0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد نیاز به ایده های خلاقانه دارد

ایران طی سال های گذشته تجربه زیادی در خصوص مواجهه با تحریم ها داشته است و گستره تجربه دولتمردان کشور لزوم ایجاد شرایط لازم برای مذاکره در شرایط حساس را فراهم ساخته است. در حال حاضر با تحریم های مجدد ایران پس از لغو قرارداد برجام توسط رئیس جمهور آمریکا کنترل و مدیریت شرایط بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد بیش از پیش احساس می شود.

و صد البته این احساس نیاز در سایر بازارهای کالایی نیز وجود خواهد داشت.

این در حالی است که ضرب العجل ایجاد شده برای اجرای تحریم ها که به مدت 180-90 روز تعیین شده است لزوم مهندسی شرایط موجود را افزایش داده است.

بنابراین لزوم ایجاد فضای گفت و گو در شرایط فعلی بازار فولاد به شدت احساس می شود. آن چه مسلم است این است که در حال حاضر برای در امان ماندن از تبعات بازگشت تحریم ها بر روی بازار فولاد و قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات بایستی چاره اندیشیده شود.

برخی از فعالان بازار نیز عقیده دارند که در روزهای جاری باید به دولت و خصوصا تیم مذاکره کننده در این زمینه کمک کرد تا بتوانند ایده های جدیدی مطرح کرده و مذاکرات خوبی را به انجام برسانند.

برخی نیز بر این عقیده اند که در صورت خروج آمریکا و اجرای مجدد تحریم ها ایران بایستی با اتحادیه اروپا مذاکره کرده و به طور جداگانه راجع به عدم آسیب به بازار فولاد کشور در زمان تحریم ها گفت و گو کند.

اروپا تنها امید نجات بازار فولاد نخواهد بود

با این حال بازار فولاد ایران نباید تنها به تضمین اروپا برای مسیر بازگشت تحریم ها امیدوار باشد بلکه فعالان بازار بایستی در این شرایط بحرانی با ارائه ایده های مختلف در جهت تداوم رشد بازار فولاد خصوصا در سطح بین المللی بکوشند.

برای این کار بازار فولاد نیاز به آینده نگری فعالان این حوزه در روزهای جاری را خواهد داشت. در غیر این صورت بدون مساعدت این افراد و عدم ارائه ایده های خلاقانه برای بهبود بازار صادراتی کشور نمی تواند از این مرحله بحرانی عبور کرده و شاهد افت شدید بازار در روزهای آتی خواهیم بود.

برجام بازار فولاد

در واقع نقش عمده دولت در این بخش انتقال و اجرای ایده های جدید در جهت بهبود بازار فولاد و عدم تاثیر شرایط کنونی بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد بوده و در نهایت تیم مذاکره کننده بایستی این ایده ها را انتقال دهد.

هم چنین برخی نیز بر این عقیده اند که بایستی سهام شرکت های ایرانی را در میان متحدان تقسیم کرده تا آن ها نیز در خطر ماجرای بازگشت تحریم ها توسط آمریکا سهیم باشند.

در صحبت های روزانه مسئولان کشور می شنویم که برخی کشورها با ایران متحد می باشند ولی این اتحاد تا زمانی که خروجی مناسبی برای کشور نداشته باشد چندان مورد قبول نیست.

لزوم شراکت با سایر کشورها در شرایط بحرانی کنونی

تنها در صورتی این کشورها برای صنعت فولاد ایران سودمند می باشند که برای مثال در سهام شرکت های فولادی سهیم بوده و در بازگشت تحریم ها نیز متضرر گردند.

دلیل این عقیده این است که چنانچه این کشورها در سهام شرکت های فولادی سهیم باشند برای افزایش میزان صادرات نیز تلاش کرده و در واقع ایران در مسیر این روند تنها نخواهد ماند.

برای مثال مذاکرات زمانی سازنده خواهد بود که کشوری هم چون چین بتواند در خطرات ناشی از خروج برجام و بازگشت تحریم ها با ایران شریک شود.

بنابراین تضمین اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم ها نیز تنها در صورتی تاثیرگذار خواهد بود که بتوانند در ریسک های ناشی از بازگشت تحریم ها با ایران شریک شوند.

نقش فعالان بازار در مذاکرات اخیر و بهبود قیمت تیرآهن و سایر محصولات

به هر حال ارائه چنین ایده های خلاقانه ای برای نجات صنعت فولاد کشور از شرایط حساس کنونی برای جلوگیری از تغییرات شدید در قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی بسیار موثر می باشد.

هدف این است که به گوش همگان برسانیم که با تصمیم جدید ترامپ در واقع اقتصاد یک کشور مورد حمله قرار گرفته است و در نهایت سبب آسیب های جدی به کل اقتصاد و بازارهای کالایی بالاخص بازار فولاد ایران خواهد شد.

لازم است که تمامی دنیا بدانند که مذاکرات در نهایت به نتیجه خواهد رسید و چنان چه در روزهای جاری تلاش های لازم توسط دولت مردان کشور صورت نگیر عواقب سختی در روزهای آتی گریبان صنعت فولاد کشور را خواهد گرفت و قیمت تیرآهن و سایر محصولات به شدت تحت تاثیر خواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0