5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نقدی بر یک گزارش فولادی

به گزارش شاخص بازار طی هفته گذشته روزنامه صمت، گزارشی مشروح در زمینه صنعت آهن آلات با تیتر ” دست دلالان از بازار شمش کوتاه شد ” را منتشر کرد که در متون تحریر شده ضمن بررسی مصوبه وزیر صنعت، معدن و تجارت نظرات کارشناسی جناب مهندس شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، را گنجانده است. با هم به فرازهایی از مطالب  مهم این گزارش توجه می کنیم

 •  فقط تولید کنندگان داخلی یا نمایندگان رسمی آنها مجاز به صادرات شمش و ورق فولادی هستند.
 •  تولید کنندگان می بایست، ابتدا محصول خود را در بورس کالا عرضه کرده و در صورت نبود مشتری و تامین نیاز داخلی، اقدام به صادرات کنند.
 •  یک عده دلال وارد بورس شده بودند که با دلار 4200 تومان خرید می کردند و با نرخ بالاتر به تولید کننده داخلی می فروختند سپس آن را صادر می کردند.
 •  تمام سعی ما این است که صادرات و واردات توسط تولید کنندگان انجام گیرد.
 •  بعد از تک نرخی شدن و دستورالعمل واریز ارز حاصل از صادرات به خزانه، واحدهای صادراتی با مشکل روبرو شدند که دلالان وارد شده و محصول را با ارز دولتی در بورس کالا خریده و با دلار آزاد به فروش رسانده و صادر می کردند.

شاید اگر بیشتر روی گزارش تمرکز شود فرازهای جالب دیگری خود نمایی کند. ولی به نظر می رسد همین مقدار هم می تواند تامین کننده خوراک نقادی ما باشد. قبل از بیان نقد، بصورت موجز نگاهی بیاندازیم به عملکرد وزیر فعلی که در روز رای اعتماد تقریبا نقطه مشترک نطق های مجلسیان بود و آن این است که ایشان تمایل بیشتری به واردات داشته و عملکردشان در دوره اصلاحات نیز چنین نشانی دارد.

لزوم داشتن برنامه مشخص در بازار صادراتی

اما فارغ از این بحث که شاید نوشتار ما را به سمت سیاست بکشاند و حتی ممکن است ایشان تغییراتی در عملکردهای قبلی خود ایجاد کرده باشند که غیر ممکن نمی تواند باشد. باید گفت بر اساس فرازهای مطرح شده در سطور بالا، نگاه تجاری کارشناسی دیده نمی شود یا بهتر است گفته شود که گاهی اوقات عزیزان تصمیم گیرنده شناخت کافی و وافی از بازارهای صادراتی یا ندارند و یا نمی خواهند داشته باشند.

بازار صادراتی، مکانی نیست که همیشه در دسترس باشد برای نشانه گذاری یا کنش در یک بازار صادراتی باید علاوه بر داشتن پلان و برنامه مدون و مشخص و در عین حال منظم، می بایست زحمات بسیار زیادی را متقبل شد چون عرصه بین الملل، آوردگاه رقابت است.

رقابتی که نه تنها منافع مادی و مالی شما را تامین می کند بلکه سبب عزت و آبرو و افتخار است. در این معرکه، ما شاهد تلفیق هنر، علم و فن هستیم و قطعا بازی در این صحنه نیاز به تفکر خلاق، انگیزه بالا، دانش کافی و… دارد و مهمتر این که ما در عرصه بین الملل در حال مقاومت در برابر تحریم هایی هستیم که نه تنها هویت ما را نشانه گرفته بلکه موکدا به دنبال تضعیف ما هستند.

اگر نخواهیم سخن را به درازا بکشانیم با گذر از مطالب بالا بهتر است چند سئوال ساده مطرح کنیم که البته روی سخن ما با تصمیم گیرندگان صنعت فولاد است:

قیمت میلگرد

سوالات اساسی از تصمیم گیرندگان صنعت فولاد

1 – اساسا شما عزیزان دلالی یا واسطه گری را خوب می دانید یا بد ؟

2  بواقع تریدرهای خارجی فعال در عرصه بین الملل دلال هستند یا نه ؟

3 – تلاش های 15 ساله اخیرتان در زمینه حذف دلال و واسطه در بازار فولاد ایران با اجرای برنامه های مختلف مانند ایجاد بورس کالا ، سایت بها کالا و… چه نتایجی را در پی داشته است ؟

4 – میزان مصرف فولاد در داخل در خلال سال های 91 تا 97  علی رغم توقف پروژه های عمرانی بزرگ افزایش داشته است یا خیر ؟

