0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیش بینی بازار اقتصادی ایران پس از خروج امریکا از برجام

با توجه به گزارشات رسیده همزمان با انتشار خبری از سوی سفیر بریتانیا مبنی بر شنیده هایی مبنی بر خروج آمریکا از برجام؛ بازار سیاه دلار و بازارهای کالایی که پیش تر متأثر از جو هیجانی اوج گرفته بود؛ به سرعت در حال عقب ‌نشینی  هستند، به طوری که تا لحظه نگارش این متن طلا بیش از ۱۰- درصد و دلار بازار سیاه حدود ۷۰۰- الی ۸۰۰- تومان کاهش و سقوط از کانال ۷ هزار تومانی به کانال ۶ هزار تومان را پشت سر گذاشته است؛ این نوسانات مطمئنا بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی نیز در روزهای آتی تاثیرگذار خواهد بود.

همزمان با جو منفی و تخلیه حباب به وجود آمده از سمت حوزه طلا و دلار؛ بازار فولاد هم از این وضعیت به وجود آمده مصون نمانده، به طوری که خرید و فروش در این گوشه از بازار هم متوقف گردید و سکوت معناداری بر این بازار حاکم شد؛ نه خریدی و نه فروشی ! بازار یکپارچه به کما رفت؛ و قیمت مقاطع از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن در برخی مبادی افزایشی و در برخی با ثبات همراه شد.

از برخی مطلعین حوزه شمش شنیده شد که قیمت شمش فولادی حوزه القایی و قوس هم تقریبا با هم برابر شده و به نظر می رسد که تولیدکنندگان شمش القایی دیر یا زود با توجه به شرایط به وجود آمده فعلی مجبور به عقب ‌نشینی هستند آن هم در شرایطی که در طول هفته جاری با رقابت فزاینده درون صنفی خود؛ هیزم بر آتش کوره بازار قراضه ریختند و آن را حتی تا سقف ۱۹۰۰ هم بالا برده اند؛

این موضوع در کنار جو منفی حاکم بر بازار به طور حتم روزهای نه چندان جالبی را برای این گروه از فولادسازان رقم خواهد زد مگر این که گزافه گویی های ترامپ و نوسان گیری های متاثر از تغییرات بازار سیاه دلار، مجددا موجبات حفظ حاشیه سود نه چندان منطقی آنها را در شرایطی که قراضه آهن داخلی مصرف می نمایند؛ فراهم آورد و در نهایت سبب تعدیل قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات گردد.

قیمت میلگرد بعد از برجام

بیشترین تاثیر از خروج برجام  مستقیم بر بازار آهن آلات است ؟

بازار فولاد در روزهای اخیر از التهابات موجود در بازار تاثیر گرفته و روند تغییرات قیمت های پیشنهادی تغییر یافته و به سمت صعودی پیش رفته است. یکی از التهابات موجود روند صعودی نرخ ارز در بازار می باشد که تاثیر زیادی بر قیمت میلگرد و سایر مقاطع داشته است. هم چنین نرخ شمش نیز طی هفته گذشته در بازار خودنمایی کرده و در هفته جاری تاثیر خود را بر قیمت آهن آلات گذاشته است.

بنابراین دو چالش عمده بر سر راه بازار فولاد نرخ ارز و قیمت شمش فولادی عنوان شده است. با این حال با توجه به این موضوع که چالش های موجود در بازار فولاد رو به افزایش می باشد شرایط به طور دقیق قابل پیش بینی نبوده و در هر لحظه امکان تغییر شرایط موجود وجود خواهد داشت. در هفته جاری مشاهده کردیم که روند افزایشی نرخ محصولات فولادی از نخستین روز هفته با شدت زیادی آغاز گردید که این روند متاثر از جرقه افزایش نرخ شمش در هفته گذشته بوده است.

به طور کلی می توان گفت که قیمت ها مستعد افزایش بوده خصوصا قیمت میلگرد و مقاطع از هفته گذشته شروع به رشد نمود ولی با جرقه های رشد نرخ شمش و ارز به طور ناگهانی قیمت محصولات فولادی نیز افزایش یافت. به گفته تحلیل گران این حوزه روند صعودی نرخ قراضه آهن و شمش فولادی دلایل عمده و محرک های اصلی رشد نرخ آهن آلات در روزهای جاری می باشد.

هنوز برخی از واحدهای تولیدی قیمت محصولات خود را متاثر از شرایط بازار افزایش نداده و از روند کلی حاکم بر بازار تبعیت نکرده اند چنانچه این کارخانجات نیز از این روند پیروی کرده و برای مثال قیمت میلگرد روهینا و قیمت میلگرد تیکمه داش نیز روند افزایشی را در پیش گیرد دیگر افسار بازار قابل کنترل نمی باشد. بنابراین تا هنگامی که تمامی کارخانجات به رخدادهای جدید واکنش نشان نداده اند می توان شاهد آرامش نسبی در بازار بود.

هم چنین باید در نظر گرفت که ماه رمضان در پیش بوده و خرید و فروش در این ماه یا مشکلات زیادی مواجه خواهد شد و باید دید در روزهای آتی چه تاثیری بر قیمت محصولات خواهد گذاشت. شرایط تولید نیز برای تولیدکنندگان دشوار شده است و این موضوع نیز سبب سردرگمی کارخانجات برای قیمت گذاری شده است. با این حال نرخ شمش مهم ترین عامل تعیین کننده سمت و سوی بازار در روزهای آتی بیان شده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری