0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

افرایش ۴۳ درصدی صادرات محصولات فولادی میانی متاثر از فروش کلان به چین

تولیدکنندگان محصولات میانی ( شمش فولادی و تختال ) از افزایش تقاضای چین در خصوص محصولات تولیدی خود بهره‌ مند گردیده ‌اند؛ علت این استقبال چینی ها؛ کاهش تولیدات داخلی و افزایش نرخ داخلی چین متاثر از سیاست های اتخاذی دولت در خصوص مسائل مربوط به برخی نگرانی ها در حوزه محیط زیست بوده است. در حالی که مشتریان آسیای جنوب شرقی؛ خاورمیانه و اروپا به دلیل ترس از اعمال تحریم های ثانویه آمریکا که از ماه آگوست ۲۰۱۸ بر علیه ایران اعمال شده؛ با احتیاط بیشتری مبادرت به خرید محصولات فولاد میانی از ایران می کنند؛ چین اما خرید این گونه محصولات از ایران را افزایش داده است. مطابق با گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران؛ حجم کل محصولات میانی صادر شده از ایران در شش ماهه ابتدای سال شمسی ( ۲۱ مارس تا ۲۲ سپتامبر ) ۴,٠٢ میلیون تن برآورد گردیده که افزایش ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می ‌دهد.

این افزایش در اصل مربوط به فروش شمش می شود. مجموع صادرات شمش و بلوم در شش ماهه ابتدایی سال ۲,۹۶ میلیون تن بوده که افزایش ۸۸ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد در حالی که صادرات تختال با مجموع ۱,۰۵ میلیون تن، بنا بر همین مقایسه کاهش ۱۵ درصدی را نشان می دهد. ارزیابی فست ‌مارکت در خصوص قیمت شمش فولادی صادراتی ایران، فوب بنادر این کشور، طی ماه اکتبر تا به امروز، به طور میانگین ۳۴۶,۴۰ دلار به ازای هر تن بوده، همچین بنا بر همین ارزیابی، میانگین نرخ شمش در ماه سپتامبر ۳۵۴,۰۰ دلار به ازای هر تن بوده است.

از سوی دیگر، ارزیابی نرخ شمش در بازار تانگشان در شمال چین؛ تحویل درب کارخانه و به ازای هر تن؛ به طور میانگین طی ماه اکتبر ۳،۳۷۰ یوان ( ۴۷۷ دلار) و در ماه سپتامبر ۳،۳۶۴ یوان برآورد گردیده است. پیش فروش های اخیر صورت گرفته شمش ایران به چین برای تحویل ماه نوامبر حدود ۳۸۵ دلار به ازای هر تن cfr صورت گرفته، در حالی که برخی از فعالان بازار حتی تا فروش ۳۷۵ دلار به ازای هر تن cfr را هم اعلام کردند، هر چند که در زمان انتشار این گزارش قابل اثبات نبود.

معاملات فولادی ایران چین

فروش شمش تولیدی ایران با شرایط تحویل فوری، حدود ۴۰۰ الی ۴۰۵ دلار به ازای هر تن cfr شنیده شد. با در نظر گرفتن ۲ درصد تعرفه واردات و ۱۳ درصد مالیات ارزش افزوده؛ نرخ شمش ایران در بازار داخلی چین، در صورتی که با شرایط تحویل نوامبر باشد، برابر با ۴۴۲,۷۵ دلار به ازای هر تن و در صورتی که تحویل فوری باشد؛ برابر با ۴۶۰ الی ۴۶۶ دلار به ازای هر تن خواهد شد.

فروش های اخیر تختال فولادی تولیدی ایران به چین با نرخ ۳۷۵ دلار به ازای هر تن cfr صورت گرفته است که تقریبا برابر با ۳۳۵ الی ۳۴۰ دلار به ازای هر تن فوب خواهد بود. فاکتور دیگری که در تجارت بین ایران و چین به عنوان یک فرصت مناسب برای شرکت کنندگان بازار چین محسوب می شود؛ استفاده از شیوه پرداخت خلاقانه است.

در تابستان مواردی از تجارت کالا در مقابل تهاتر با الکترود گزارش شده است. یکی از معامله گران عنوان نمود : ” تهاتر تختال در مقابل الکترود در معاملات پایاپای تجاری بین چین و ایران صورت می گیرد.” تاجر دیگری عنوان نمود : ” علاوه بر تهاتر الکترود با کالا، پرداخت های مستقیم هم صورت می‌گیرد.”. اخیرا، مشتریان چینی متاثر از فرصت به وجود آمده در خصوص آربیتراژ ورق کلاف گرم، در صدد واردات این محصول از ایران و روسیه هستند.

این موضوع ممکن است به تقویت بازار محصولات نهایی ایران منجر گردد، چرا که در حال حاضر بازار داخلی ایران در مواجه با رکود فعالیت ‌های عمرانی و همچنین کاهش فعالیت خودروسازی، با کاهش تقاضا مواجه گردیده است. در خلال شش ماه ابتدایی سال شمسی ایران، این کشور خاورمیانه ‌ای تعداد ۳۷۷،۵۱۷ دستگاه خودرو و وسائل نقلیه تجاری تولید کرده که حاکی از کاهش ۳۴,۸ درصدی تولید نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.

به گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مصرف اسمی فولاد نهایی در خلال شش ماه ابتدایی سال جاری با کاهش ۱ درصدی به رقم ۸,۵ میلیون تن تقلیل پیدا کرده است. مصرف فولاد تخت نیز توام با ۱ درصد کاهش مصرف به رقم ۴,۱ میلیون تن رسیده، که از این میزان، مصرف ورق کلاف سرد با ۸ درصد کاهش به رقم ۱,۲۹ میلیون تن رسیده است. اما در مقابل مصرف ورق کلاف گرم با ۶ درصد افزایش، رقم ۴,۱۵ میلیون تن دیده می شود.

مصرف مقاطع طویل فولادی نیز در مدت مشابه، با ۸ درصد کاهش به رقم ۳,۵۶ میلیون تن تقلیل پیدا کرده است. مصرف میلگرد آجدار با ۹ درصد کاهش به ۲,۷۸ میلیون تن رسیده است.

ایران اولین دفتر تجارت ملی در روسیه را افتتاح می کند

یک مقام ارشد ایرانی می گوید اولین دفتر تجارت ملی ایران در روسیه حداکثر طی مدت دو ماه آینده توسط بخش خصوصی افتتاح خواهد شد. غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: افتتاح این دفتر در روسیه یکی از پیشرفت های خوبی است که به تجارت ایران با اوراسیا کمک خواهد کرد. وی اضافه کرد: از دیگر پیشرفت های مثبت در این زمینه می توان به افتتاح یک اتاق بازرگانی جاده ابریشم با ۶۷ عضو اشاره کرد. شافعی در این جلسه با حضور مقامات دولتی و مقامات بخش خصوصی گفت: همچنین اولین کنفرانس جاده ابریشم در نوامبر ۲۰۱۹ در چین برگزار می شود.

در اواخر ماه اکتبر ، یک توافقنامه تجاری ترجیحی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (ΕEC) به مرحله اجرا در آمد. دو طرف در تاریخ ۲۷ اکتبر سال ۲۰۱۹ اقدام به تجارت ترجیحی در ۸۲۶ قلم کالا کردند. از این تعداد ۳۶۰ کالا است که ایران تعرفه ترجیحی خود را به اوراسیا اعطا کرده، و ۵۰۲ کالاها هم اوراسیا تعرفه ترجیحی به ایران ارائه داده است.

شاخص های اقتصادی اوراسیا شامل اولین رتبه در استخراج نفت (۱۴,۵٪ از میزان جهانی)، اولین رتبه در تولید گاز طبیعی (۲۰,۲٪ از تولید جهانی) ، چهارمین رتبه در تولید برق (۴,۹٪ از تولید جهانی) ، چهارمین رتبه در تولید آهن (۴.۷٪ از تولید جهانی) و پنجمین در تولید فولاد (۵٪ از تولید جهانی) می ‌باشد. بر اساس گزارش ها، توافقنامه تجارت ترجیحی ایران با اوراسیا مفصل ترین و جامع ترین معامله ای است که ایران تاکنون امضا کرده است و شامل ۹ فصل قوانین کلی و همچنین مقررات مربوط به تجارت و مباحث مربوطه است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0