0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازارهای کشور به خصوص فولاد در پیش مرحله خیلی نزدیکی به قفل شدن هستند

در بازار آهن طی چند ماه اخیر به علت نوسانات بسیار زیاد، افراد زیادی متحمل ضرر و زیان شده اند؛ حجم بسیار زیادی از این ضرر از دست دادن اعتماد در سرمایه گذاری ها بوده؛  به طوری که این بی اعتمادی و ترس به تمامی طبقات هر صنف منتقل شده است؛ همچنین در صنف تهیه فولاد نیز از روش القایی به پایین ترین طبقه یعنی قراضه آهن و در قراضه آهن هم اعتمادها به کمترین میزان خود تقلیل پیدا کرده است؛ برای واضح شدن موضوع باید خدمت شما عرض کنم در صنف قراضه آهن حجم بسیار زیادی از قراضه از ساخت و ساز تشکیل می شود؛ اثرات مهلک رکود در ساخت ساز به قراضه هم سرایت کرده است به طوری که میزان قراضه آهن به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کرده؛ با کاهش حجم قراضه رقابت بیشتر شده؛ در نهایت این رقابت با ریسک بالا و حجم کم معاملات باعث شده به شرایطی نزدیک شویم که یک عده در بازار آهن تمایل به فروش نداشته باشند؛ یک عده هم تمایل به خرید نداشته باشند؛ بلکه از باب اجبار خرید می کنند؛ شرکت های ذوب القایی به مرحله ای رسیده ‌اند که اکنون مدتی است تولید فولاد برای آن ها به صرفه نیست ولی از سوی دیگر ضرر تعطیلی هم فاجعه بار خواهد بود.

گروه اول که عمدتا افراد ضعیف تری در بازار آهن را تشکیل می دهند از راننده وانت و نیسان گرفته تا انبار های کوچک و بزرگی هستند که قراضه آهن جمع آوری می کنند؛ در این گروه با وجود این که عده  کمی سود کرده اند، در مقابل تعداد زیادی هم ضرر و زیان قابل توجهی را متحمل شده‌اند. در نتیجه دامنه این معاملات هر روز کوچک تر و ضرر و زیان هر دو گروه قراضه آهن و فولادسازان القایی بیشتر می شود؛ با وصل شدن این دو گروه به گروه سوم که نوردکاران می باشند؛ همگی دچار دور باطلی شده ایم که آغازگر تعطیلی کارخانجات در آینده نزدیک خواهد بود. “

روزهای آرام و توام با رکود و سکوت بازار آهن با حداقل خبرها؛ پس از یک نیم سال نوسانات تخریبی؛ بیشتر به مخروبه های به جای مانده پس از جنگ شباهت دارد.

قیمت آهن آلات

بازگشت به روزهای طلایی

روز گذشته شاهد سکون نسبی در بازار آهن ، ارز و مسکوکات بودیم. اتفاق جالب روزهای گذشته آزاد شدن بسیاری از ردیف های محموله های ذوبی بورس ( با تاریخ تحویل ۷/۳۰ ) زودتر از موعد مقرر، و عرضه آن ها به بازار بود. آنچه در چند روز اخیر شاهد هستیم فزونی گرفتن حجم عرضه نسبت به تقاضای موثر موجود در بازار است. که باعث کاهش نسبی قیمت ها شده است. از طرفی با پایین آمدن نسبی قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت روز میلگرد ، بسیاری از مصرف کنندگانی که در دو ماه گذشته و با ایجاد آشوب در بازار آهن مجبور به تعطیل کردن پروژه و کارگاههای خود شده بودند مجددا وارد میدان شده اند و به صورت محدود مشغول خرید شده اند. امید این که با ادامه روند فعلی شاهد بازگشت رونق نسبی در بازار آهن باشیم.

همان طوری که از شنیده ها مشخص است؛ بازار نیمه تعطیل روز پنجشنبه هم در ثبات و آرامش و اندکی تعدیل و یا افزایش تخفیفات؛ دیده شده به طوری که القاء موج نسبتا ضعیف افزایشی روز سه ‌شنبه در برخی از مبادی تنها محدود به چند ساعت ابتدایی این روز بود و از روز چهارشنبه مجدد شاهد آرامش و تعدیل نسبی در این بازار بودیم.

به طور کلی مدتی است که دامنه نوسانات هیجانی بازار مقاطع طویل فولادی در بازار داخلی؛ متاثر از شرایط فصلی؛ عرضه های مکفی بورس کالا و به دلیل کاهش حجم ساخت و سازها در این برهه زمانی؛ روز به روز کم و کم تر دیده می شود.

به نظر می رسد اکنون قیمت محصولات فولادی بخصوص قیمت میلگرد در کف قیمت خود باشد چرا که با ملاحظه قیمت کارخانجات مختلف در می یابیم قیمت میلگردهای با کیفیت نازل با قیمت میلگرد های با کیفیت بالا تقریبا در یک ردیف بوده و تفاوت چندانی ندارد ، لذا پیش بینی می شود به دلیل شرایط به وجود آمده و نیز قیمت بسیار پایین داخلی نسبت به قیمت های جهانی در روزهای آتی تولید کنندگان فولاد با هم اندیشی میان خود و با تدبیر کاهش عرضه موجب افزایش قیمت در بازار شوند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری