0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

فاز سنگین عرضه میلگرد آجدار انباری در کانال 3300 تومانی

به نظر می رسد که طی چند روز اخیر به طور قابل توجهی حجم عرضه ‌های بازار زیاد شده است؛ به طوری که شاید شمار شرکت کنندگان در بازار در این هفته در طی سال جاری بی سابقه بوده باشد. در این میان اگر از مبادی تولید کننده بگذریم؛ عرضه ‌های سنگین انباری هم طی یکی دو روز اخیر، رخ نمایی می کند که می تواند مبادی اصلی عرضه کننده را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. آنچه که از رصد بازار دیده می شود؛ اکثر پیشنهادهای میلگرد انباری در کانال قیمتی 3300 تومان گزارش شده است.

تلاش برای سبک سازی انبارها در جهت بازگشت نقدینگی و شاید ترس از بازرسی ها در مواجه با برخی انبارها؛ عامل اصلی ترغیب این عرضه ها بوده باشد.

گزارش بازار آهن در هفته گذشته

در روزهای پایانی هفته گذشته در حوزه مواد اولیه مانند گندله و آهن اسفنجی تغییر محسوسی نسبت به روزهای قبل دیده نشد. در حوزه ضایعات فلزی ، روند نزولی احساس گردید ولی شیب آن فعلا کم است. در حوزه شمش القایی ، قیمت ها کاهش قابل ملاحظه ای داشته و قیمت بین 2830 تا 2950 تومان بسته به نوع شمش و مبدا بارگیری شنیده شد.

در حوزه شمش قوسی ، میزان عرضه محدود و قیمت ها تقریبا حدود 3050 تومان می باشد. در حوزه مقاطع طولی مانند میلگرد شاخه ، نبشی ، ناودانی ، تیر آهن روند بازار توافقی و کاهش قیمت ها بیشتر تخمینی است تا رسمی با این وصف افت قیمت این حوزه بین حداقل 15 تا حداکثر 75 تومان گزارش شده است.

در حوزه میلگرد کلاف ، به جهت محدودیت عرضه از سوی واحدهای تولیدی و فراوانی فروشندگان انباری قیمت ها با کاهش همراه بود و البته نمی توان قیمت تثبیت شده ای در این حوزه بیان کرد ولی اگر بخواهیم دامنه قیمت ها را بیان کنیم پراکندگی نرخ از  3660 تومان تا 4150 تومان ( بسته به نوع محصول ) است

در حوزه ورق علی رغم عرضه زود هنگام برخی واحدهای توزیعی ، تقاضا چندان نبوده و قیمت ها تمایل به نزول در برخی مبادی دارد. در مجموع بازار آهن در تاریخ چهارشنبه 13 تیر ماه ، توافقی بوده و البته معمولا چنین روندی مطلوب برخی متقاضیان در انتهای زنجیره فولاد خواهد بود زیرا در وضعیت های این چنینی به دلیل انعطاف در پرداخت ها  و تنوع انتخاب ها ،  خریدارانی که تمایل به معامله آهن آلات دارند ، حضور بیشتری در صحنه خواهند داشت.

قیمت میلگرد

گزارش بازار مواد اولیه هفته گذشته

طبق گزارشات دریافتی از سطح بازار … قیمت ضایعات کاهش یافته و میزان کاهش به طور میانگین چیزی حدود 40 تومان است این در حالی است که خبرهای دریافتی حاکی از این است که تولید کنندگان شمش در چند وقت اخیر، اقبال مطلوبی به بازار آهن اسفنجی داشته و تمایل دارند که  محصول خود را از ترکیب دو کالای آهن اسفنجی و ضایعات تولید کنند چون هم کیفیت  محصول تولیدی بالاتر می رود و هم قیمت تمام شده عدد پایین تری را نشان می دهد .

در بازار آهن اسفنجی ، قیمت ها بین 1285 تا 1310 تومان شنیده شده که به نظر می رسد عدد کمتر مرتبط به آهن اسفنجی سبزوار باشد که به نوعی تازه وارد این حوزه قلمداد می شود نرخ شمش هم در بازار روز جاری 2850 تا 3000 تومان شنیده شد که البته معاملاتی نیز منعقد شده است.

در رابطه با عرضه میلگرد ذوب آهن اصفهان در روز شنبه

در رابطه با این عرضه نقدهایی وجود دارد:

در تاریخ 29 خرداد مشابه این عرضه به دو صورت 5000 و 10 هزار تنی انجام شد و جالب اینکه نرخ عرضه اولیه در هر دو مورد 2830 تومان بود. توجه داشته باشید فروش در این مرحله نقدی — اعتباری بود و تاریخ تحویل 31 مرداد

در همان تاریخ 29 مرداد تناژهای کوچک 1000 و 1600 تنی نیز عرضه شد که قیمت آن 2850 تومان بود ( دقت کنید تفاوت 1000 تن با 10 هزار تن فقط 20 تومان است ) نحوه فروش  همچنان نقدی / اعتباری و تاریخ تحویل 31 مرداد

در تاریخ 3 تیر ماه مجددا شرکت محترم ذوب آهن عرضه 1600 تنی سبد میلگرد را در قیمت 2850 تومان به بورس کالا آورد که باز شرایط فروش و تسویه و نیز تاریخ تحویل با عرضه های قبلی یکسان بود.

و امروز ذوب آهن عرضه روز شنبه را با افزایش قیمت نسبت به  عرضه های قبلی انجام داده است و باز هم جالب است تغییری در نحوه فروش و تسویه بوجود نیاورده و ایضا تاریخ تحویل 31 مرداد است.

وعده توخالی !!!

با ملاحظه میزان عرضه ذوب آهن اصفهان به نظر نمی رسد بتوان به آینده بازار کاهشی امیدوار بود ، چرا که میزان عرضه پایین قطعا موجب رقابتی شدن قیمت و افزایش قیمت ها در بازار خواهد شد، حال معلوم نیست چرا یک کارخانه دولتی که خود باید سردمدار واقعی سازی قیمت باشد چرا با عرضه  محدود موجب رقابتی شدن بازار می شود.

  • می توان دو فرضیه برای آن متصور بود:

1 _  با عرضه محدود سعی در افزایش قیمت دارند و بدین وسیله با بالا بردن قیمت عرضه اصلی را در بازار آزاد به فروش خواهند رساند.

2 _بر خلاف ادعاهای مسئولین توان عرضه کافی به بازار ندارند.

به نظر نگارنده فرضیه اول به واقعیت نزدیک تر می باشد و وعده دولت در سر و سامان دادن بازار توخالی است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0