4/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

همواره وضعیت بازار فولاد جهت بررسی مستلزم بررسی بازارهای بورس، طلا و ارز می باشد. چرا که تنها کوچکترین تغییری در این بازارها بر وضعیت نرخ فولاد تاثیرگذار خواهد بود. بر همین اساس با کاهشی شدن نرخ ها در هر دو بازار طلا و ارز در روزهای پایانی مهر ماه اندکی در برخی مقاطع فولادی شاهد افت قیمت بودیم. این اتفاق در شرایطی افتاد که ماه ها شاهد افزایش قیمت ارز و طلا به صورت فزاینده ای بودیم که این افزایش قیمت افسار گسیخته تاثیر زیادی بر افزایش قیمت تمامی کالاهای اساسی و همچنین بازار فولاد گذاشته بود.

تحلیل بازار ورق فولادی

تجربه چندین ساله نشان داده است در چنین شرایطی که احتمال تداوم کاهش قیمت ها وجود ندارد معمولا رفتار فروشندگان به سه دسته تقسیم خواهد شد. برخی به دلیل عدم اطمینان به روند بازار سعی در عملکرد محتاطانه دارند و قیمت های خود را همچنان ثابت اعلام می کنند، مانند بازار استیل که فروشندگان به پایین آوردن نرخ محصولات استیلی خود مقاومت نشان دادند و محصولات خود را طبق نرخ های گذشته عرضه کردند. گروه دوم در لاک دفاعی فرو رفته و قیمتی اعلام نمی کنند و در نهایت گروهی هم موافق با جریان بازار اقدام به کاهش قیمت محصولات خود می نمایند. همچنین در این چنین شرایط خریداران هم رفتارهای متفاوتی از خود بروز می دهند. برخی به امید کاهش های بیشتر از هرگونه معامله ای دست کشیده و معاملات خود را به روزهای آینده موکول کرده، گروهی دیگر به همین کاهش قیمت بسنده کرده و خرید خود را می کنند. البته گروهی هم وجود دارد که همیشه در حد نیاز خود اقدام به خرید محصولات فولادی می نمایند تا دچار ضرر زیادی نشوند.

از دیگر سو بازار بورس کالا را داریم، که پس از افزایش شارپ خود در سه ماهه نخست امسال، متاسفانه از تابستان تاکنون شاهد سقوط نمادهای بورسی و از بین رفتن سرمایه خیل عظیم هموطنانمان هستیم. دولت اما در خصوص این سقوط ها جلساتی برگزار و تصمیماتی نیز اتخاد کرده است. که تاکنون می توان گفت هیچ کدام از آن ها یا عملی نشده و یا تاثیری بر روند صعود بازار نداشته است. یکی از این تصمیمات خارج کردن قیمت گذاری بورس از حالت دستوری در جلسه روز چهارشنبه مجلس موجب کاهش نسبی نرخ ها در برخی از مقاطع فولادی بوده است که امید داریم این وضعیت پایدار بماند. بازار ورق فولاد نیز به پیروی از این وضعیت، روند کاهشی به خود گرفت که در صورت تداوم کاهش قیمت ها از سوی فعالان بزرگ مانند مجتمع فولاد مبارکه کاهش قیمت ها را خواهیم داشت ولی در صورت عدم تداوم کاهش ها مجدد شاهد رفتار هیجانی در این بازار خواهیم بود.

تحلیل بازار ورق فولادی و بورس کالا

فولاد بورس کالا

امروز پنجم آبان ماه 99 سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در رابطه با بررسی های بازار فولاد در جلسه علنی امروز در مجلس شورای اسلامی اینگونه بیان کرد که با بررسی های صورت گرفته میزان مصرف فولاد در کشور با توجه به تحریم های موجود و اپیدمی کرونا مشابه سال گذشته و برابر با 12 تا 14 میلیون تن فولاد باشد. ایشان زنجیره فولاد ایران را پرچالش خواند و مشکلات تامین مواد اولیه، عدم دسترسی به اطلاعات جامع در زنجیره فولاد، فقدان سامانه های آماری، کمبودهای اکتشافات فولادی و معدنی و ابهامات موجود در تحقق برنامه های توسعه صنعت فولاد را به عنوان چالش های این صنعت یاد کرد. پس از آن تنظیم بازار فولاد کشور را به عنوان مهم ترین چالش این بازار دانست و عنوان کرد با توجه به شرایط کنونی دولت اقدامات زیادی در تنظیم بازار اتخاذ کرده است. یکی از مهم ترین مداخلات دولت در تنظیم بازار توسط ستاد تنظیم بازار و به واسطه صدور بخش نامه ها و دستورالعمل هایی در این خصوص بود که نه تنها سودی به مردم به عنوان مصرف کنندگان نهایی کالا نرسانده بلکه باعث ایجاد فساد، رانت و افزایش دلالان در این بازار شده است.

ایشان همچنین ذکر کردند کمیسیون صنایع و معادن جهت جلوگیری از این اتفاقات مقرر کرده است تمامی تصمیمات فولاد باید شامل کل زنجیره فولاد شود. همچنین از دیگر تصمیمات این ستاد کاهش صادرات محصولات فولادی به میزان چشمگیر در چهار ماه ابتدای سال جاری و همچنین کشف قیمت عادلانه مقاطع فولادی از زمان راه اندازی بورس کالا از دیگر تصمیمات این ستاد بود. در نهایت بر این اساس در طی جلسه امروز قیمت گذاری دستوری منتفی است و قیمت گذاری باید براساس میزان عرضه و تقاضای بازار باشد ضمن آنکه عرضه تمام فولاد تولید شده در بازار داخل در بورس کالا منجر به نزدیک شدن قیمت ها به واقعیت خواهد شد.

بورس کالای ایران عرضه فولاد مبارکه

در ادامه قصد داریم شرایط فروش و عرضه محصولات در تالار بورس کالای ایرانی که در تاریخ بیست و یکم مهرماه سال جاری 99 از سوی مجتمع فولاد مبارکه اصفهان مقرر شد را شرح دهیم:

 1. کلیه خریداران ملزم به رعایت دستورالعمل شماره 112585/60 مورخ اول مرداد 97 و تمامی اصلاحیه های پس از آن می باشند.
 2. تسویه کلیه محصولات به صورت نقدی می باشد.
 3. آن دسته از مشتریانی که نیاز آنان خارج از نماد و در محدودیت تولیدات فولاد مبارکه می باشد، می توانند با هماهنگی های لازم پرداخت پرمیوم و هزینه های مربوطه را داشته باشند.
 4. لازم به ذکر است باید مبالغ مربوط به ارزش افزوده و پرمیوم را همزمان با تسویه حساب انجام دهند، ضمن آنکه در صورت عدم پرداخت این مبالغ سفارش متناسب با مبالغ پرداخت شده ثبت خواهد شد.

*در صورتی که بعد از 48 ساعت از اعلام بار به باربری معرفی شده از سوی مشتری بار حمل نشود، بار توسط باربری دیگری به آدرس خریدار حمل خواهد شد ضمن آنکه کلیه هزینه ها و خسارات ایجاد شده به عهده خریدار می باشد.

4/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0