0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

كاهش شاخص PMI آهن آلات چين

شاخص PMI آهن آلات چين در ماه می با 1.1 درصد كاهش مواجه شد و به 50.6 واحد رسيد. با وجود كاهش، قرار گرفتن شاخص بالای 50 واحد نشان از تداوم شرايط مطلوب در بازار فولاد است. افزايش توليد و كاهش روند رشد سفارش هاي جديد باعث كاهش شاخص گرديد.

زير شاخص توليد فولاد 1.6 درصد افزايش يافت و به 52.9 رسيد و ثبت سفارش های جديد با كاهش 4.3 واحدی به 51.6 رسيد.

نابودی صنعت آهن آلات اروپا با تعرفه ترامپ

به گزارش استيل ماركت پس از چند ماه مذاكره بالاخره رييس جمهور آمريكا تعرفه 25 درصدي بر واردات آهن آلات از اروپا، كانادا و مكزيك را تصويب كرد.

اين اقدام صنعت فولاد اروپا را به ورطه نابودی می كشاند و باعث كاهش 40 درصدی قيمت آهن در اروپا خواهد شد. شورای اروپا اعلام كرد به طور قطع اين اقدام امريكا بدون پاسخ نخواهد ماند.در عين حال بر ادامه مذاكرات با آمريكا در سطح سياسی تاكيد دارد.

از جمله اقدامات ديگر اروپا وضع تعرفه ثابت گمركی است كه تحقيقات آن در حال انجام است و اتحاديه اروپا مصمم به وضع تعرفه است. در صنعت فولاد اروپا 320,000 نفر به طور مستقيم در بيش از 500 كارخانه به توليد 170 ميليون تن فولاد اشتغال دارند.

پس از تركيه، آمريكا دومين مقصد صادرات فولاد اروپا است و سال گذشته 4.9 ميليون تن به اين كشور صادر شده است. با بسته شدن بازار آمريكا بر آهن آلات اروپا تناژ صادر شده به ناچار بايستي در بازار داخلی مصرف شود و به طور قطع واردات به اروپا بسيار محدودتر و سختگيرانه تر خواهد شد.

قیمت آهن آلات

جنگ تجاری در دنیا رسما کلید خورد

تنها چند ساعت پس از قرار گرفتن مکزیک و کانادا در شمول تعرفه های واردات آمریکا، این دو کشور اقدامات تلافی جویانه خود را علیه واشنگتن آغاز نمودند. همچنین، اتحادیه اروپا از کمیسیون اروپا درخواست کرد که سطح تعرفه های کالاهای وارداتی از آمریکا را گسترده تر نماید.

اعلام تعرفه های ایالات متحده به ماه ها سرگردانی سرمایه گذاران و خریداران پایان داد و موضع آمریکا را در قبال اروپا و متحدانش مشخص نمود. پس از اعلام این تعرفه ها، واکنش های بسیاری از سوی مقامات داخلی و خارجی مطرح شد و بازارهای سرمایه تحت تاثیرات احتمالی این تصمیم نوساناتی را تجربه نمودند.

با این حال، ویلبر راس به خبرنگاران گفته که مذاکرات با کانادا و مکزیک از یک طرف و اتحادیه اروپا از سوی دیگر ادامه خواهد داشت. اتحادیه اروپا اعلام کرده که احتمالا در پاسخ خود به آمریکا با کانادا و مکزیک متحد خواهد شد. کانادا در اولین پاسخ خود بر ۱۲/۸ میلیارد دلار واردات از آمریکا تعرفه وضع خواهد کرد. مکزیک نیز اعلام کرده محصولات کشاورزی و صنعتی وارداتی از آمریکا را تحت تعرفه قرار خواهد داد.

اتحادیه اروپا، همانطور که پلنر پیشتر خبر داده بود، اعلام کرده که بر واردات موتورسیکلت های هارلی دیویدسون ساخت آمریکا تعرفه وضع خواهد نمود. مجموع کالاهای آمریکایی تحت تعرفه اتحادیه اروپا نزدیک به ۲/۸ میلیارد دلار می باشد. برخی مقامات آمریکایی در خصوص این حرکت کاخ سفید هشدار داده اند و خروجی این تصمیم را افزایش تورم و از بین رفتن مشاغل زیادی می دانند.

جنگ تجاری فولاد

کاهش سرعت در انتظار روند افت موجودی انبارهای چین

هفته ای که گذشت با رشد قیمت برای اکثر محصولات در بازار داخلی چین همراه شد و انتظارات مثبتی را در میان سرمایه گذاران پراکنده نمود. اگرچه در ابتدای هفته قیمت ها کمی شاهد افت بودند، اما در ادامه با تقویت بهای بیلت و بازارهای فیوچرز روند افزایشی نمایان شد. افزایش تمهیدات زیست محیطی در چین و ادامه کاهش موجودی انبارهای فولاد از جمله مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات در هفته گذشته می باشند.

میانگین قیمت میلگرد در 25 شهر مهم چین طی هفته گذشته با 89 یوان افزایش نسبت به هفته گذشته به 4154 یوان رسید. موجودی انبارهای میلگرد در چین به 5/291 رسیده که 367 هزار و 700 تن کاهش را نسبت به هفته گذشته نشان می دهد. انتظارات فعالان برای هفته آینده بازار فولاد چین شرایطی توام با ثبات و یا افزایش بیشتر قیمت می باشد.

بهای ورق گرم هم در 24 شهر مهم چین با افزایش 59 یوان نسبت به یک هفته قبل تر به 4288 یوان/تن رسید. میزان موجودی انبارهای ورق گرم نزدیک به 2 میلیون تن می باشد که کاهش 49 هزار و 300 تنی را نشان می دهد. انتظارات برای ورق گرم نیز برای معاملات هفته آتی با ثبات و کمی افزایش همراه می باشد.

افت موجودی انبارها با توجه به شروع فصل گرم

علی رغم تحولات مثبت ذکر شده، با توجه به شروع فصل گرم در شمال و فصل بارانی در جنوب چین و بالا بودن حاشیه سود فعلی فولادسازان، احتمالا از سرعت افت موجودی انبارها طی هفته آتی کاسته شود. از سوی دیگر، تشدید فعالیت های زیست محیطی در 10 استان این کشور موضوعی است که می تواند عامل حمایت از قیمت محصولات فولادی گردد.

به طور خلاصه می توان گفت اگرچه قیمت آهن آلات در بازار داخلی چین افت شدیدی را تجربه نخواهد نمود، اما کاهش موجودی انبارها روند پیشین خود را طی نخواهد کرد و با کندی همراه خواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0