0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت شمش پایین نمی آید

در ماه های گذشته بازار فولاد بالاخص قیمت میلگرد ، تیرآهن و… دچار نوسانات و افت و خیزهایی شدند که دلیل اصلی و سرمنشأ آن بالا و پایین رفتن نرخ ارز و پایین آمدن ارزش پول ملی بود. صادرات آهن آلات پیچیدگی های خاص خود را دارد. گاهی اوقات صادرکنندگان با چالش های جدی مواجه می شوند و رهایی از مشکلات واقعا برایشان طاقت فرسا است. نوسانات ارزی یکی از بزرگ ترین چالش هایی است که فولادسازان با آن مواجه هستند. سدی که در مسیر صادرات آهن آلات و محصولات فولادی مثل انواع میلگرد  ، ورق ، تیرآهن و… وجود دارد. فاز جدید بازار فولاد سهامداران، خریداران و سرمایه گذاران را دچار دلهره کرده است. نوسانات و بی ثباتی بازار در بازار سنتی بیشتر به چشم می خورد و موجب تغییر الگوهای مصرفی شده در حالی که قیمت های بازار فولاد رشدی صعودی به خود گرفتند و ارزش پول رایج و ملی کشور در حال سقوط است خرده فروشان و دلالان به فکر وسوسه انگیز خرید بیشتر محصولات فولادی و سرمایه گذاری در این بخش افتادند.

این کار موجب تحریک بازار می شود. سودای سرمایه گذاری موجب شده که طمع به خرید بیشتر در بازار فولاد شکل بگیرد اما بعد از مدتی که از تب و تاب بازار کاسته شود تقاضای خرید محصولات کاهش می یابد. اصولا در چنین شرایطی خریداران و فروشندگان ترجیح می دهند معاملات خود را متوقف کنند تا شرایط به حالت عادی بازگردد.

طی چند ماه اخیر بازار به گونه ای بود که کسی جرأت خرید میلگرد یا سایر محصولات فولادی را نداشت و حضور خریدار واقعی در بازار کمتر به چشم می خورد. اما به مرور با تغییرات ارزی و کاهش نوسانات مرتبط با این حوزه، از التهابات بازار کمی کاسته شد. متأسفانه بعد از گذشت چندین هفته تاثیرات این بی ثباتی همچنان پابرجاست.

قیمت میلگرد

مسیرهای تغذیه بازار فولاد در بحران قرار گرفته اند

نوسانات ارزی، تنش های بازار آهن آلات، بی ثباتی بازار محصولات فولادی، چالش های صادرات میلگرد و سایر محصولات فولادی باعث شده که قیمت ها روند ناآرام و اصطلاحا وضعیت کاهشی- افزایشی را در پیش بگیرند. همه این عوامل موجب می شوند تا فولادسازان تولید میلگرد و تیرآهن صادراتی را تا حد ممکن به تعویق بندازند که موجب بروز مشکلات در بازار داخلی می شود از طرفی بازار صادرات نیز دستخوش تغییرات می شود.

التهابات بازار فقط به معاملات و خرید و فروش محدود نمی شود بلکه ۴ بخش عمده، سیاست ها و عملکرد آن ها مستقیما تحت تاثیر بازار است. بازار فولاد به چهار بخش عمده تقسیم بندی می شود و این بخش ها به صورت زیر هستند:

 1. شرکت های فولادی بزرگ
 2. تولید کننده های فولادی سطح متوسط
 3. خرده فروشی ها و بنکداران بازارهای سنتی
 4. تجار و خریداران بازار مثل مردم

اکنون که بازار ارز دچار نوسان شده و ارزش پول ملی کشور رو به نزول است، نحوه رفتار و معاملات این ۴ قشر نیز کاملا تغییر کرده است. در هفته های اخیر با توجه به شرایط موجود، اکثر محصولات عرضه شده در بازار بورس با استقبال چندانی مواجه نشدند. به عنوان مثال خریداران شمش  تنها توان خرید از کارخانه ها را دارند و دچار محدودیت های خرید شده اند و تجار این بخش به طور کل نسبت به خرید شمش از بورس کناره گیری کرده اند. مورد دوم مربوط به شایعات متعددی است که هفته های اخیر در بازار محصولات فولادی منتشر شد که اکثریت قریب به اتفاق تکذیب شدند.

به عنوام مثال کاهش تقاضای قیمت پایه شمش در بازار بورس و به تبعیت کاهش قیمت آن تا سقف ۲۸ هزار ریال یکی از این خبرهای کذب بود. این خبر در صورت صحت می تواند باعث رکود بازار میلگرد یا محصولات فولادی شود چون کارخانه های کوچک، تولیدکنندگان سطح متوسط، بنکدارها، مراکز خصوصی و… محصولات فروخته نشده دارند و با کاهش نرخ محصولات، این مراکز نیز تا مرز ورشکستگی پیش خواهند رفت.

بر اساس الگوهای جهانی فولاد و بررسی برخی موارد مثل نمودار قیمت میلگرد می توان اینگونه برداشت که بازار محصولات فولادی در برهه های زمانی خاصی تحت فشار، نامتعادل بودن میزان عرضه و تقاضا و تحت تاثیر برخی عوامل قرار می گیرد و در نتیجه آن، بی ثباتی در بازار خرید و فروش رخ می دهد.  اما در نهایت تمام موارد با سربلندی از برهه سخت و ناآرامی ها گذر کرده اند و همچنان سر پا مانده اند. اصولا فولادسازان در برهه های ۳-۲ ساله رشد قیمت خواهند داشت.

از طرفی با افزایش درآمد فولادسازان میزان ظرفیت تولیدی این مراکز نیز افزایش می یابد همچنین می توانند نسبت به نوسازی خطوط فولادی اقدام کنند. در حال حاضر ظرفیت های تولیدی کشور رو به افزایش است و با رشد چند برابر میانگین جهانی در تلاش است تا جایگاه خود را در میان کشورهای تولیدکننده فولاد ارتقاء دهد. اکنون کشور ایران رتبه سیزدهم جدول رده بندی فولادسازان در سطح جهانی را به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر گفته می شود اعمال قیمت های دستوری و غیرمتعارف کار درستی نیست و شاید در برهه ای کوتاه پاسخگوی نیازها و موجب رفع حواشی بازار گردد اما در بلند مدت پایداری خود را نخواهد داشت. گفته می شود بهتر است میزان فولاد تولیدی کشور تا حد نیاز به کار گرفته شود و تنها میزان مازاد تولیدات را صادر نمود. بازار تولید را باید از ابعاد مختلفی مورد بحث و بررسی قرار داد. به عنوان مثال:

 • میزان نقدینگی تولیدکننده
 • کارمزد کارمندان و هزینه های تولید
 • سرمایه گذاری در بخش های آموزشی مراکز تولیدی
 • سرمایه گذاری و واردات ماشین آلات
 • آموزش و یادگیری تکنولوژی های جدید و به روز

منطقی تر است که بازار محصولات فولادی مثل میلگرد روند و شاخص های جهانی را دنبال کند و در کنار آن به میزان تقاضا و نحوه عرضه هم نظارت داشته باشد. شایان ذکر است که در زمان افت ارزش پول ملی کشور اکثریت مردم پول و سرمایه های خود را به کالاهای با ارزش تبدیل کردند. در همین راستا خرده فروشان نیز سرمایه خود را به محصولات فولادی تبدیل کردند. بر همین اساس در صورتی که بخواهیم قیمت گذاری را به شیوه های دستوری اعمال کنیم تولیدکنندگان سطح وسط و خرده فروشان دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد. در نهایت نظارت های دولتی و تلاش مسئولین در صنعت فولاد، منجر به رشد در این حوزه خواهد شد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری