0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر بازار در روز دوشنبه هفته پایانی اردیبهشت

طی روز گذشته و در ساعات ابتدایی روز در بخش های مختلف بازار آهن از جمله قیمت میلگرد ، قیمت ناودانی و نبشی و قیمت پروفیل و تیرآهن شاهد اعلام قیمت عرضه کنندگان چه از طریق کارخانجات و چه بنگاه ها بودیم که مجموع فعالیت های روز گذشته را می توان ثبات تقریبی و ادامه روند توافقی بازار دانست.

در حوزه قیمت تیرآهن نیز در دو سطح از بنگاه های تهران و اصفهان شاهد کمی کاهش قیمت در خصوص محصولات ضخیم بودیم و تغییرات در حوزه تیرهای 12 تا 18 چندان محسوس نبود.

هم چنین  با توجه به گزارش نرخ باکس از حوزه قراضه آهن، اکثر مبادی این حوزه با ثبات و حداقل سه مبدا خرید مهم تغییرات افزایشی بوده که احتمالا متاثر از ماه مبارک رمضان و محدودیت های منابع این کالا باشد؛ در هر صورت شاخص میانگین این حوزه روز گذشته با یک اختلاف جزیی 5 تومانی، تقریبا ثابت ارزیابی شد.

تحلیل عرضه ورق فولاد مبارکه در بازار بورس روز گذشته

خبر مهم دیگری که در روز گذشته در بازار بورس کالا مشاهده گردید عرضه ورق فولاد مبارکه بود. فولاد مبارکه به غیر از عرضه های روز گذشته در بورس کالا معاملات مچینگ خود را نیز انجام داد

که طبق گزارش بورس کالا در بخش مچینگ معاملات فقط شاهد حجمی حدود 45 هزار تن انواع ورق گرم هستیم که از این مجموع مقدار 25085 تن متعلق به ورق گرم B و مقدار 20236 تن متعلق به ورق گرم C است و سایر موارد تقاضایی نداشته است. ( در مچینگ قیمت معاملات قبلی ملاک قرار می گیرد ).

در ادامه بررسی بازار مچینگ، شاهد تقاضای 57742 تنی ورق سرد B و 6389 تنی ورق گالوانیزه و 3385 تنی ورق قلع اندود هستیم که مجموع کل عرضه مچینگ به عدد 112841 تن می رسد که خود قابل توجه می باشد.

در ادامه گزارش بورس کالا تا 10 دقیقه پیش از شروع معاملات شاهد افزایش تقاضا بیش از عرضه اولیه در مورد تختال و ورق گرم فولاد مبارکه بودیم. در پایان معاملات مشاهده شد که تنها اسلب ( تختال) فولاد مبارکه با حدود 3 درصد افزایش قیمت معامله گردید.

طی هفته گذشته بازار در رکود شدیدی به سر می برد و نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات دائما در حال کاهش بود.

قیمت ورق فولادی

نوسان مجدد نرخ ارز لرزه بر بازار فولاد انداخت

هر چند در روزهای پایانی هفته شیب کاهش قیمت اندکی کم شد ولی در هفته جاری با ورود به ماه مبارک رمضان نرخ محصولات به ثبات مورد نظر رسید و تا روز گذشته که دو روز از هفته گذشته این ثبات هم چنان در بازار مشاهده می گردد.

در هفته جاری اخبار مهمی در بازار مخابره نشده است و بازار هم چنان براساس تاثیرات تصمیم ترامپ و لغو برجام تحلیل می گردد.

به نظر می رسد در هفته های آتی و یا روزهای آینده تنها اخبارهای ضد و نقیض در مورد تغییر تک نرخی ارز بتواند اندکی لرزه بر اندام بازار فولاد کشور بیندازد و بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی تاثیر بگذارد.

هر چند این اخبار نیز تنها در حد شایعه بوده و هنوز صحت و سقم آن به طور کامل تایید نشده است.

مطرح شدن اعتراض رانندگان برای تغییر کرایه حمل

موضوع دیگری که از ساعات پایانی روز گذشته در بازار فولاد منتشر گردید قضیه اعتراض رانندگان برای تغییر نرخ کرایه حمل بود.

در ساعات پایانی روز مشخص شد که این اعتراض جدی بوده و برخی از فعالان نیز اظهار کرده اند که این قضیه محتملا ظرف 24 تا 48 ساعت تعیین تکلیف خواهد شد.

لازم است فروشندگان آهن آلات تمهیدات لازم را برای مورد فوق در نظر بگیرند. هم چنین به نظر می رسد که این امر نیز در روزهای آتی بتواند بر قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و سایر آهن آلات تاثیر داشته باشد.

قیمت ناودانی اصفهان

تغییرات بازار مواد اولیه روز دوشنبه

براساس اطلاعات دریافتی از منابع مطلع نسبت به گزارش قبلی در خصوص بازار مواد اولیه، در روز یک شنبه تغییر چندانی در قیمت این حوزه مشاهده نشد و فقط در مورد شمش القایی کمی کاهش نرخ در قیمت های رده بالا (نزدیک 2480 تومان) گزارش گردید.

هم چنین در روز دوشنبه در بازار مواد اولیه بنابر اطلاعات دریافتی تغییر محسوسی نسبت به روز یک شنبه گزارش نشد و تقریبا بازار آرامی را پشت سر گذاشتیم.

یکی از فعالان بازار آهن اسفنجی از دغدغه خریداران اخیر این محصول در نواحی جنوبی سخن گفت و بیان کرد که محتمل است بارگیری محموله های آهن اسفنجی و حتی شمش از امروز اول خرداد کمی با تاخیر انجام گیرد.

ایشان علت این تاخیر احتمالی را تمایل انجمن های حمل و نقل در نواحی مرکزی برای افزایش نرخ کرایه و کمیسیون اعلام کرد. نوسانات مواد اولیه در روزهای گذشته چندان محسوس نبوده که بتواند بر قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و قیمت پروفیل و سایر محصولات تاثیر داشته باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0