5 – آیا قوانین موجوده در بورس کالا یا مقررات سازمان تجارت نواقصی دارد که دلالان ( بقول شما ) می توانند براحتی در آن نفوذ کنند ؟

6 – این دلالان و واسطه ها چه کسانی هستند که در عرصه رقابت بین الملل می توانند کالای ایرانی را صادر کنند ولی تولید کننده نمی تواند ؟

7 – با نگاهی به معاملات ذوب آهن در بورس کالا و فرآیند فروش نادرست آن به یک شرکت بازرگانی انحصاری ، چگونه می توان پی برد که این واحد تولیدی برای محصول خود مشتری نداشته پس می تواند کالای خود را صادر کند ؟

8 – اگر تمام سعی شما این است که صادرات و واردات توسط تولید کنندگان انجام گیرد چه ساز و کاری برای این اقدام اجرایی کرده اید ؟

9 – برخی از تولید کنندگان ما نه تنها با آداب و قوانین بازار صادراتی آشنا نیستند بلکه حتی در درون تشکیلات خود دارای ضعف ساختاری بوده و هنوز نتوانسته اند در طول چندین سال اخیر آن را بازسازی کنند پس چگونه می توانند وارد رقابت بین الملل شوند ؟

10 – ما که همچون شما دسترسی کامل به آمارهای صادرات و واردات نداریم. لااقل شما این آمارها را موشکافانه بازبینی کنید و ببینید کدام مقصد صادراتی در طول این سه سال اخیر به طور مستمر از شما خرید کرده و این معامله چگونه انجام شده است ؟

11 – چه اتفاقی در سمت فرهنگی ما روی داده که کلا سیستم به رواج دلالی دامن می زند و توانمندی این عزیزان سودجو از کجاست ؟

12 – وقتی حلقه های تجاری در حال تنگ تر شدن است تا جایی که اخیرا افغانستان نیز از 25 ژوئن واردات محصولات فولادی به داخل کشور خود را با مقررات بسیار دست و پاگیر به پایین ترین حد ممکن رسانده بطوری که بنا به نظر برخی این محدودیت مساوی ممنوعیت قلمداد می گردد، می بایست با خود تحریمی جلوی صادرات محصولات فولادی را با بهانه دلال بازی سد کنیم ؟؟ در حالی که به نظر می رسد این ضعف برگرفته از اهمال ما در فعالیت های صحیح بازرگانی و شاید قوانین و مقررات است .

13 –  اگر این دل انگیزان عزیز دلال ، فولاد صادر نکنند، چه اتفاقی رخ خواهد داد. آیا شما توانایی این را دارید که در دوره تحریم های جدید خلاء کسری صادرات را جبران کنید ؟ آیا فروش نفت به داخلی ها در بورس ( پیشنهاد معاون اول ) و سپس صادرات توسط تریدرها ، دلالی نیست ؟ و مغایر با نگاه شما نمی باشد ؟

عزیزان تصمیم گذار ، اگر بخواهیم سئوالات را ادامه بدهیم ممکن است از حوصله مخاطب خارج گردد ولی یک چیز را مطمئن هستیم و آن این است که در عین نا آگاهی ما ، شما کاملا می دانید چه می کنید پس لااقل از رئیس جمهور منتخب تبعیت کرده و یک بار هم که شده کمی از واقعیت ها را با فعالان  فولادی در میان بگذارید.

یقینا همه عزیزان که در سنگر اقتصادی فعالیت می کنند در عین حالی که به منافع خود چشم دوخته اند به اعتلا و عزت کشور و میهن شان نیز علاقمندند و نشانه شادی های بعد از هر موفقیت در عرصه های هنر ، ورزش و حتی سیاست واگوی این پندار است.

در پایان از رسانه های مکتوب، بویژه مدیران تحریریه و حتی خبرنگاران آگاه، تقاضا می شود چنانچه پشت گزارشات ارسالی اغراض سیاسی نهفته نیست حتما قبل از رسانه ای کردن یک مطلب بویژه در صنعت فولاد، آن را کارشناسی کرده و سپس انتشار دهند. در برهه فعلی فعالان اقتصادی براحتی از موضوعات تیتر وار و جهت دار نمی گذرند اکنون به مدد وجود شبکه های مجازی افراد زیادی در دسترس نویسندگان رسانه های مکتوب قرار دارند و تضارب نظرات می تواند به بالندگی جامعه اقتصادی بیشتر مدد رساند.

5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0