار داخلی این محصول را به فروش می رساند؛ و لذا در حال حاضر چه بازاری بهتر و جذاب تر از بازار داخلی برای این تولید کننده انحصاری این محصول و این یعنی فرار از اقیانوس قرمز اما نه با گسترش مرزهای فروش و بازاریابی بلکه با کمک انحصار در تولید و نبود رقیب جدی داخلی !

آخرین نرخ معاملاتی میلگرد آجدار خراسان در بازار داخلی : ۳۷۱۵۲ ریال به ازای هر کیلو

۴۵۹۹۴ – ۳۷۱۵۲ ~= ۸۸۵۰

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری