3.2/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

صادرات فولاد به راه خود ادامه می دهد

سرتیتر اکثر خبرگزاری های انگلیسی زبان؛ انتشار خبر تشدید تحریم های آمریکا در خصوص صنایع فولاد، مس و آلومینیوم ایران است.  به نظر می رسد که تا مدتی این خبر در نشریات و بولتن های خبری تخصصی فولاد هم بازتاب گسترده داشته باشد. این در حالی است که تقریبا اکثر متخصصان و فعالان حوزه فولاد کشور از جمله جناب آقای مهندس صباغ از ایمیدرو و جناب آقای دکتر طهرانی، فعال حوزه سنگ آهن ایران؛ وضع این تحریم ها را گرچه برای صنعت فولاد ایران یکجور آفت تلقی نمودند، اما معتقد به ادامه فعالیت پر قدرت بازار فولاد ایران در عرصه های بین الملل علی رغم این تحریم ها هستند. عنوان شده گر چه ممکن است وضعیت ترابری فولاد ایران در این حوزه قدری با مشکلات توام گردد، اما صادرات آهن آلات ایران به راه خود ادامه خواهد داد.

در چند روز گذشته؛ به گزارش فدک فلز در عین حالی که همه منتظر اعلام تحریم صادرات محصولات پتروشیمی  از سوی دولت آمریکا بودند دونالد ترامپ این بار و بدون اعلام قبلی، آخرین تیرهای در ترکش را به سوی صنعت فولاد ایران هدف گرفت. بیایید به جای ایجاد جو روانی منفی به نیمه پر لیوان نگاه کنیم. بیش از ۸۰ درصد از کل صادرات وزنی ایران و بیش از ۷۰ درصد صادرات محصولات فلزی را مواد خام تشکیل می دهد دونالد ترامپ اگر چه برای بیشتر کشورها یک مصیبت است اما شاید برای حوزه نفت و فولاد ما نعمت باشد و این دو صنعت بزرگ را از خام فروشی به سوی تولید محصول با ارزش افزوده بیشتر سوق دهد.

محدوده موفقیت احتمالی این تحریم بیشتر مربوط به حوزه حمل دریایی (که بیشتر قابل رصد و پیگیری است) و صادرات سنگ آهن و مواد خام خواهد بود. موفقیت این تحریم منوط به رصد وجه حاصل از صادرات آهن آلات از کشورهای مقصد خواهد بود. اکنون بسیاری از صادر کنندگان فولاد، با گشایش حساب های مختلف در کشورهای مختلف به نام اشخاص مختلف، تحریم فولادی را از قبل ضربه فنی کرده اند.

تحریم بازار فولاد

به طول مرزهای خاکی و آبی ایران با کشورهای همسایه توجه کنید:

 عراق: ۱۴۵۸ کیلومتر

ترکمنستان: ۹۹۲ کیلومتر

افغانستان:۹۳۶ کیلومتر

 پاکستان: ۹۰۹ کیلومتر

 جمهوری آذربایجان: ۷۵۹ کیلومتر

 ترکیه: ۴۹۹ کیلومتر

 ارمنستان: ٣٥ کیلومتر

مرزهای آبی: ٢٤٤٠ کیلومتر

با این حجم گسترده از مرزهای خاکی و تعدد بازارچه های مرزی ایران با کشورهای همسایه، و با توجه به قیمت جذاب محصول فولاد ایران به واسطه کاهش ارزش ریال، توقف صادرات زمینی فولاد ایران به کشورهای همسایه بیشتر به شوخی شبیه است. نه دونالد ترامپ و نه هیچ قدرت بزرگ تری قدرت انجام این کار را ندارند.

بهترین عکس العمل ممکن همزمان با اعلام این تحریم، لغو دستورالعمل جدید صادراتی (صادرات فقط توسط تولید کننده) و رفع محدودیت های صادراتی (اعم از پیمان سپاری و بازگشت دلاری وجه) توسط معاونت فلزی خواهد بود. در این صورت به قطع یقین و با توجه به ظرفیت های بالقوه صنعت فولاد کشور، صادرات فولاد ایران نه تنها کاهش نخواهد داشت بلکه کل منطقه را فتح خواهد کرد.

اکنون به نظر می رسد دولت آمریکا جنگ اقتصادی را به حد اعلی رسانده، صنعت فولاد به یک تغییر رویکرد سریع و علمی برای مواجه با این تصمیم نیاز دارد. مغزهای متفکری که با ایجاد یک اتاق فکر با مشارکت بخش دولتی، بخش خصوصی و معاونت فلزی، بهترین و کم هزینه ترین مسیرهای ممکن را برای عبور از وضعیت فعلی و گذر از مرحله خام فروشی پیدا کنند.

نگران نباشید، برخلاف صنعت نفت و پتروشیمی، صنعت فولاد متکی به خود است و بازار صادراتی فولاد به راحتی مسیر خود را خواهد یافت. به طور کلی بازار فولاد با ثبات قیمت نسبی در روز آخر هفته همراه بود. احتمالا ظرف دو سه روز آینده فروشندگان و خریداران با احتیاط اثرات احتمالی تحریم جدید بر بازار و بازخورد این خبر را بررسی می کنند و منتظر واکنش بازار و موضع گیری وزارت صمت خواهند بود. امیدواریم که تصمیمات مقتضی و تسهیل کننده در امر صادرات توسط مسئولین گرفته شود.

3.2/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0