0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تمایل رشد قیمت ها در نیمه دوم ماه رمضان؟

در روزهای پیش از شروع تعطیلات هفته جاری شاهد روند صعودی بازار فولاد بودیم و قیمت ناودانی نبشی پروفیل تیرآهن میلگرد و سایر محصولات با نرخ آهسته ای شروع به افزایش کرد. هرچند به نظر می رسد روند افزایشی مشاهده شده برای نرخ این محصولات در روزهای اخیر تا حدودی متاثر از انتظار رشد نرخ ها در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان بوده باشد.

با این حال اکثر معاملات نیز در برابر رشد قیمت ها طی هفته گذشته مقاومت نشان داد. به نظر می رسد در حال حاضر بازار آهن کشور شرایط چندان مساعدی نداشته و احتمال می رود فاز بازار طی هفته آتی تغییر کند.

در دو روز کاری هفته جاری رشد قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات همچنان از سوی برخی تولیدکنندگان فولاد مشاهده گردید ولی تقاضای زیادی در بازار مشاهده نشد و جریان حاکم بر بازار سفته بازی و واسطه گری که طی روزهای قبل مشاهده می شد تا حدودی در هفته گذشته کاهش یافت.

همچنین در دو روز کاری هفته قبل مشکلات حمل و نقل تا حدود زیادی مرتفع گردید ولی و این امر اندکی فعالان بازار را برای بهبود در هفته آتی امیدوار ساخت. بنابراین در هفته آینده اعتصابات و مشکلات حمل و نقل که یکی از معضلات اصلی بازار طی هفته قبل به شمار می رفت حذف گردیده و انتظار برای بهبود به شدت افزایش خواهد یافت.

قیمت ناودانی اصفهان

تخلیه تقاضای پشت صف در هفته آتی

با توجه به کاهش شدید تقاضا در روزهای اخیر به علت تعطیلات طولانی مدت به نظر می رسد حجم تقاضای پشت صف به شدت افزایش یافته است و این امر می تواند بهانه خوبی برای افزایش قیمت محصولات در هفته آتی باشد. هرچند بازار نیز به نوبه خود با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان پتانسیل رشد قیمت ها را خواهد داشت.

برخی از خریدهای صورت گرفته در روز شنبه و یک شنبه هفته گذشته نیز تنها به دلیل وجود نگرانی از افزایش قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و سایر مقاطع در روزهای پس از تعطیلات صورت گرفت. این در حالی است که نه تنها رشد قیمت ها طی هفته آتی قطعی نمی باشد بلکه شرایط بازار در حال حاضر سرشار از التهاب و سردرگمی بوده و نمی توان پیش بینی دقیقی از روزهای آتی بازار داشت.

بازار فولاد با تحریکات جدیدی همراه شده است و این امر می تواند در نهایت منجر به افزایش میزان تقاضا گردد ولی این فاکتورها نیز نمی تواند چندان قطعی باشد.  در حقیقت می توان گفت معاملات آهن در روزهای جاری بیشتر شبیه به یک قمار می باشد که نتیجه آن چندان برای خریدار و فروشنده مطلوب نمی باشد.

به طور کلی بازار فولاد هم اکنون نیز روند صعودی را طی می کند و انتظارات برای رشد ناگهانی قیمت ها طی هفته آتی چندان جدی به نظر نمی رسد. جرقه های افزایش نرخ محصولات طی روزهای قبل می تواند با پایان یافتن تعطیلات گسترش بیشتری یابد و تا حدودی نیز می تواند مانع از افزایش سرعت رشد قیمت ها گردد.

قیمت ناودانی نبشی

احتمال رشد قیمت محصولات فولادی پس از پایان تعطیلات

به نظر می رسد بازار فولاد از توامندی های قبلی برخوردار نبوده و دچار ضعف شدیدی گشته است و دلیل این امر نیز به کاهش میزان تقاضا در روزهای ماه مبارک رمضان و ضعف بازار جهانی و نگرانی از نوسانات نرخ دلار باز می گردد. در روز پنج شنبه نیز بازار فولاد عملا یک روز نیمه تعطیل را سپری کرد و قیمت ناودانی نبشی و تیرآهن و سایر محصولات همچنان ثابت اعلام گردید.

هرچند در شرایط هیجان زای فعلی هرگونه تحلیل و پیدا کردن کف و سقف بازار فولاد امری بیهوده است. اما برای روز شنبه که آغاز به کار رسمی بازار پس از یک هفته تعطیلی خواهد بود دو نکته را در دستور کار قرار دهید.

 • نخست: آن که با توجه به قرار گرفتن مجدد ایران در مسیر غنی سازی و نزدیک شدن به فرجه سه ماه باز گشت تحریم ها و هم چنین افزایش تنش های سیاسی  جهش فنر سکه و دلار بعید نیست.
 • دوم: با توجه به یک هفته نسبتا تعطیل و هم چنین نزدیک شدن به پایان ماه مبارک رمضان  احتمالا شاهد موج جدید تقاضا در بازار فولاد خواهیم بود.

هرچند هیچ منطقی پشت این قضیه نیست. اماپالس های منفی اقتصادی و سیاسی فعلی همه حکایت از تشدید موج هیجان در کلیه بازار ها در کوتاه مدت دارد. پس موج افزایش قیمت در کلیه بازارها و به خصوص بازار فولاد و افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی نبشی و پروفیل و تیرآهن و سایر محصولات بعید به نظر نمی رسد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0