0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیش نویس کمیسیون تخصصی اتاق تهران به دولت برای بسته حمایتی دولت

در حالی که طی روزهای اخیر در بازار فولاد به‌طور مداوم اخبار مربوط به شکاف قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد میانه در بازار بورس نسبت به بازار آزاد را میشنویم، این روند سبب ایجاد رانت گستره در بازار فولاد گردیده است. در این میان بیش از همه بخش خصوصی و اتاق بازرگانی طی روزهای اخیر تلاش زیادی را صرف انتقاد از رانت و تشریح سیاست ضد رانتی و ضد فساد به دولت نموده است.

این تلاش ها را می توان در حوزه های مختلف اقتصادی همچون سیاست های ارزی، نگاه های حمایتی از صنایع بالادستی، تفاوت قیمت کالاها در بوری کالا و بازار مصرف، حذف رانت ها و امتیازات ویژه در بسته های حمایت از تولید مشاهده نمود. در این میان با وجود مشکلات زیادی همچون تحریم ها و نوسانات ارزی که بر سر راه بازار فولاد مستولی شده است، اما شاید بزرگترین و مهلک ترین مشکل بازار فولاد در حال حاضر، پدیده ی رانت در آن می باشد.

در این میان بخش خصوصی برای مبارزه با این پدیده شوم و نامبارک که مولود سیاست های غلط دولت می باشد و سبب افزایش قیمت میلگرد میانه و سایر محصولات فولادی در بازار آزاد شده، پیشنهادات و توصیه های زیادی را به دولت انتقال داده است. به تازگی از سوی کمسیون تخصصی اتاق تهران پیش نویس بسته حمایت از تولید مورد بررسی قرار گرفته است که در این پیش نویس سعی شده تا به دولت تاکید گردد تا در زمینه حمایت های تولیدی در طی یک دوره مشخص با یک روند کاهنده همراه با اهداف مشخص و بدون امتیاز ویژه اقدام نماید تا بدین شکل رانت از بازار فولاد حذف گردد.

البته در این میان وجود عامل اختلاف قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد میانه در بازار آزاد نسبت به قیمت این محصولات در بازار بورس نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در ادامه به تشریح جزئیات آن خواهیم پرداخت.

اختلاف قیمت میلگرد میانه در بورس کالا و بازار آزاد ایجاد کننده رانت در بازار فولاد

بر اساس محاسبات صورت گرفته از سوی کمیسیون تخصصی اتاق تهران، ماهانه چیزی در حدود 2 هزار میلیارد رانت در نتیجه اختلاف قابل توجه قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد میانه بین بازار بورس کالا با بازار آزاد بوجود می آید که این رقم در سال به بیش از 24 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. همانگونه که مشاهده می شود این اعداد و ارقام آنقدر بزرگ می باشند که سبب ایجاد دغدغه برای فعالان بازار فولاد گردد. در همین راستا گروهی از فعالان بازار طی نامه ای به رئیس جمهور این مسئله را مورد توجه قرار داده اند.

طی این نامه این گروه از فعالان بازار پیشنهاد نمودند تا با ایجاد شفاف سازی در فضای اقتصادی بازار فولاد و بهره مندی واحدهای تولیدی پایین دستی از مواد اولیه در دسترس فولاد سازان بزرگ و نیز تشویق خصولتی ها به عرضه هر چه بیشتر کالاهای تولیدی در بورس کالا به جای عرضه های قطره چکانی و تمرکز بر صادرات مواد خام به سایر کشورها، مبنای ارزش گذاری و عرضه کالا در این بورس مطابق با نرخ بازار ارز ثانویه قرار گیرد.

در این میان خصولتی ها با تخصیص مواد اولیه و انرژی ارزان قیمت و معافیت از مالیات بر ارزش افزوده در زمان عرضه، حتی تا پیش از نوسانات قیمت ارز نیز دارای امتیازت زیادی بوده اند.

کاهش امکان توان رقابت از سوی صنایع پایین دستی در بازار فولاد

در این میان با وجود نوسانات ارزی عرصه بر صنایع پایین دستی به شدت تنگ شده و امکان رقابت برای آنها در بازار فولاد وجود ندارد. با وجود امتیاز انرژی ارزان قیمت برای فولاد سازان بزرگ، باعث شده که حتی قیمت داخلی تولیدات صنایع پایین دستی در بخش خصوصی نسبت به قیمت صادراتی آنها افزایش یابد. البته در این میان نوسانات ارزی نیز مزید بر علت شده و مشکلات این صنایع را برای تعیین قیمت میلگرد میانه و سایر محصولات فولادی بیش از پیش نموده است.

از سویی دیگر علاوه بر امتیازات ویژه برای صنایع بالادستی در فرآیند تولید، عرضه هایی قطره چکانی از سوی آنها و عدم امکان نظارت بر روی آنها سبب ایجاد رانت شفاف در این حوزه گردیده است که ادامه این روند به نوسان هر چه بیشتر قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد میانه دامن خواهد زد. البته نبایستی فراموش کرد بیشترین لطمه و آسیب از فضای رانت ایجاد شده را صنایع پایین دستی و بخش خصوصی در حوزه فولاد خواهند خورد.

در صورت ادامه این شرایط ملسما رانت تولیدی در بخش های بالادستی و فولادسازان بزرگ بیشتر وبیشتر خواهد شد و از سویی دیگر بخش خصوصی در بازار فولاد با کاهش ظرفیت های تولیدی به حاشیه رانده شده و مشاغل آنها در این میان لطمه خواهد خورد.

قیمت میلگرد میانه

بررسی پیشنهادات ارائه شده برای ریشه کنی رانت در بازار فولاد

به گفته رهبر معظم انقلاب رانت دو سو دارد و در حالی که به طور مداوم انگشت اتهامات به سوی رانت گیرنده و یا قاچاقچی و مانند آن گرفته می شود اما در حقیقت مقصر اصلی کسی است که رانت می دهد و اتهام اصلی نیز متوجه آن است. با توجه به آن که رانت سبب ایجاد زمینه های فساد در بازار فولاد گردیده است در این میان پیشنهاداتی برای ریشه کنی این پدیده در ادامه مطالب ارائه می شود که امید است این پیشنهادات جنبه عملی و اجرایی داشته و بتواند زمینه ای برای اصلاح قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد میانه گردد.

در بدو امر پیشنهاد می شود برای از بین بردن زمینه های فساد و رانت، دولت تخصیص ارز دولتی را تا حد ممکن محدود کرده و الویت را به بازار ارز ثانویه دهد تا بر این اساس تعیین قیمت میلگرد میانه و سایر محصولات فولادی انجام شود. البته در این میان برای پاسخ به نگرانی های عمومی ایجاد شده برای حذف ارز دولتی، یارانه های دولتی می تواند به برخی اقلام و محصولات اختصاص داده شود.

از سویی دیگر با وجود شرایط تحریم فعلی پیشنهاد می شود تا دولت به جای مداخله مستقیم در تعیین قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد میانه، همزمان با گردش وجوه ارزی، فرآیند تخصیص ارز را مورد پایش و بررسی قرار دهد. از سویی دیگر در حالی که توصیه می شود تا ارائه پیشنهادات قیمتی برای صادرکنندگان براساس بازار ارز ثانویه باشد، اما اگر در این میان برای این پیشنهادات متقاضی وجود نداشته باشد، بانک مرکزی می تواند با خرید ارز حتی در سطوح بالا، همراه با افزایش ذخایر ارزی زمینه گردش در بازار را نیز فراهم نماید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری