0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد در سکوت و حداقل تحرک

بازار فولاد روز گذشته را در سکوت کامل سپری کرد. در اکثر حوزه ها اعم از میلگرد و تیرآهن شاهد ثبات قیمت ها بودیم. همچنین شریان های حیاتی اتصال بین حوزه ای زنجیره تامین ‌کالایی یا حوزه “ترابری” فعلا و عملا هنوز تا حد زیادی تعطیل است؛ فعلا هر چه هست خروجی های جسته و گریخته و ضعیف انبارهای محلی است و گهگاهی هم تطمیع راننده ای با کرایه نزدیک به دو برابری که عملا کارایی ندارد. انبارها و کارخانجات در انتظار حمل بارهای خریداری شده در لایه های مختلف زنجیره تامین می باشند.

شنیده شد در هر سه حوزه با حجم زیاد دپوی کالا و اختلال در حمل و نقل مواجه هستیم :

– دپوی مازاد قراضه آهن

– دپوی مازاد شمش / کمبود قراضه آهن و مواد اولیه

– دپوی مازاد مقاطع / کمبود شمش

–  انبارها : خروجی کالا / کمبود محصول نهایی مثل میلگرد و تیرآهن و …

علی رغم این مشکلات از بخت خوب یا بد/ بسته به نوع نگاه و طرف تولید یا مصرف کننده/ فعلا موضوع اعتصابات از یک سو و بحث ریزش دلار حاشیه و عقب ‌نشینی تقاضای مصرفی میلگرد و سایر محصولات از سوی دیگر؛ دست به دست هم داده اند تا بازار فولاد فعلا به حاشیه رانده شده و عملا تعطیل دیده شود؛ فعالیت ها فعلا تا حد زیادی تنها محدود به رد و بدل نمودن قیمت روز میلگرد و دیگر کالاها گردیده و دیگر هیچ ؛ در عمل نه معامله ای صورت می گیرد نه کالایی جابجا می شود.

در حال حاضر و در مرحله اول فعلا نگاه ها به عادی شدن وضعیت ترابری و ارسال کالاهایی است که پیش تر خریداری شده ولی هنوز به دست خریدار نرسیده است. موضوع وقتی مشکل تر می شود که کالاهایی که در لایه های مختلف خریداری شده حالا به واسطه ریزش قابل توجه دلار و تخلیه حباب این حوزه؛ برخی از خریداران برای کالایی که هنوز تحویل آن ها نشده، حتی تا بیش از کیلویی ۲۰۰ تومان متضرر گردیده اند. امید به بهبود وضعیت ترابری

قیمت میلگرد

دو جریان در بازارهای ارزی

در حال حاضر دو رویه یا دو جریان در بازارچه های ارزی در جریان است :

یکی دلالان و صرافی ها هستند که با استفاده از هیجان به وجود آمده در بازار؛ در حال خرید دلار حاشیه به نرخ هر چقدر پایین تر، بهتر هستند که شواهد و شنیده ها نشان از خرید از ۷ تا ۱۲ هزار تومان از این افراد بسته به اضطرار فروشنده و میزان آگاهی او دارد.

دوم مصرف کننده و نیازمند واقعی ارز است که دیروز صبح تا نیمه های روز شاید می توانست دلار را با نرخ ۱۰ الی ۱۲ تومان از بازار حاشیه و دلالان شناخته شده، یا از برخی صرافی ها به صورت محدود خریداری کند اما از نیمه روز به بعد کمتر از نرخ ۱۳ الی ۱۵ تومانی؛ مصرف کننده واقعی به سختی می توانست از مراکز شناخته شده فروش ارز مثل صرافی ها یا دلالان دلار تهیه کند.

در حال حاضر جو کلی حاکم بر جامعه نشان از ادامه کاهش است؛ امید فعالان بازار تصویب FATF  توسط نمایندگان مجلس و همزمان پرده برداری از بسته حمایتی جدید اروپا و به تبع آن شروع موج کاهشی دوم است که در این صورت انتظار ادامه کاهش دلار حاشیه تا کف ۱۰ هزار تومان یا حتی بیشتر دور از واقعیت نمی تواند باشد.به امید بهبود وضعیت معیشت و تسهیل امور مردم.

توقف بارگیری ها مانع اصلی بازار فولاد

همچنین بارگیری ها از مقصد اصفهان و ذوب آهن به صورت محدود در حال از سرگیری است. مانع اصلی برخی رانندگان معترض هستند که مانع بازگشت اوضاع به حالت عادی هستند. اگر این مشکل حل شود از روز شنبه شاهد عادی شدن اوضاع خواهیم بود. هنوز در مورد میزان افزایش کرایه خبری منتشر نشده است.

با این حال برخی خبرگذاری ها نظر دیگری دارند. به نظر می رسد به رغم برخی امیدواری ها در مورد از سر گیری بارگیری ها ، اخبار حکایت از آن دارد که برخی رانندگان که دیروز اقدام به بارگیری کرده بودند امروز مورد ضرب و شتم مابقی رانندگان معترض قرار گرفتند. با وضع فعلی امیدی به بهبود اوضاع حتی تا هفته آینده هم نیست. و با توجه به این که پایانه اصفهان به عنوان اصلی ترین مرکز تامین وسایل نقلیه بزرگ و کوچک جهت بقیه  استان ها به شمار می رود.

عملا تا وقتی که این پایانه تعطیل است حمل و  نقل جاده ای مختل است. باید دید بازار فولاد طی هفته آتی چه روندی را در پیش خواهد گرفت و آیا شاهد کاهش بیشتر قیمت میلگرد و سایر محصولات خواهیم بود؟

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری