0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی عرضه شمش فولاد خوزستان در روز گذشته

همان طور که می دانید نرخ شمش تاثیر زیادی بر تعیین قیمت میلگرد و سایر مقاطع در بازار دارد. به گزارش شهر فولاد روز گذشته پس از نزديك به دو هفته از عرضه قبلی شمش خوزستان ( عرضه 30 هزار تني كه با بيش از 110 هزار تن تقاضا و سقف 10% افزايش قيمت معامله گرديد! ) و در شرايطی كه طی اين مدت ميانگين قیمت میلگرد حدود 7 درصد افزايش داشته است، باز هم شاهد عرضه 10 هزار تن شمش – قابل افزايش تا 30 هزار تن – توسط اين شركت با همان قيمت پايه 2340 تومان هستيم.

اين در حالی است كه در همان عرضه قبلی هم علی رغم هشدارهای كارشناسان نسبت به عواقب كنترل دستوری قيمت ها كه زمينه سازی رانت برای عده ای خاص خواهد شد ، عرضه با قيمت غيرواقعی و دستوری 23400  ریال انجام شد كه در نتيجه حجم گسترده و چند برابری تقاضا، نهايتا معامله با حداكثر قيمت يعني 25740 ریال انجام گرديد.

در شرايطی كه ميانگين قيمت ميلگرد کارخانجات مختلف از جمله قیمت میلگرد نیشابور از روز 22 خرداد تا روز شنبه 2 تیر بيش از 200 تومان افزايش يافته ، عرضه مجدد شمش با همان قيمت پايه قبلی سوال های فراوانی را پيرامون نحوه نظارت سازمان های مسئول و همچنين علل اصرار آن ها بر كنترل غير واقعی قيمت ايجاد نموده است.

عرضه های دستوری مقدمه ای برای ایجاد رانت

چرا كه به احتمال قوی ، معامله باز هم با حداكثر افزايش قيمت ممكن انجام خواهد شد كه در اين صورت قيمت هر کیلو شمش فولاد ( با احتساب ماليات بر ارزش افزوده ) فاصله ای در حدود 500-450 تومان با ميانگين قيمت ميلگرد زاگرس و سایر کارخانجات ثبت شده روز قبل خواهد داشت و اين يعني سودی فراتر از حد انتظار برای نورد كار كه البته با دستور  و اصرار متوليان از جيب فولادساز و البته سهامدار آن خارج شده است البته اين در صورتی است كه اين شمش به چرخه نورد وارد شود.

قیمت شمش بورس

اين طور كه از شوهد و قرائن پيداست و البته قيمت های بازار بين المللی نيز بر آن گواه است خريد شمش با حداكثر قيمت ممكن و صادرات آن با فرض پرداخت ماليات بر ارزش افزوده و هزينه های مربوط  به آن كماكان سود قابل توجهی نصيب واسطه خواهد نمود كه البته اين نيز به زيان فولادساز و در واقع سهامدار آن است.

ناگفته پيداست ادامه اين روند علاوه بر وارد آوردن زيان قابل توجه به عرضه كنندگان شمش از جمله فولاد خوزستان باعث كمبود شمش در چرخه نورد و البته ادامه روند افزايشی قيمت ها در حوزه محصولات طويل کارخانجات از جمله قیمت میلگرد شاهرود و سایر مبادی خواهد شد! دوری باطل كه معلوم نيست تا كجا ادامه پيدا خواهد كرد!

شايد بهتر است به خودمان آييم و كنترل بازار را در كنترل دستوری بخشی از زنجيره جستجو نكرده و با كاستن از شرايطی كه انگيزه های سودگرانه را تشديد نموده به بازگشت آرامش به اين بازار پرنوسان كمك كنيم!

قیمت تیرآهن بورس

آمار معامله شمش در روز گذشته

معامله شمش خوزستان همانگونه که همه عزیزان پیش بینی می کردند با سقف رقابتی 10% معامله شد و برای نرخ تثبیت شده جدید که 2574 تومان است حدود 152 هزار تن تقاضا ثبت گردید از اینجا به بعد چون میزان عرضه 30 هزار تن است و افزایش بیشتری نیافته عملیات تسهیم به سهم انجام خواهد شد.

یعنی تقاضای هر کد معاملاتی در عدد 19.6% ضرب و به خریدار تناژ مورد نظر تحویل می گردد یعنی اگر کسی 2000 تن تقاضا را ثبت و قیمت سقف رقابتی را پذیرفته باشد حدود 390 تن کالا می رسد از اینجا به بعد خریدار مختار است این حجم تقسیم شده را بپذیرد یا نه

امروز در بورس کالا چه خواهد گذشت؟

به گفته گزارشگر فولاد به نظر می رسد که بر خلاف معاملات قبلی بورس کالا؛ آن طوری که از سیگنال ‌های دریافتی از تصمیمات ستاد زنجیره فولاد کشور دستگیر ما شد؛ با این شمش معامله شده و خریداران آن کار دارند؛ به نظر می رسد که پروسه انتقال این شمش ها؛ لایه به لایه در طول زنجیره تامین؛ این بار به دقت ره یابی شده و مورد ارزیابی دقیق ناظران بازار از طریق سامانه بهین یاب قرار خواهد گرفت …

همچنین برای امروز شنیده ها از عرضه  شمش فولاد کاوه جنوب کیش در بورس کالا خبر می دهد گرچه هنوز بورس کالا این عرضه را تایید نکرده ولی کارگزار فروشنده اعلان کرده است که این شمش نیز در قیمت 2340 تومان ( قیمت پایه ) به خریداران داخلی ارایه می شود میزان عرضه 5000 تن بوده که تا 10 هزار تن می تواند افزایش  حجم یابد شرایط فروش نقدی  و تحویل فوری عنوان شده است. باید دید عرضه های هفته جاری شمش چه تاثیری بر قیمت میلگرد و سایر مقاطع در روزهای آتی خواهد داشت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0