4.3/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

نگاهی به فعالیت نوردکاران روزهای اخیر

بوی کباب سفره نوردکاران فعال در حوزه های صادراتی، این روزها نگاه بقیه فعالان زنجیره تولید و توزیع را به خود معطوف نموده است. همزمان با عرضه منظم ‌و مکفی شمش فولادی در بورس کالا و در بازار داخلی، در کنار رکود سنگین حاکم بر تقاضای محصول نهایی در بازار داخلی؛ برخی شنیده های غیر رسمی در حاشیه بازار فولادی ها هم این روزها تا حدودی حاشیه ساز شده ‌اند که مهمترین این شنیده‌ ها به حضورتان تقدیم می گردد :

– شنیدیم که در حال حاضر اگر نرخ کف محصول نهایی؛ ( قیمت میلگرد آجدار) نوردکاران بخش خصوصی با گرید B ( منظور رده دوم )، حداقل حدود ۳۶۰ دلار به ازای هر تن باشد؛ با توجه به حواله دلار نیمایی با نرخ حداقل ۱۱۰۰۰ تومان در سامانه نیما و آخرین نرخ معاملاتی شمش در بورس کالا با میانگین نرخ موزون معاملاتی حدود ۳۳۵۰ تومان به ازای هر ‌‌کیلو در تاریخ ۹۸/۰۴/۰۵ خواهیم داشت :

شنیده های بازار فولاد

– نرخ معادل شمش خریداری شده از بورس کالا به ازای هر تن :

۳۳۵۰ × ۱۰۰۰ ÷ ۱۱۰۰۰ ~= ۳۰۵ $/tonne

– مارجین ناخالص و تقریبی نوردکاران بخش خصوصی گرید B به ازای هر تن :

۳۶۰ – ۳۰۵ = ۵۵ $/tonne

– که معادل با حدود کیلویی ۶۰۰ تومان خواهد بود .

۵۵ × ۱۱۰۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۶۰۰

– و در نهایت به مارجین حدودا ۱۸ درصدی برای حوزه نورد می‌رسیم :

۳۳۵۰ × X = ۶۰۰

X = ۶۰۰ ÷ ۳۳۵۰ ~= ۱۸ ٪

– این در حالی است که مارجین ناخالص برای حوزه نورد در بازار داخلی، آخرین بار بنا بر اظهار نظر برخی از مسئولان و ناظران فولادی حدود ۱۱ درصد در نظر گرفته شده بود.

– لذا از همین رو است که فعلا با عنایت به شرایط نسبتا مطلوب برای فعالیت نوردکاران بخش خصوصی فعال در حوزه های صادراتی؛ بقیه فعالان زنجیره تولید شامل تولیدکنندگان بزرگ حوزه دولتی و همچینن فعالان حوزه توزیع شامل بنکدارانی که حالا فعالیت های صادراتی برای آنها ممنوع اعلام شده است؛ در این وضعیت نسبتا رکودی بازار داخلی، نگاه به سود جذاب و سفره نسبتا پرچرب نوردکاران فعال در حوزه های صادراتی انداخته‌ اند و این چیزی نیست به جز ماحصل یک بازار مریض آفت زده که هر گوشه آنکه جمع می ‌شود؛ صدای اعتراض گوشه‌ های دیگر بلند می شود.

اما هرچه که هست، فعلا اوضاع برای مصرف کننده نهایی یا عامه مردم، بهتر از نوسانات شدید سال گذشته دیده شده و حدودا ۲ ماهی است که فعلا مصرف کننده نهایی از نوسانات شدید قیمت ‌های داخلی در حوزه بازار فولاد داخلی در امان مانده است.

دوگانه عجیب بازار مقاطع

این روزها تولید کنندگان مقاطع فولادی به دو گروه تقسیم می شوند.

قسم اول؛ تولید کننده های دولتی که توان تولید و کیفیت محصول بالایی دارند اما به علت تحریم فولاد و عدم توانایی در بازگشت سهل وجه حاصل از صادرات و نحوه فروش خشک و انعطاف ناپذیر خارجی از صادرات عاجزند.

قسم دوم؛ نوردکاران خصوصی که با توسل به شبکه فروش منعطف و فعال خود در حال عقد قراردادهای خوب خارجی هستند.

در عین حالی که اوضاع چندان به کام گروه اول نیست، اما کاهش قیمت داخلی محصولات فولادی به خصوص شمش فولادی به مذاق گروه دوم سازگار است و فرصت بالقوه ای برای گروه دوم ایجاد کرده است. شمش ارزان داخلی و قیمت های جذاب خارجی، حاشیه سود مناسبی برای گروه دوم ایجاد کرده است. پس به همین دلیل است که این گروه که فعلا روند بازار فولاد را در دست گرفته اند، تمایل چندانی به افزایش قیمت های داخلی ندارند و مدیر یکی از همین واحدها در مصاحبه اخیرش بر عرضه بیشتر به بازار داخل تاکید می کند.

اگر قرار بر صادرات است (با در نظر گرفتن شرط بازگشت حاصل صادرات) باید شرایط به نحوی مدیریت شود که کلیه شرکت های تجاری با اخذ تضمین مناسب قادر به انجام صادرات باشند. (همچنان که از تیرماه تا پایان سال ۹۷ شاهد دوره طلایی صادرات محصولات نوردی بودیم) و اینجاست که کیفیت برتر محصولات فولادی دولتی (مثل میلگرد ذوب آهن و میلگرد نیشابور ) روند بازار را تغییر خواهد داد و حجم زیادی از محصولات داخلی که به علت موانع زیاد صادراتی در کارخانجات و انبارها دپو شده به بازارهای خارجی راه پیدا خواهد کرد.

اما  خواسته یا ناخواسته اوضاع به گونه ای رغم خورده که شرایط فعلی بازار مقاطع، مطلوب گروه خاصی از تولیدکننده های خصوصی است و در مقابل تولید کنندگان دولتی، سهامداران این شرکت ها، فعالان و شرکت های تجاری داخلی صنعت فولاد که دستی بر صادرات ندارند، انبارداران و فروشندگان داخلی محصولات فولادی و… در حال حذف شدن از این چرخه هستند. پس با توجه به شرایط موجود و سیاست های جاری وزارت صمت، عزم جدی برای بازنگری در سیاست های عرضه و فروش داخلی دیده نمی شود و حتی در صورت دستکاری قیمت پایه هم، آبی از این آتش برای فعالان داخلی گرم نخواهد شد.

4.3/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0