0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تسلط ناظر بورس بر رفتار خریداران و ثبات بازار

ابطال معاملات مشکوک بالای ۴ هزار تومان شمش پاسارگاد در معاملات روز یکشنبه، نشان از تسلط ناظر بورس بر رفتار خریداران و جلوگیری از القا هیجان کاذب به دیگر خریداران آهن آلات است. با در نظر گرفتن میانگین معاملات ۴ هفته اخیر میانگین واقعی قیمت شمش قوس بین دو کانال ۳۷۰۰ الی ۳۸۰۰ و میانگین واقعی قیمت محصول (اعم از تیرآهن و میلگرد) بین دو کانال ۴۰۰۰ الی ۴۱۰۰ بوده است. این یعنی حفظ فاصله معقول بین قیمت شمش و محصول. حرکت روز یکشنبه ناظر تالار و ابطال ۲ معامله بالای ۴ هزار تومان شمش، نشان از موافقت ضمنی دست اندرکاران بازار فولاد (اعم از تولید کننده و ناظرین) با سطوح فعلی قیمت است. به نظر می رسد سطوح فعلی قیمت، رضایت تمام لایه های بخش فولاد (اعم از تولید کنندگان شمش، نوردکاران و تجار و توزیع کنندگان) و احتمالا مصرف کننده نهایی را جلب کرده است. بازار فولاد در حال ثبات و تعادل است، دلیلی برای نوسانات جدی در سال جدید وجود ندارد.

با در نظر گرفتن خریدهای چهار هفته انتهای سال ۹۷، و در صورت ثبات بازار ارز در سال جدید، احتمالا عدد میلگرد داخلی در بیشتر مبادی در کانال ۴۵۰۰ (با در نظر گرفتن فاصله سنتی و معمول قیمت محصولات کویر و استان های آذربایجان) آرام خواهد گرفت. با در نظر گرفتن ارقام فوق در بازار و در نظر گرفتن عدد میلگرد صادراتی ایران (بین دو کانال ۳۶۰ الی ۳۷۰ دلار) به نظر می رسد، قیمت های داخلی و صادراتی همخوانی دارند. با توجه به جمیع جهات فوق و تاثیر ناچیز افزایش حامل های انرژی، افزایش ۲۰ درصدی حقوق و بیمه و… توجیه منطقی برای افزایش قیمت در سال جدید وجود ندارد مگر این که شاهد به هم ریختگی در بازار ارز و یا تغییر کلی در مواضع سیاسی باشیم.

قیمت تیرآهن

گزارش اخیر متال بولتن از بازار شمش و تختال ایران

پیش خریدهای جدید صورت گرفته تختال از ایران زمینه ‌ساز کاهش نرخ این محصول گردید؛ نرخ شمش صادراتی این کشور اما ثابت باقی ماند. علی رغم محدودیت دسترسی به مواد اولیه در  بازار تختال صادراتی منطقه CIS و جو مثبت به وجود آمده؛ در هفته منتهی به روز چهارشنبه ششم مارس، پیش خرید های صورت گرفته از ایران در قیمت های پایین تری بسته شد. پیشنهاد تختال ایرانی در محدوده ۳۶۵ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران گزارش شده است. ۳۰،۰۰۰ تن تختال به یک مشتری در چین با نرخ ۳۶۰ دلار به ازای هر تن فوب فروخته شده است.

یک منبع تولیدی عنوان نمود : ” فکر می کنم بهترین نرخ می بایست حول و حوش ۴۶۰ دلار به ازای هر تن فوب باشد؛ اما به دلیل محدودیت های حاصل از تحریم‌ ها، ما مجبور به فروش با نرخ های پایین تر هستیم. ما می بایست خطرات مواجه با مشتریانی که حاضر با تجارت با ما هستند را پوشش دهیم.” تجارت بین ‌المللی با ایران تحت تاثیر تحریم های یک جانبه ایالات متحده قرار گرفته است.

ارزیابی فست ‌مارکت در تاریخ ششم مارس در خصوص شاخص نرخ هفتگی تختال صادراتی ایران حدود ۳۶۰ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به شاخص هفته قبلی در محدوده ۳۶۰ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب؛ کاهش را نشان می دهد. در همین حال، ارزیابی شاخص هفتگی تختال صادراتی CIS در محدوده نرخ ۴۹۵ الی ۵۰۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه در این هفته، نسبت به پیش‌ خرید های صورت گرفته اخیر در همین محدوده تقریبا ثابت باقی ماند.

نرخ شمش صادراتی ایران همچنان در محدوده قیمتی ۳۹۰ الی ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب متغیر بود. پیشنهادات این هفته در حد بالایی محدوده ۳۹۵ الی ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران شنیده شد. ارزیابی فست ‌مارکت در خصوص شاخص نرخ هفتگی شمش صادراتی ایران، در تاریخ ششم مارس حدود ۳۹۰ الی ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب؛ بدون تغییر نسبت به هفته قبل بوده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری