0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آیا وزارت صنعت از تجربه بانک مرکزی استفاده خواهد کرد؟

به گزارش شهر فولاد اتفاقی که این روزها در بازار ارز و طلا شاهد آن هستیم ماحصل سیاست جدید بانک مرکزی و تغییر رویکرد از دخالت های دستوری در قیمت بازار و آزادسازی آن بر اساس نظام عرضه وتقاضاست. دلاری که تا قبل از اجرای بسته ارزی جدید به سرعت در حال در نوردیدن سقف های قیمتی بود و به 12000 تومان هم رسید با اجرای بسته جدید ارزی و در مسیر کاهشی قرار گرفت و با اجرای کامل این بسته و تزریق ارز بیشتر در بازار دوم قطعا شاهد کاهش بیشتر قیمت در بازارهای کالایی و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد نیز خواهیم بود.

وضعیت جدید بازار ارز و طلا در حالیست که بازار فولاد به دلیل اصرار وزارت صمت به کنترل دستوری قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی در بورس کالا به شدت ملتهب است. از یک طرف تولید کنندگان فولادی کالای خود را با قیمت دستوری و به اجبار در بورس کالا عرضه می کنند از طرف دیگر خریداران محصولات فولادی در بورس که عمدتا تولیدکنندگان لوله و پروفیل ، شرکت های تولید کننده مقاطع و سفته بازان و واسطه ها هستند  در حال استفاده کردن از شرایط به وجود آمده می باشند.

رانت حداقل 2000 تومان به ازای هر کیلو گرم برای خرید محصولات فولادی عرضه شده در بورس کالا شرایط جذابی را برای واسطه ها و سفته بازان  ایجاد نموده است و هر روزه عطش خریداران برای بهره مندی از فاصله قیمت بورس کالا با بازار آزاد بیشترشده و این امر موجب  افزایش کاذب تقاضا و رشد  قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در کف بازار گردیده است.

و نتیجه نهایی آن ضرر و زیان تولید کننده و مصرف کننده نهایی درکنار سودهای نجومی برای صنایع پایین دستی فولاد و واسطه هاست. به طوری که صنایع پایین دستی فولاد، علی رغم مصوبه های وزارت صمت محصولات خود را در خارج از بورس و بدون نظارت به فروش رسانده و باعث تشدید التهاب قیمت ها می گردند و این امر به وضوح در قیمت روز تیرآهن و سایر محصولات فولادی قابل مشاهده است.

دلیل اصرار وزارت صمت برای کنترل دستوری قیمت ها

با این شرایط سوال مهم فعالان و کارشناسان صنعت فولاد این است که دلیل اصرار وزارت صمت برای کنترل دستوری قیمت ها چیست ؟

آیا مسئولین این وزارتخانه از نتیجه کنترل دستوری ارز و سکه توسط بانک مرکزی و نتیجه شکست خوردن آن اطلاع ندارند؟

به اعتقاد اکثر کارشناسان بازار فولاد در صورت عدم دخالت دولت در تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی و احترام به نظام شفاف کشف قیمت و کنترل عرضه و تقاضا در بورس کالا شاهد ایجاد تعادل در بازار فولاد و حذف رانت ایجاد شده و کاهش قیمت مصرف کننده نهایی همانند اتفاقی که در  بازار ارز و طلا بر اثر اصلاح سیاست بانک مرکزی افتاد خواهیم بود.

قیمت تیرآهن

همچنین طبق شنیده ها، در حالی که نرخ فروش روزهای پایانی هفته گذشته برای محصولات قوطی و پروفیل در برخی از مبادی در محدوده 5100 الی 5200 تومان اعلام شده بود؛ گفته می شود که برای ساعاتی فروش در این حوزه بسته شده و اکثر مبادی این حوزه از فروش طفره می رفتند.

از طرفی شنیده شد برخی فعالان بازار انتظار افزایش قیمت پروفیل و قوطی را داشتند؛ که البته این موضوع از بازار ورق سرچشمه می گرفت که گویا هنوز از تغییر در نرخ احتمالی عرضه ‌های بورس بر مبنای نرخ بازار ثانویه، ناامید نشده و به افزایش نرخ های پایه امید بسته اند؛ و این در حالی است که معاون وزیر، جناب آقای سرقینی چند روز پیش این موضوع را به صراحت رد کردند …

عمر بسته ارزی جدید دولت؟

کمتر از ۷۲ ساعت از مصاحبه خبری رییس جدید بانک مرکزی می گذرد که در این مصاحبه تلویزیونی جناب آقای دکتر همتی از بسته جدید رونمایی کردند و نوید اخبار مثبت بابت کاهش قیمت ارز و سکه با راه کارهای جدید دادند.

این در حالی است که در دو روز ابتدایی شاهد سیر نزولی قیمت های دلار و سکه در بازارها و همچنین قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار فولاد بودیم تا جایی که در ۴۸ ساعت ابتدایی قیمت سکه با افت حدودا هشتصد هزار تومانی به محدوده سه میلیون تومان رسید و قیمت دلار هم با کاهش هزار تومانی به سطح ۹۲۵۰ تومان نزدیک شد.

اما در روزهای پایانی هفته پس از بازگشایی بازار غیررسمی دلار و سکه طلا پس از ساعت ۲ بعد از ظهر روز چهارشنبه شاهد گارد صعودی سکه طلا و دلار بودیم به نحوی که قیمت سکه با افزایش ششصد هزار تومانی خود به محدوده سه میلیون و ششصد هزار تومان رسید و هر دلار آمریکا با افزایش ششصد و پنجاه تومانی مجددا نزدیک به ده هزار تومان معامله گردید.

این در حالی است که همراهی برخی از کشورهای همسایه در اجرای تحریم های اخیر ایالات متحده، حتی در کلام و افزایش ریسک سیاسی کشور و همین طور انتقال و هدایت تقاضای ارز مسافرتی به سمت بازار غیر رسمی می تواند باعث عمیق شدن این بحران گردد.

حال باید با رصد این بازار و معاملات آن از جمله معاملات بازار فولاد و قیمت محصولات اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد در هفته آینده منتظر سرانجام این نسخه جدید ارزی برای کشور باشیم، چرا که در صورت شکست این نسخه می توان سیر جدید رشد قیمت را برای سکه طلا و دلار شاهد بود و شاید جدیدترین راهکار دولت که همان تعویض سکاندار بانک مرکزی است تا به مانند تعویض مربی در یک تیم بحران زده فوتبالی بابت کنترل این بازار را شکست خورده ببینیم که در این صورت این امر، می تواند عمق جدیدی به مشکلات ارزی کشور تزریق نماید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری