0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تنظیم بازار آهن آلات و تعیین خط قرمز مارجین بخش تولید واقعا خصوصی

۱) در قسمت دوم بند ۵ این دستورالعمل به نظر می رسد که قسمت دوم بند ۵ این دستورالعمل عملا تولیدکنندگان حوزه نورد را در تنگنا قرار می دهد؛ چرا که به صراحت مارجین ناخالص حوزه نورد مقاطع طویل فولادی را ۱۱ درصد تعیین نموده است؛ منظور از مارجین ناخالص این حوزه یعنی این که تدوین کنندگان این دستورالعمل؛ کلیه هزینه های جانبی شامل کرایه حمل و غیره را هم در کالبد همین ۱۱ درصد تعریف کرده اند چرا که عنوان شده “…حداکثر قیمت پایه نقدی عرضه بیلت و بلوم نیز معادل ۸۹ درصد متوسط موزون پایه تیرآهن و میلگرد (همان هفته) تعیین و اعلام می شود. در صورتی که رفتار بازیگران حوزه نورد آهن آلات نشان از عدم پذیرش این مصوبه در دستورالعمل اخیر دارد؛ برای اثبات این موضوع کافی است نگاهی به معاملات صورت گرفته هفته گذشته شمش فولاد خوزستان بیاندازیم :

۲۸،۶۲۵ × ۱۱٪ ~= ۳،۱۵۰

این حدود ۳۱۵ تومان به ازای هر کیلو در عمل مورد قبول این حوزه نیست، چرا که بنا بر رصد رفتار روز به روز امسال حوزه نورد، متوسط مارجین ناخالص این حوزه در پایین ترین نقطه ممکن، حداقل کیلویی ۵۰۰ تومان دیده شده است. به نظر می رسد که این ۱۱ درصد بیشتر مناسب تولیدکنندگان هات شارژینگ یا خط تولیدهایی باشد که حداقل از کرایه حمل شمش معاف باشند.

در صورتی که حداقل کیلویی ۱۰۰ تومان یا ۳۰ درصد از این کیلویی ۳۰۰ تومان فقط کرایه حمل شمش به واحد نورد است . البته در بین بالا دستی ها یک منطق وجود دارد مبنی بر این موضوع که شمش قوس در بازار داخلی غالبا مصرف تولید تیرآهن و انواع کلاف می شود که با نگاه به نرخ این کالا در بازار خارج از بورس کالا؛ ظاهرا کم و کسری های این موضوع را برای نوردکارانی که در حوزه تولید کلاف و تیرآهن فعال هستند، به نوعی پوشش می دهد، اما به هر حال اوضاع برای نوردکارانی که فاقد توانایی تولید در این حوزه ها باشند، دشوار خواهد شد.

قیمت تیرآهن

۲) همچنین موضوع مهم دیگر، ملاک قرار گرفته شدن ۸۹ درصد نرخ میانگین موزون محصول نهایی معامله شده در بورس کالا، به عنوان نرخ پایه عرضه شمش در بورس کالاست که در نوع خود قابل تامل و قابل توجه است؛ این موضوع نشان می دهد که مولف یا تدوین کنندگان تا چه اندازه در حفظ منافع تولیدکنندگان بزرگ کشور نافذ بوده و بخش واقعا خصوصی را نادیده گرفته اند؛ این بخش از دستور العمل عنوان می کند که رقابت یا عدم رقابت در سمت خرید شمش، برای کشف نرخ پایه بعدی این محصول بی اثر است.

در واقع هر چقدر رقابت در سمت خرید محصول نهایی مقاطع طویل فولادی در بورس کالا بیشتر شود، منافع آن به طور مستقیم به جیب تولیدکننده بزرگ بالادستی خواهد رفت و حوزه نورد بخش واقعا خصوصی فقط همین ۱۱ درصد نصیبش خواهد شد و در واقع صرفا تبدیل می شود به ابزاری در جهت تامین منافع بیشتر تولیدکنندگان بالادستی …

به عنوان مثال ۱۱ هزار تن مقاطع طویل فولادی محصول ذوب آهن اصفهان هفته گذشته در بورس کالا بین ۶ تا ۱۰ درصد رقابت شد؛ که  میانگین نرخ موزون این کالا را از نرخ پایه ۳۱۶۰ تومان به حدود ۳۴۰۰ تومان افزایش داد، که با در نظر گرفتن دستورالعمل جدید، نرخ پایه عرضه شمش بعدی به احتمال زیاد ۸۹ درصد این رقم یا حدود ۳۰۲۵ تومان خواهد شد؛ البته این محاسبات دقیق نیست و فقط مثالی در جهت درک اهمیت موضوع بیان شد.

نکته تاکیدی

بزرگواران گرامی، توجه به این موضوع مهم است که بنا بر اصلاحیه دستورالعمل جدید؛ هر چقدر رقابت در سمت خرید محصول نهایی مقاطع طویل فولادی، توسط خریدار نهایی صورت گیرد، در واقع نرخ پایه عرضه بعدی شمش در بورس کالا را به همان اندازه افزایش خواهد داد.

به عنوان مثال رقابت های صورت گرفته دوشنبه در خرید محصولات ذوب آهن اصفهان از بورس کالا؛ مقدمات افزایش قیمت نرخ پایه شمش در عرضه بعدی را فراهم آورد هر چند که در عرضه شمش فولاد خوزستان شاهد رقابتی نبودیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری