0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پس از افزایش نرخ های جهانی؛ صادرکنندگان شمش ایرانی، نرخ ها را افزایش دادند

در خلال هفته گذشته، تامین کنندگان شمش ایرانی در بازار آهن آلات تلاش کردند تا همزمان و به کمک روند افزایشی قیمت های جهانی؛ به قیمت های بالاتر دست پیدا کنند. در هفته منتهی به روز چهارشنبه سی ‌ام ژانویه، چندین محموله شمش ایرانی برای تحویل ماه مارس [اسفند]، با نرخ ۳۶۰ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب در آسیا فروخته شد؛ که با توجه به شاخص نرخ قبلی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب افزایش قیمت دیده می شود.

تامین کنندگان شمش در بازار آهن آلات ایران، دنبال کننده روند قیمت های جهانی؛ به ویژه منطقه CIS هستند؛ به دنبال کسب موفقیت تامین کنندگان CIS در فروش حجم قابل توجهی از شمش برای تحویل ماه فوریه [بهمن]؛ و پیرو آن با افزایش قابل توجهی از پیشنهاد درخواست شمش فولادی حوزه نورد برای تحویل ماه مارس [ اسفند] روبرو شدند که متعاقب آن به افزایش قیمت قراضه و سنگ آهن منجر شد. اما علی رغم این افزایش قیمت ها؛ نرخ شمش ایرانی هنوز هم نسبت به سایر مبادی، از جذابیت بالایی برخوردار است.

منبعی در خاورمیانه عنوان نمود : ” در مقایسه با سایر تامین‌کنندگان در بازار، کارخانجات ایرانی در حال حاضر نرخ های خیلی خوبی را به کسانی که قادر به مدیریت محدودیت های بانکی و حمل و نقل [متاثر از تحریم ها] هستند؛ پیشنهاد می دهند. ” فروش محصولات فولادی ایران از آگوست سال ۲۰۱۸ [ مرداد ۱۳۹۷] متاثر از تحریم های تجاری آمریکا بر تجارت فولاد به عنوان بخشی از صنعت این کشور را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار داده و بغرنج نموده است.

تحریم های وضع شده؛ تراکنش های بانکی و فعالیت حوزه کشتی رانی و حمل و نقل دریایی ایران با شرکت های خارجی که با دلار آمریکا فعالیت می کنند را محدود نموده است. آخرین عرضه شمش فولادی ایران حول و حوش ۳۷۵ دلار به ازای هر تن فوب پیشنهاد شده است.

 آهن آلات صادراتی

روز چهارشنبه سی ‌ام ژانویه ارزیابی فست ‌مارکت از نرخ هفتگی شمش صادراتی ایران ۳۶۰ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به شاخص قبلی ۳۴۳ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه؛ افزایش قیمت را نشان می دهد . پس از ارزیابی های صورت گرفته فوق؛ برخی منابع گزارش داده اند که پیشنهاد شمش صادراتی ایران برای تحویل اواخر ماه مارس [اواخر اسفند و اوایل فروردین ۹۸] برای سه کشور آسیایی به صورت زیر بوده است :

 • تایلند ۴۲۰ دلار به ازای هر تن cfr
 • مالزی ۴۳۰ دلار به ازای هرتن cfr
 • فیلیپین ۴۴۰ دلار به ازای هر تن cfr

تخمین تقریبی هزینه حمل و نقل به سه کشور آسیایی فوق حدود ۴۰ الی ۵۰ دلار به ازای هر تن برآورد می‌گردد. با این حال، شرکت کنندگان بازار در خصوص پذیرش افزایش قیمت های بیشتر، آن هم به طور گسترده، به دلیل فرارسیدن تعطیلات سال نوی چینی ها، ابراز تردید نموده ‌اند.

تاجری عنوان نمود :” ایران در تلاش است تا قیمت ها را بالا ببرد” اما از آن جایی که بیشتر مناطق آسیا به دلیل سال نوی چینی‌ ها در تعطیلات به سر می برد؛ این کار مشکل به نظر می رسد.

همه شاخص ها به نفع بازار آهن آلات

در چند روز اخیر همه شاخص های اقتصادی در بازارهای جهانی، به نفع بازار آهن آلات در حال تغییر است.

سنگ آهن از مرز ۱۰۰ دلار گذشته است.

وضعیت عمومی کامودیتی ها مثبت است.

ایندکس دلار در بازارهای در حال افزایش است

قیمت جهانی نفت و انرژی در حال مثبت شدن است.

کانال مالی اروپا یا Spv راه های تنفس اضطراری  اقتصاد ایران را باز نگه خواهد داشت.

اونس طلا در حال نزدیک شدن به $۱۳۲۰ می باشد

اسلب و بلیت صادراتی ایران از ۳۵۰ دلار عبور کرده است.

هرچند رابطه  اقتصاد ایران به سبب تحریم ها با بازارهای جهانی به شدت محدود شده و مقاصد صادرات آهن آلات ایران به شدت متاثر از تحریم است اما با توجه به همبستگی بازارها، اثر دسته جمعی این پالس های مثبت خارجی در بازار داخلی فولاد را نمی توان نادیده گرفت. به امید روزهای بهتر و بازاری پر رونق تر

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0