0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد رو به کاهش قیمت

در روز پایانی هفته گذشته برخی هیجانات کاهشی در برخی از انبارهای پایتخت به وضوح دیده شده؛ به طوری که قیمت میلگرد آجدار برخی مبادی انباری از جمله قیمت میلگرد میانه با فاصله قابل توجه 400 الی 500 تومان پایین تر از مبادی اصلی فروش آنها؛ با نرخ کف 4800 تومان هم شنیده شد.

1) به عنوان نخستین گام؛ تدابیر شدید کنترلی دولت در زنجیره های بالادستی و اقدام قاطعانه و صدور دستورالعمل اخیر تنظیم نرخ بازار فولاد اعم از قیمت میلگرد ؛ و مقاومت در برابر فشارهایی که از سمت فولادی ها و از سمت لابی های آنها وجود داشت و بالاخره با زیر فشار قرار گرفتن مسئولان ذی ربط از سوی مجلس؛ قوه قضاییه و مردم به دلیل گرانی های بی دلیل برخی کالاهای تولیدی با مواد اولیه داخلی

2) حجم عظیمی از کالاهای انبار شده مازاد تقاضای عادی روزمره زنجیره‌ های پایین دست؛ که طی این چند هفته اخیر از ترس افت بیشتر سرمایه به انبارها هدایت شده بود؛

3) ترس از افشای برخی انبارهای بی نام نشان که آمار آن ها هنوز در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی نبوده و چنانچه کشف شود، جزو کالای احتکار شده محسوب شده و صاحبان آن به عنوان محتکر، صورت جلسه و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

4) جوانه های باور مردم به توانایی کنترل بازار فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی به واسطه اقدام قاطع دولت در عملیاتی نمودن دستورالعمل کنترلی اخیر به واسطه سرازیر شدن عرضه‌ های حجیم فولادسازان بزرگ کشور در بورس کالا با نرخ تعزیراتی و مصوب.

عوامل اصلی بالا ؛ زمینه لازم برای تغییر مسیر حوزه فولاد و نرخ میلگرد کارخانجات مختلف از جمله قیمت میلگرد نیشابور و تا حدودی زمینه انشقاق آن از سرکشی های بی وقفه و افسار گسیخته حوزه دلار قاچاق را فراهم اورده؛ به طوری که از اواسط روز سه ‌شنبه تا به امروز، تنها طی دو روز، شاهد افت محسوس نرخ های مبادی مختلف حوزه فولاد از جمله قیمت میلگرد تیکمه داش و تخلیه پی در پی حباب این حوزه هستیم.

قیمت میلگرد

کنترل سرچشمه های توزیع فولاد

حرکت جالب و درخور تامل که نشان می دهد وقتی که صحبت از تاثیر عرضه‌های معقول فولادسازان بزرگ با نرخ کنترل شده و تعزیراتی در بورس کالا می شود؛ این موضوع تا چه اندازه می تواند در زیرمجموعه ها تاثیر عملیاتی داشته باشد ؟!

“اطلاعیه شرکت تعاونی علویجه که در کانال رسمی این شرکت هفته گذشته منتشر گردید :

بر اساس دستور مدیر عامل محترم تعاونی فولاد علویجه به میزان 2000 کیلو پروفیل به هر کارگاه درب و پنجره سازی مستقر در منطقه مهردشت با نرخ قبل از افزایش قیمت ها ( قیمت مناسب ) جهت ساخت درب و پنجره برای متقاضیان مهر دشت با قیمت عادلانه تحویل می گردد. جهت اطلاعات بیشتر با واحد فروش کارخانه  هماهنگی گردد.”

این موضوع نشان از این است که اولا هستند هنوز کسانی که صادقانه مرد عمل هستند و منصفانه به فکر مردم هستند و این که وقتی که صحبت از کنترل سرچشمه ‌های توزیع فولاد و توجه به قدرت نظارت دولت می شود یعنی اینکه کالایی که تا چند روز پیش با نرخ بیش از 6 هزار تومانی در دسترس نبود؛ حالا با نرخی عادلانه در حال توزیع بین مردم است…

مهمترین عناوین گزارش هفته گذشته متال بولتن در خصوص بازار فولاد ایران :

 پیش از این، روسیه و قزاقستان تأمین کنندگان اصلی محصولات تخت فولادی از جمله ورق سیاه برای ایران بوده‌اند؛ فقدان تقاضا؛ نرخ های پایین تر داخلی و کاهش ارزش پول ملی از جمله عوامل اصلی کاهش واردات این کشور در خصوص این محصولات به حساب می آیند.

در تاریخ 17 جولای، تامین کنندگان روسیه و قزاقستان اعلام نمودند؛ که به دلیل اعمال مجدد تحریم‌ های تجاری ایالات متحده علیه ایران از اوایل آگوست؛ صادرات محصولات تولیدی خود به ایران را متوقف خواهند نمود. به دلیل کاهش 71 درصدی حجم واردات ورق سیاه و کاهش 41 درصدی ورق کلاف سرد ایران؛ و بنا بر دلایل ذکر شده بالا؛ احتمال توقف ارزیابی قیمت های وارداتی این کشور در خصوص این محصولات توسط متال بولتن وجود دارد.

ايلوا در ماه سپتامبر نقدينگی برای ادامه توليد نخواهد داشت

شركت بحران زده ايلوا در فروشهای خود هيچگونه سودی به دست نمی آورد و در صورتی كه  تا ماه سپتامبر به بخش خصوصی واگذار نشود برای ادامه توليد نياز به دريافت كمك  نقدی خواهد داشت.

به نقل از متال اكسپرت در حال  حاضر دارايی نقدي شركت به 60 ميليون يورو می رسد كه می تواند تا ماه سپتامبر هزينه های آن را پوشش دهد. در صورت نهايی نشدن خريد آن توسط ارسلور تا 15 سپتامبر اين شركت برای ادامه توليد تا پايان سال 132 ميليون يورو كمك نقدی نياز خواهد داشت. اين شركت با ضرر به توليد ادامه می دهد و حدود 30 ميليون يورو به تامين كنندگان بدهی دارد.

سود قبل از ماليات، بهره و استهلاك حاصل از فروش ايلوا در سال 2017 به رغم پايين تر بودن توليد، بهتر از سال 2016 بود اما در نيمه اول سال EBITDA ان  در حدود 94 ميليون يورو منفی بوده است. با در نظر گرفتن اين شرايط اتحاديه اروپا با فشار به دولت، انتظار دارد زودتر در مورد ايلوا تصميم گيری شده و فروش آن به ارسلور  انجام شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری