0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کمبود میلگرد نیشابور و ذوب آهن اصفهان در بازار مصرف و قیمت بالای آن در بازار غیر رسمی ؟

از زمانی که فروش مستقیم میلگرد آجدار خصولتی هایی مثل میلگرد ذوب آهن اصفهان و میلگرد نیشابور به بازار داخلی و خارج از بورس کالا ممنوع شده است؛ محصولات این ها هم در  بازار داخلی کم یاب شده، به طوری که واسطه های صاحب بار از این فرصت استفاده نموده و قیمت میلگرد اعلامی بالایی را به مشتریان پیشنهاد می دهند؛ به گفته گزارشگر فولاد این در حالی است که پیش تر شاهد عرضه محصولات نهایی این کارخانجات به بورس کالا بوده ایم. این که چه عوامل و چه موانعی بر سر راه توزیع این کالاها به بازار مصرف است که مانع ورود کالاهای معامله شده در بورس کالا به بازار مصرف می شود هنوز مشخص نیست؛ اما با در نظر گرفتن ممنوعیت فروش مستقیم این گروه از تولیدکنندگان به بازار مصرف؛ علت کمبود اما به گمان ما شاید یک یا چند عامل زیر باشد :

۱) در مقطعی از زمان که عرضه محصولات نهایی در بورس کالا مدام کنسل می گردید که خود این موضوع یک وقفه زمانی قابل تامل ایجاد کرد.

۲) تاریخ تحویل کالاها و محصولات نهایی خریداری شده اخیر از بورس کالا اعم از میلگرد شاید هنوز فرا نرسیده باشد و یکی از دلیل کمبود همین موضوع باشد.

٣) یا این که بار در بازار و برای صاحبان حواله هست اما به واسطه شرایط به وجود آمده زمینه برای سوء استفاده این ها فراهم شده به طوری که نرخ محصولات خریداری شده این کارخانجات را در سقف قیمت روز میلگرد در بازار به مصرف کننده نهایی به صورت قطره چکانی به فروش می رسانند.

قیمت میلگرد

شنیده های قیمت محصولات فولادی در هفته جاری

شنیده ‌های قیمت ناودانی و نبشی از اعلام قیمت مبادی مختلف در دامنه ۴۷۵۰ تا ۴۹۵۰ تومان حکایت می کند که نسبت به روز پنجشنبه تفاوت محسوسی ندارد. شنیده های قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان از برخی انبارها هم حکایت از کمی عقب نشینی نسبت به روز پنجشنبه دارد. شنیده ‌های قیمت قوطی و پروفیل هم در خصوص محصول بر مبنای ورق ۲ میل؛ در دامنه ۶۴۵۰ الی ۶۵۵۰ حکایت دارد؛ هر چند که مبادی اعلام قیمت محدود و محتاط هستند.

شنیده ‌های حوزه میلگرد آجدار هم تا این لحظه تقریبا و تا حدودی توام با ثبات نسبت به روز پنجشنبه حکایت دارد؛ هر چند که بنا به دلایل متعدد از جمله :

۱) نرخ های افزایش یافته با سرعت زیاد که فعلا غیر قابل پذیرش توسط مشتری است

۲) علی رغم این که اعلام شده اعتصابات پایان یافته ولی شواهد هنوز حاکی از عدم حصول وضعیت عادی در برخی از مبادی حکایت می کند و این موضوع در چرخه کالا تاثیر قابل توجهی گذاشته و آن را کند نموده است.

۳) به طور کلی تقاضای مصرفی مقاطع طویل حوزه فولاد مدتی است که به شدت کاهش پیدا کرده و لذا این موضوع انگیزه انبارها در ادامه خرید و دپوی مازاد را کاهش داده است.

تقریبا به جرات می توان گفت که در مجموع روز گذشته شاهد فعالیت ضعیف سمت خرید بودیم ؛ به طوری که روز گذشته مبادی فروش در اعلام قیمت و تشخیص سمت و سوی بازار کمی مردد بودند؛ برخی ثابت، برخی هم نسبت به روز پنجشنبه کمی عقب نشینی نموده اند. تعداد اندکی هم در این میان افزایش داده‌اند که البته خیلی در شاخص کل نشان نمی دهد.

بازار آرام و کم رمق هفته جاری

بازار فولاد روز گذشته خیلی آرام و بی رمق و ساکت شروع شد.

می گویند بازار فولاد ایران کشش این وضعیت و این سطوح قیمت ها را ندارد.

شنیدیم که دلار ۱۷ هزار تومانی مورد تایید هیچ کارشناسی نیست؛ حتی کارشناسان اجنبی هم اذعان می کنند که دلار بیش از ۱۰ هزار تومانی در ایران در حال حاضر غیر کارشناسانه و بدون پشتوانه و غیر عملیاتی در حوزه تجاری است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری