0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر مکانیزم جدید کشف قیمت نرخ پایه عرضه ورق در بورس کالا بر معاملات بازار خارج از بورس

پس از آشکار شدن نرخ پایه عرضه ورق فولاد مبارکه در سال جدید ۹۸ و بر اساس مکانیزم جدید؛ کاهش کیلویی ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ تومانی نرخ پایه انواع محصولات این شرکت نسبت به آخرین عرضه صورت گرفته در سال گذشته؛ فعالان این حوزه را با اما و اگرهای زیادی مواجه نموده است. گروهی معتقد هستند که با توجه به سقف باز رقابتی در بورس کالا، این کاهش نرخ پایه با رقابتی که توسط خریداران صورت خواهد گرفت، تا حد زیادی جبران شده و لذا اهمیت چندانی ندارد. در نگاه اول شاید این منطق درست باشد اما تامل در خصوص یک موضوع ضروری و در بلند مدت تاثیرگذار به نظر می رسد.

در نیمه دوم سال گذشته، روند کار عرضه و تقاضای انواع ورق در بورس کالا بدین صورت بود که با هر بار عرضه در بورس کالا و انجام معاملات رقابتی؛ نرخ پایه جدید به جهت رقابتی شدن تقریبا تمامی معاملات این کالا در بورس؛ تقریبا همیشه ضریبی افزایشی و متاثر از نرخ رقابتی معاملات قبلی بود.

به بیان دیگر اگر نرخ پایه HB در یک زمان مشخص x تومان تعیین می گردید؛ در بازه زمانی بعدی و در عرضه مجدد رقم پایه x+y تعیین می شد و به همین منوال در عرضه های بعدی x+y+z و … به روند صعودی خودش ادامه می داد، به طوری که کار به جایی رسید که تقریبا سبد کالایی فولاد مبارکه از چرخه مصرف برخی از حوزه های تولید میانی مثل حوزه تولید قوطی و پروفیل تا حجم زیادی کاسته شده و جای آن را ورق شرکت هایی مثل گیلان و اهواز با قیمت هایی منطقی تر اما با دور ریز بیشتر گرفت .

در مکانیزم کشف نرخ پایه جدید انواع محصولات ورق، به ویژه محصولات فولاد مبارکه، به نظر می رسد که این نقطه ضعف تا حد زیادی بر طرف شده باشد، بدین صورت که درست است که به احتمال زیاد به عنوان مثال عملی؛ روز دوشنبه علی رغم اعلام کاهش قابل توجه نرخ پایه بر اساس مکانیزم جدید؛ مجددا رقابت خریداران موجب جبران شدن قسمت عمده این کاهش نرخ پایه می گردد

تحلیل بازار آهن

اما …

نکته قابل تامل توجه به این موضوع است که بر خلاف مکانیزم کشف قبلی، اگر چه رقابت روز دوشنبه در بورس کالا برای تصاحب عرضه ها محرز و قطعی است اما نکته قابل توجه ای که وجود دارد، بطور مثال اگر رقابت y تومان باشد، علی رغم این که قیمت تمام شده x+y برای خریدار تمام خواهد شد؛ اما عرضه بعدی تولیدکننده مواد اولیه در بورس کالا بر فرض این که قیمت های جهانی و شمش بورس کالا ثابت مانده باشد؛ مجددا همان x تومان خواهد بود نه بیشتر … ! و این بدان معناست که ریسک نوسان گیران بازار همانند سابق پایین نبوده و به شدت احتیاطی شده و بالا خواهد رفت، بطوریکه مثلا اگر کیلویی ۱۰۰۰ تومان رقابت در سمت خرید صورت بگیرد؛ این رقابت از نگاه یک تحلیلگر با توجه به ساز و کار جدید  در واقع نوعی حباب به حساب آمده و ضمانتی وجود ندارد که تقاضا مجددا این رقابت هیجانی را انجام داده و روی آن ریسک کند؛ و همین بار روانی عامل اصلی کاهش قیمت بازار خارج از بورس کالا و حوزه سفته ‌بازان خواهد شد.

نکته دیگر اینکه در هر بار عرضه، با توجه به نرخ منطقی پایه، دامنه مشتریان واقعی زیاد خواهد شد، چرا که امید امکان خرید از بورس کالا برای آن ها بالا خواهد رفت.

نکته دیگری را که می بایست در نظر گرفت، موضوع تحویل سلف یا ۳ ماهه محصولات معامله شده فولاد مبارکه در بورس کالاست؛ و همین موضوع به احتمال زیاد باعث روند فرسایشی و بلند مدت در پروسه کاهشی خواهد بود.

اما به هر صورت بنظر می رسد که بار روانی این موضوع در بین فعالان بازار به مرور زمان و با درک تدریجی تاثیر این مکانیزم کشف قیمت؛ اثر خود را بر هیجانات کاذب بازار خواهد گذاشت .

اگر دقت شود اختلاف قیمت بین میلگرد آجدار (حدود ۴۷۰ دلار به ازای هر تن) و ورق کلاف گرم ( حدود ۵۰۰ دلار به ازای هر تن)  CIS حدود تنی ۳۰ الی ۴۰ دلار است که با در نظر گرفتن دلار نیمایی حدودا کیلویی ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومان خواهد شد؛ علت اختلاف قیمت قابل توجه بین این دو محصول در بازار داخلی (حدود ۱۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو)، محدودیت و انحصار عرضه ورق کلاف گرم نازک در بازار داخلی و همچین وجود برخی سفته‌ بازان در سمت تقاضای بورس کالا و پیش از این بوده است؛ چرا که مدتی است واردات این نوع کالا همانند میلگرد و اکثر محصولات فولادی تقریبا به صفر رسیده و به نظر می رسد دیر یا زود با اعمال کنترل بیشتر روی تقاضای بورس کالا و افزایش تدریجی عرضه و تولید داخلی، این مشکل هم به تدریج مرتفع خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری