0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

خواب عمیق زمستانی بازار فولاد

بازار آهن آلات در خواب عمیق زمستانی است، حتی تحرکات روز چهارشنبه در بورس کالا هم موجب تحریک در سمت تقاضا نشد. عمده معاملات انبارهای اصفهان حول محصولات ذوبی و به خصوص تیرآهن ۱۴ و ۱۶ (که با کمبود مواجه است) می باشد. بارش برف و باران در اکثر نقاط کشور از دلایل تشدید رکود و سردی بازار فولاد است. روز شنبه مصادف با اولین روز از شروع کاری هفته جاری، در فصل زمستان، بازار آهن آلات آرام و اخبار رسانه ها بیشتر حول و حوش خبرهای مخابره شده از سمت همایش اخیر فولادی ها و بیشتر هم تکراری دیده شد.

اواخر هفته گذشته در وضعیتی کاملا نا امید کننده از گشایش و بهبودی در سمت تقاضا؛ متاثر از مخابره پالس های مثبت دلار حاشیه بازار؛ اواخر وقت تعدادی از مبادی فولادی فروش ها را متوقف و به روز شنبه محول نمودند. شنیده ها از برخی مبادی حوزه قوطی و پروفیل در خصوص نرخ های اسمی از ادامه برقراری ثبات نسبی در این حوزه حکایت می کند هر چند که خبرهای مخابره شده از سمت برخی از بنکداران از افزایش محسوس تخفیفات ۳۰ الی ۵۰ تومانی در روز گذشته در برخی از این مبادی اطلاع می دهد .

هر چند که نرخ اسمی حوزه قوطی و پروفیل در خصوص محصول بر مبنای قیمت ورق فولادی ضخامت ۲ میلی متر، بیشتر در دامنه ۵۰۰۰ الی ۵۰۵۰ تومان عمومیت دارد؛ اما طبق اطلاعات واصله نرخ های کاربردی و موثر معاملاتی بیشتر حول و حوش ۵۰۰۰ تومان و یا حتی پایین تر گزارش شده است. به طور کلی روز گذشته و همزمان با افزایش جزیی نرخ دلار صرافی، شاهد افزایش های جزیی در مبادی به رغم ورود تقاضای جدید به بازار بودیم.

این افزایش قیمت ها در حالی در حال اعمال است، که خبرهای رسمی حکایت توقف صادرات ۴ فولادساز بزرگ دولتی توسط وزارت صمت و بانک مرکزی (در حوزه شمش) به علت عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات است. ظاهرا علت اصلی اختلاف هم در مورد رقم واقعی صادرات (حدود ۳۵۰ دلار ) و ارزیابی گمرک (حدود ۴۲۰ دلار) می باشد.

در صورت حل نشدن دو موضوع مهم یعنی بازگشت ارزی مبالغ حاصل از صادرات و اختلاف قیمت بین صادرکنندگان و گمرک در هفته های آتی، و با توجه به حجم تقاضای داخلی روزهای خوبی در انتظار فولاد سازان دولتی نخواهد بود.

قیمت قوطی پروفیل

دلار در هفته گذشته متاثر از سه عامل اصلی با رشد قیمت مواجه شد

 • اول شایعات خروج ایران از برجام
 • دوم افزایش فشار سیاسی اروپا و عدم گشایش کانال مالی
 • موافقت ضمنی بانک مرکزی با افزایش قیمت دلار با شیب ملایم

 به ۲ دلیل

اول؛ کاهش ذخایر ارزی در جهت تزریق مداوم ارز به بازار و مشکلات ایجاد شده برای دولت

دوم؛ ایجاد رونق و خروج از شرایط رکود با تنظیم افزایش نرخ ارز توسط صرافی ها همگام با نرخ تورم (حدودا ۲۰ درصد)

که امیدواریم این گمان به واقعیت نزدیک باشد که در این صورت احتمالا تا چند ماه آینده شاهد خروج تدریجی از شرایط رکود و رونق نسبی در اکثر بازارها به خصوص بازار آهن آلات و مسکن خواهیم بود.

هرچند مشکل اصلی بازار آهن آلات ، هنوز هم قطع صادرات به علت الزام به بازگشت وجه صادرات آهن آلات به صورت ارزی (و نه ریالی) است.

نکات تاکیدی بر اساس دستورالعمل اصلاحی جدید جهت یادآوری

۱) نرخ پایه محصولات عرضه شده در بورس کالا به صورت هفتگی تعیین می شود .

۲) نرخ پایه محصولات تیرآهن و میلگرد آجدار بر اساس میانگین موزون نرخ معاملاتی دو هفته گذشته تعیین می شود .

۳) نرخ پایه شمش فولادی بر اساس ۸۹ درصد میانگین موزون نرخ پایه تیرآهن و میلگرد آجدار کشف شده همان هفته تعیین می شود.

۴) نرخ پایه آهن اسفنجی بر اساس ۵۰ درصد میانگین آخرین نرخ کشف شده نقدی معامله شده شمش فولادی در بورس کالا تعیین خواهد شد.

اولویت تصمیم کمیته تخصصی بازار فولاد بر اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار

با توجه به عرضه های مکرر میلگرد آجدار و نبود تقاضا یا تقاضای بسیار ضعیف با نرخ پایه فعلی و ظاهرا نه چندان جذاب برای بیشتر عرضه های هفته گذشته؛ اگر ملاک تعیین نرخ پایه عرضه های بورس کالا بر اساس دو بخشنامه پیشین و کشف تطبیقی بود؛ فولادسازان موظف بودند ۱۰ درصد نرخ پایه را کاهش دهند اما با اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار؛ عملا این الزام برداشته شده و همان طوری که شاهد بودیم این هفته هم برای عرضه های روز شنبه، نرخ پایه علی رغم تقاضای ضعیف یا فقدان تقاضا برای نرخ پایه فعلی؛ نه تنها کاهشی در بورس کالا نداشت؛ بلکه اگر قرار باشد بخشنامه جدید اجرایی گردد می بایست بر اساس میانگین نرخ موزون معاملات صورت گرفته هفته گذشته که عمدتا سبدهای جذاب مخلوط تیرآهن و میلگرد بود؛ افزایش هم داشته باشد !

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری