0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

عرضه بورس با رقابت بالا در روز گذشته

بالاخره پس از کش و قوس فراوان عرضه های ذوبی روز دوشنبه تقریبا با ۱۰ درصد کاهش نرخ پایه، مشخص شد. آنچه در تحلیل این عرضه ها قابل توجه است عرضه یک سبد تیرآهن ۱۴ ذوبی با حداکثر ۷۰۰ تن افزایش، در نتیجه رقابت روی تیرآهن ۱۴ زیاد بود. ترکیب سبدهای تیرآهن 14 و ۱۶و ۱۸ و میلگرد ۱۶ تحویل ۹/۳۰ مناسب بوده و رقابت خوبی روی آن انجام شد. سبدهای تیرآهن سنگین ذوبی نیز فوری بوده و با رقابت مواجه شد. نتیجه؛ با توجه به ترکیب خوب سبدها و حذف محصولات نرمال و سایزهای کم مصرف روز گذشته با استقبال  و رقابت خوبی مواجه بود که اثر کاهش ۱۰ درصدی نرخ پایه را خنثی خواهد کرد. پیش بینی می شد که در صورت انجام رقابت در معاملات ، طبق قوانین بورس در عرضه های بعدی با افزایش مجدد نرخ پایه مواجه خواهیم شد.

در خصوص عرضه محصولات ذوب آهن اصفهان در بورس کالا درست است که نرخ پایه کاهش حدود ۱۰ درصدی را نشان می دهد اما با توجه به عدم عرضه های منظم بورسی طی ۲۰ روز اخیر؛ و با توجه به باز بودن سقف رقابتی خرید؛ بدون شک این نرخ پایه هیچ تاثیری در نرخ پایانی و رقابت نهایی نخواهد داشت و با توجه به مهندسی عرضه های محدودی که طی حدود ۲۰ روز گذشته در سمت مقاطع طویل فولادی خصوصا تیرآهن و میلگرد صورت گرفته است، قابل پیش بینی بود که عرضه های روز گذشته به احتمال زیاد با اقبال تقاضا مواجه گردد.

دلیل استقبال بالا از عرضه های روز گذشته

در حالی که در عرضه های روز گذشته بورس قیمت های پایه ده درصد کاهش داشت. اما با استقبال خوب و رقابت بالای خریداران مواجه شدیم. دلیل این استقبال را دو علت عمده دارد.

اول: ورود خریداران جدید با کد بورس های جدید به عرضه رقابت در هفته جاری

دوم؛ نوع چیدمان سبدها؛ که محصولات نرمال و کم مصرف به طور کلی از سبدها حذف شده بود (به غیر از یک سبد)

با انجام عرضه های روز گذشته به نظر می رسد میانگین رقابت در کل سبدها از میزان کاهش ده درصدی قیمت پایه فراتر رفته است که جبران کاهش ده درصدی قیمت پایه را می کند. این رقابت در حوزه تیرآهن های ذوبی فراتر از انتظار بود به نحوی که تجار قدیمی از رقابت بیش از ۲۰ درصد در سبد تیرآهن فوری و بیش از ۱۰ درصد در سبدهای سلف خود داری کردند و روز گذشته اکثرا سرشان بی کلاه ماند و چیزی عایدشان نشد.

به نظر می رسد با انجام معاملات روز دوشنبه کف قیمت میلگرد در میلگرد ذوبی ۴۴۰۰ و میلگردهای مرغوب نوردی ۴۳۰۰ و کف قیمت تیرآهن ۱۴ ۵۲۰۰ و قیمت روز تیرآهن ۱۶ و ۱۸ ذوبی ۴۱۰۰ خواهد بود‌.

قیمت تیرآهن

چند نکته در خصوص پیشنهاد کمیته کارشناسی تنظیم بازار

1 – پیشنهاد شده که سامانه بهین یاب به نوعی در حوزه فولاد کنار گذاشته شود :

این سامانه تا جایی که ما اطلاع داریم تا کنون به طور کامل و هنوز عملیاتی نشده و در واقع این بند خیلی تاثیری در بازار ندارد.

2 – پیشنهاد گردیده که نرخ پایه از دلار ۴۲۰۰ به نیما تغییر پیدا کند :

بارها اعلام شد که با توجه به باز بودن سقف رقابتی نرخ های معاملاتی در بورس کالا؛ نرخ پایه اساسا بی معنی است کما این که آخرین معاملات فولادی بورس کالا هم نشان می دهد؛ خبری از معاملات کالای فولادی با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی در هفته های اخیر نبوده است:

شاخص نرخ بیلت دریای سیاه : ۴۵۰ دلار به ازای هر تن فوب ( FOB) یا تحویل روی کشتی

آخرین نرخ میانگین موزون شمش بورس کالا : ۳۳۰۸۳ ریال / تحویل درب کارخانه یا EXW بدون VAT یا بدون مالیات ارزش افزوده

محاسبه دلار شمش در آخرین معاملات بورس کالا  ( شمش فولاد ارفع ) :

۴۵۰ × X ÷ ۱۰۰۰ = ۳۳۰۸۳

X = ٣٣٠٨٣ ÷ ۴۵۰ × ۱۰۰۰ ~= ۷۳۵۰۰ ریال

حالا اگر قرار باشد دلار نیمایی ملاک محاسبه نرخ پایه عرضه شمش در بورس کالا قرار گیرد؛ نرخ حواله تجاری دلار در محاسبات لحاظ خواهد شد که در این صورت بنا بر نرخ امروز حدود ۸۳۳۵۰ ریال بنا بر سامانه سنا خواهیم داشت :

۴۵۰ × ۸۳۳۵ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۳۷۵۰

که البته در مقایسه با نرخ FOB و EXW  نرخ ۴۵۰ دلار می بایست برای بازار داخلی پایین تر در نظر گرفته شود که در واقع حدودا نزدیک به همین نرخی می شود که آخرین بار در بورس کالا رقابتی معامله شد !

3 – پیشنهاد شده که سقف آهن اسفنجی ۵۰ درصد نرخ شمش باشد که این موضوع تازه ای نیست فقط چون اعلام شده سقف، یعنی ماکزیمم نرخ رقابتی بیشتر از ۵۰ درصد شمش نباشد.  صادرات آن هم آزاد شود که البته ظاهرا قبلا با محدودیت هایی مواجه بوده است.

در خبر منتشر شده کامودیتی؛ خبری از پایداری و ادامه الزام فولادسازان به عرضه های منظم داخلی دیده نمی شود، کما این که با تغییر وزارت صمت، این موضوع هم دیگر از سمت فولادسازان رعایت نشده است؛ به طوری که به نظر می رسد به نوعی دست آن ها در مهندسی عرضه باز گذاشته شده است.

در کل به نظر می رسد که به نوعی به تمامی خواسته های فولادسازان بزرگ داخلی جواب مثبت داده شده تا چرخ این صنایع در مواجه  با تحریم ها متوقف نشود و به نظر می رسد که فعلا و بنا بر شرایط موجود دولت بحث حمایت از مصرف کننده نهایی فولاد را تقریبا کنار گذاشته و اولویت را در حفظ بقای صنعت داخلی دیده است.

محاسبه حدودی دلار ورق کلاف گرم معامله شده در بورس کالا در روز جاری و مقایسه آن با دلار نیمایی و نرخ جهانی این محصول

 میانگین نرخ کلاف گرم دریای سیاه : ۴۹۵ دلار به ازای هر تن فوب

 میانگین نرخ کلاف گرم فولاد مبارکه اصفهان : ۴۵۷۸۰ ریال به ازای هر کیلو درب کارخانه

۴۹۵ × X ÷ ۱۰۰۰ = ۴۵۷۸۰ ریال به ازای هر کیلو

X = ۴۵۷۸۰ ÷ ۴۹۵ × ۱۰۰۰ ~= ۹۲،۵۰۰ ریال

دلار ورق سیاه فولاد مبارکه بنا بر میانگین نرخ معاملات صورت گرفته امروز بورس کالا و مقایسه تقریبی با محصول مشابه دریای سیاه با نرخ بین المللی حدودا معادل با ۹۲۵۰۰ ریال برآورد شد که با توجه به شاخص نرخ میانگین ماهانه دلار نیمایی بنا بر گزارش سامانه سنا با نرخ میانگین ۹۲۸۷۰ ریال مشاهده می شود که میانگین معاملات صورت گرفته امروز بورس کالا در خصوص ورق گرم B  فولاد مبارکه اصفهان دقیقاً برابر با نرخ جهانی آن با دلار نیمایی بوده است .

البته نرخ جهانی تحویل روی کشتی است در حالی که محصول داخلی تحویل درب کارخانه است که در واقع نرخ درب کارخانه به طور طبیعی می بایست کمتر باشد .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری