0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تغییرات اساسی در بازار فولاد در شرف وقوع است

در روزهای ابتدایی هفته گذشته که دومین هفته دومین ماه سال جاری به حساب می آمد بازار فولاد با تغییرات زیادی مواجه گردید. در روزهای ابتدایی هفته مشاهده کردیم که قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد نوسانات زیادی را تجربه کرد و عمدتا شاهد روند صعودی قیمت ها در بازار بودیم.

در هفته اول اردیبهشت پتانسیل زیادی برای رشد قیمت ها مشاهده گردید ولی این رشد در هفته دوم رخ داد. یکی از عوامل مهم تاثیرگذار بر روی رشد قیمت محصولات فولادی روند صعودی نرخ شمش بود که تاثیر زیادی بر نرخ محصولات خصوصا قیمت میلگرد بازار داخلی داشت.

با توجه به رخدادهای اخیر بازار به نظر می رسد که امکان تغییر قیمت ها هم چنان وجود داشته باشد. روند افزایشی نرخ محصولات از روز شنبه هفته گذشته آغاز گردید و تا روزهای پایانی مجددا دستخوش تغییراتی شد.

برخی گمان می کردند که روند صعودی مشاهده شده در روزهای ابتدایی سال تنها متاثر از نرخ ارز بوده است در حالی که با توجه به رشد نرخ شمش در هفته قبل از آن روند صعودی قیمت میلگرد در هفته گذشته قابل پیش بینی بود. بنابراین می توان گفت که با پتانسیل های موجود در بازار فولاد رشد نرخ محصولات را تنها نمی توان متاثر از نرخ ارز دانست و رشد شمش تاثیر بیشتری بر قیمت ها داشته است.

به طور کلی رشد نرخ شمش و قراضه آهن در هفته جاری توانست تاثیر زیادی بر قیمت میلگرد و تیرآهن داشته باشد. در  روزهای ابتدایی هفته برخی از تولیدکنندگان اقدام به افزایش قیمت های خود نموده که در این میان می توان به قیمت میلگرد روهینا و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان اشاره کرد و برخی از واحدهای تولیدی نیز نرخ محصولات خود را بدون تغییر نسبت به هفته گذشته اعلام کردند.

قیمت میلگرد امروز

احتمال افت قیمت ها با نزدیک شدن به ماه رمضان

باید توجه کرد که با توجه به نزدیک شدن ماه رمضان احتمال افت قیمت ها در هفته جاری وجود داشته و در حال حاضر تقاضای مفیدی در بازار فولاد وجود نداشته و اکثر خریداران در انتظار افت بیشتر قیمت ها تا روزهای پایانی هفته ماندند. بنابراین نخستین روز هفته گذشته با افزایش شدید نرخ شمش و روند صعودی قیمت ها و هم چنین افت شدیدی میزان تقاضا همراه شد.

به طور کلی می توان گفت دومین هفته از اردیبهشت ماه با نگرانی های زیادی از جمله نوسانات شدید نرخ ارز در بازار و عرضه های دستوری بورس کالا و تاثیرات آن بر قیمت محصولات فولادی و هم چنین مشکلات شدید صادرکنندگان فولاد و رکود در بازار داخلی سپری شد و در روزهای پایانی هفته نیز نگرانی های فعالان بازار از لغو برجام و در نهایت لغو این قرارداد در روز سه شنبه به التهابات شدید در بازار دامن زد.

در هفته منتهی به 14 اردیبهشت ماه شاهد افزایش نرخ شمش و مقاطع ساختمانی و به دنبال آن قیمت روز میلگرد و تیرآهن بودیم و در روزهای میانی هفته این روند اندکی بهبود یافته و در روزهای پایانی شاهد ریزش قیمت این محصولات در بازار بودیم. با این حال در هفته گذشته مجددا نرخ شمش سبب التهابات موجود در بازار گردید.

پس از اعلام نرخ ثابت برای شمش برخی از تولیدکنندگان بازار تصمیم گرفتند عرضه دستوری در بورس کالا را پیش بگیرند و در نهایت این امر منجر به کاهش نرخ شمش پیشنهادی فولاد خوزستان و فولاد کاوه در اردیبهشت ماه شد.

آیا عرضه های دستوری بورس در هفته جاری ادامه خواهد داشت؟

این روند با این که با اعتراض عده زیادی از تولیدکنندگان در بورس کالا مواجه شد در هفته های قبل توانست اندکی از التهاب بازار را کاهش دهد ولی در هفته منتهی به 20 اردیبهشت بازار مجددا دستخوش روند صعودی نرخ شمش و قیمت میلگرد امروز شد. می توان گفت نگرانی ها از تصمیم ترامپ دلیل اصلی آشوب بازار در هفته گذشته بوده است.

انتظار می رفت که عرضه فولاد سیرجان نیز از همین روند پیروی کند ولی برخلاف پیش بینی فعالان بازار نرخ این محصول در بورس کالا با افزایش مواجه گردید. در هفته گذشته عرضه کنندگان به این نتیجه رسیدند که عرضه دستوری در بورس کالا نه تنها کمکی به بهبود قیمت ها در بازار نکرده است بلکه سبب رکود در بازار و سردرگمی قیمت ها نیز شده است.

این روند شاید بتواند در کوتاه مدت بر بهبود بازار کمک کند ولی در طولانی مدت سبب قفل شدن بازار فولاد گشته است. بنابراین در هفته گذشته کم تر شاهد عرضه های دستوری در بورس کالا بودیم. با این حال نگرانی های شدید مبنی بر تصمیم ترامپ و در نهایت لغو برجام سبب آشوب بازار و تاثیر بر قیمت میلگرد و سایر کالاها شد.

نکته ای که تولیدکنندگان و خریداران باید به آن توجه داشته باشند این است که در حال حاضر شرایط کشور بحرانی بوده و تنها با اتحاد واحدهای تولیدی و جلوگیری از قیمت و تقاضای کذب در بازار می توان اقتصاد کشور را از ورطه نابودی نجات داد. در هفته جاری نیز با توجه به شروع ماه رمضان پیش بینی می شود اندکی از التهابات موجود در بازار کاسته شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0