تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

۳ دلیل افزایش ۳۰ درصدی قیمت میلگرد طی یک هفته

قیمت میلگرد

بررسی و ارزیابی عوامل مهم در ایجاد التهابات اخیر در بازار فولاد

در حالی که تولید ماهیانه میلگرد و سایر محصولات فولادی به میزان ۲ هزار تن می باشد و تولید سالیانه آنها چیزی در حدود دو میلیون و چهار صد هزار تن است، این روزها قیمت میلگرد نیشابور و سایر مبادی فولادی به طور سرسام آوری رشد نموده و بازار فولاد را دچار التهاب کرده است. در پی تحولات اخیر بازار فولادی و رشد افسار گسیخته قیمت ها، قیمت میلگرد زاگرس طی یک هفته به میزان سی درصد و طی یک ماه گذشته به میزان ۷۰ درصد رشد داشته است که تاکنون این وضعیت در بازار فولاد بی سابقه بوده است. در حالی که قیمت میلگرد تا چندی قبل در محدوده ی ۳۵۰۰ تومان قرار داشت، در طی هفته ی گذشته به ۵۰۰۰ هزار تومان رسید و این رشد قیمت طی زمانی کوتاه بسیار عجیب به نظر می رسد و اولین سوالی که به ذهن خطور می کند این است که آیا هیچ نظارتی بر قیمت ها و عرضه های محدود وجود ندارد که سبب شده قیمت ها بی رویه در حال افزایش باشند؟

چرا قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی طی یک هفته سی درصد افزایش یافت؟

این در حالی است که طی یک روز سه بار اعلام قیمت صورت می گیرد و این روند سبب ایجاد ناامنی برای خریدار و فروشنده گردید و معاملات در بازار را به کمترین حد خود رساند و دیگر قدرت خرید و فروش از مصرف کننده و فروشنده سلب شده است.

البته در اواسط هفته گذشته از بسته جدید ارزی رونمایی گردید که آن هم تاکنون نتوانسته پاسخگوی مشکلات موجود در بازار فولاد باشد و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی را تحت کنترل خود در بیاورد. در این میان قرار است که طی هفته جاری و با تعیین تکلیف از سوی دولت برای بسته جدید ارزی، عرضه هایی از سوی بورس کالا وجود داشته باشد. بایستی منتظر ماند و دید که عرضه های جدید بورس کالا چه تاثیری بر روند قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازار فولاد خواهد داشت؟

حتما بخوانید :  نگاهی به مشکلات بازار سنگ آهن در ماه های آتی

قیمت میلگرد

آیا آغاز دوره اول تحریم ها سبب نرخ افزایشی قیمت ها در بازار فولاد شده اند؟

در حالی که در نیمه مرداد به دوره اول تحریم ها وارد شده ایم، انتظار می رفت که یکی از عوامل مهم در ایجاد تورم و نرخ افزایشی قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی باشد. البته از نظر فعالان فولاد این عامل یکی از دلایلی است که در بلند مدت و با تاثیر بر صادرات اثر خود را بر فرسایش بازار فولاد خواهد گذاشت و سبب ایجاد سیگنال های افزایشی در بازار فولاد خواهد گردید.

اما در این میان یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد روند افزایشی قیمت ها در بازار فولاد افزایش سرسام آور نرخ ارز و سکه بوده است. از نظر یکی از کارشناسان بازار عوامل دیگری به غیر از عامل افزایش قیمت سکه و دلار در روند افزایشی قیمت محصولات فولادی دخیل بوده اند.

در حالی که تولیدکنندگان فولاد از حامل های انرژی یارانه ای استفاده می کنند که تاکنون افزایشی نداشته است و مواد اولیه و هزینه نیروی انسانی نیز تاکنون ثابت باقی مانده است پس به غیر از عامل سکه و دلار چه عاملی می تواند در التهاب قیمت محصولات فولادی دخیل باشد و آیا صنعت فولاد که مستقل از بازار سکه و ارز است و تاکنون در هزینه ها نیز تغییری رخ نداده است، افزایش قیمت ها منطقی به نظر می رسد؟

فولاد سازان بزرگ عامل اصلی افزایش قیمت ها و ایجاد التهابات کنونی

از نظر کارشناسان بازار یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت میلگرد میانه که خود یکی از بهترین برندهای تولید کننده میلگرد در کشور می باشد ناشی از عرضه های قطره چکانی از سوی فولادسازان بزرگ و تمرکز آنها بر بخش صادراتی است.

حتما بخوانید :  بازار فولاد کشور قفل شد !

طی سال های اخیر تنها ۱۰ درصد از بازار فولاد در دست بخش خصوصی بوده و ۹۰ درصد از آن به بخش دولتی سپرده شده است. این واحد های شبه دولتی که میزان عرضه داخلی را به اندازه کافی تمکین نمی کنند و انحصار عرضه را نیز در دست خود گرفته اند، با عرضه های قطره چکانی خود سبب گردیده اند تا قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی به شکل بی رویه ای افزایش یابد.

با وجود صدمات زیادی که مصرف کننده نهایی و سایر تولید کنندگان از این افزایش قیمت ها متحمل می شوند، اما متاسفانه این دسته از فولادسازان بزرگ فقط به فکر سود و منفعت خود بوده و بازار فولاد را تحت کنترل خود در آورده اند و البته دولت نیز به غیر چند دستورالعمل که توسط آنها دور زده شده تاکنون اقدامی ننموده است.

پنجه های محتکران بر بدن خونین بازار فولاد کشور

البته به غیر از عامل عرضه های قطره چکانی و افزایش قیمت ها توسط فولادسازان شبه دولتی در ابعادی بزرگتر، رانت خواری در بخش میانی بازار فولاد و فساد و احتکار در این بخش نیز به عنوان عاملی در ابعاد کوچکتر سبب شده تا قیمت ها به صورت سرسام آور بالا رفته و از کنترل خارج گردد. در حالی که افراد سودجو و منفعت طلب بدون داشتن پیشینه خرید و فروش آهن آلات با نقدینگی بسیار زیاد وارد این بخش شده و محصولات فولادی را در حجم بالا خریداری کرده و احتکار می نمایند به نوبه خود سبب افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی خواهند گردید.

حتما بخوانید :  امید بازار فولاد به پایان ماه مبارک رمضان

امید است تا در این وضعیت تولید کنندگان بزرگ به جای منفعت طلبی با افزایش عرضه، التهابات بازار را کاهش داده و سطح عرضه و تقاضا را به تعادل برسانند و از سویی دیگر خود مردم نیز به جای خریدهای هیجانی و دامن زدن به بدتر شدن اوضاع، آرامش خود را حفظ کرده و فقط در حد نیاز خریداری کنند. بدتر شدن اوضاع برای همه خواهد بود و خشک و تر را باهم خواهد سوزاند، پس بهتر است منطقی تر عمل نماییم.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۵ / ۵٫ تعداد رای: ۱

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

2 نظر در مورد «۳ دلیل افزایش ۳۰ درصدی قیمت میلگرد طی یک هفته»

  • عبدالحسین زندی دره غریبی می‌گوید:

    کدام مسئول کور وکر لال شده که نمیبینه در یک روز دوبار میلگرد گران شده است با این برنامه هرچه زودتر ایران را نابود خواهید کرد این چه هدفیست وکیا پشت این ماجرا هستند صبر مردم لب ریز خواهد شد وشما ها هم با دست خود قبر خویش را خواهید کند خجالت بکشید خون مردم را مکیدید ایا نظارتی صورت نخواهد گرفت کجای دنیا یک کالا انهم اساسی برای قشر محروم ده روز دوهزارتومان گران میشود ؟ بسه بابا حیا کنید .رئیس دزد معاون دزد وکیل دزر وزیر دزد قاضی دزد اخر شما دیگه به وجود خدا هم شک دارید همه اش دروغ ریا دورنگی بازار میلگرد سر به فلک کشید کجا خواب مرگتون برده کارگر یک آلونک میخواد بسازه از خدا بی خبرا تف به ذات وشرفتون نا مردا بی غیرتها بی همه چیز ها مردم را دق مرگ کردید

  • داود می‌گوید:

    کاهش ارزش پول ملی از هر دلار ۷۰ ریال به هر دلار ۲۰۰٫۰۰۰ ریال یعنی تورم ۲۸۵٫۰۰۰ درصد (۲٫۸۵۰ برابری قیمت) – یعنی متوسط هر سال ارزش پول ملی ۶٫۷۸۵ درصد کمتر شده یعنی هر سال قیمتها ۶٫۷ برابر شده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button