4/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش ۸ درصدی یا حدود ۳۷۰ تومانی قیمت میلگرد در مقایسه با اولین روز فعالیت این بازار در خرداد ماه

با توجه به شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در روز پنج شنبه، بنا بر تکمیل تقریبی جدول میانگین متوسط نرخ شنیده های این روز؛ به رقم تقریبی ۴۵۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده  VAT+  exw) در آخرین روز فصل بهار رسیدیم که نسبت به شاخص روز یکم خرداد ماه با رقم ۴۹۳۰ تومان؛ کاهش ۳۷۰ تومانی یا حدود ۸ درصدی را نشان می دهد.

۱) کنترل بازار داخلی فولاد توسط کمیته تنظیم بازار با تزریق عرضه های مکفی به بازار داخلی؛۲) کنترل بازار ارز صرافی توسط بانک مرکزی و کاهش قابل توجه نوسانات هیجانی دلار حاشیه بازار طی یک ماه اخیر؛ ۳) بازارهای آرام و رکودی منطقه آسیایی و بالاخره ۴) تحریم های تجاری آمریکا بر علیه ایران؛ از جمله مهم ترین دلایل کاهش نرخ فولاد در بازار داخلی طی یک ماه گذشته به شمار می روند.

تحلیل بازار آهن

بازار فولاد داخلی کشور طی سال ۱۳۹۸ در خلال سه ماه گذشته؛ فراز و نشیب های متعددی را به خود دید، اما سرانجام طی یک ماه اخیر بنا بر دلایل یاد شده؛ در یک روند پیوسته کاهشی قرار گرفت. بالاترین شاخص ثبت شده میانگین نرخ بازار میلگرد آجدار بنا بر شنیده های این بازار، مربوط به تاریخ ۹۸/۰۲/۱۷ با رقم ثبت شده ۵۲۷۰ تومان به ازای هر کیلو exw +VAT بود. پایین ترین نرخ هم مربوط است به اولین روزهای بازگشایی بازار در سال جاری که حدود ۴۶۶۰ تومان به ازای هر کیلو VAT+ exw ثبت شده است.

میانگین شاخص نرخ ثبت شده بازار میلگرد آجدار در روز پنج شنبه، پایین تر از رقم های ثبت شده سال ۱۳۹۸ دیده شده و حدودا با شاخص اوایل اسفند ماه سال گذشته برابری می نماید. از طرفی به نظر می رسد که وجود یا عدم وجود تقاضای بازار داخلی یک وضعیت کاملا نسبی دیده شده و بنا بر استدلال های متفاوت ممکن است مختلف دیده شود؛ تقاضا در حال حاضر به طور نسبی برای نرخ پایه عرضه های بورس کالا یا نرخ کف بازار همچنان که دیده می شود، به هر شکل وجود دارد؛ اما تقاضا برای نرخ های بالاتر و به خصوص برای بازار خارج از بورس کالا و عمدتا تقاضای بخش واقعا خصوصی؛ این روزها به شدت ضعیف دیده می شود.

این وضعیت در حالی است که برخی از فولادسازان در مقایسه با افزایش هزینه های تولید در سال جاری؛ و از طرفی عقب ‌گرد قیمت ها و بازگشت به اسفند ماه سال گذشته، اعلام نارضایتی نموده ‌اند. از طرفی نرخ دلار حاشیه بازار یا صرافی در اسفند ماه سال گذشته حول و حوش ۱۲۵۰۰ تا ۱۳۵۰۰ تومان از سوی برخی رسانه ها پیش از این مخابره شده‌ که تقریبا با نرخ های کنونی صرافی ملی تا حدودی برابری می نماید. در مقابل گروه دیگری هم وجود دارند که اذعان می ‌کنند میلگرد آجدار ۴ هزار تومانی بازار هنوز هم برای فولادسازان کشور سوددهی دارد.

روند احتمالی بازارها در هفته جاری

دلار بازار در واکنش به اخبار مربوط بهFatf  در حال نوسان جزیی است اما بازار فولاد همچنان سرد و خاموش در حال گذران آخرین روزهای بهار است. اینکه با ورود به فصل تابستان شاهد تغییر عمده در شرایط پیش رو هستیم یا نه بسته به اخبار سیاسی پیش رو کاهش احتمالی سطح تنش و واکنش اروپا به فرصت باقی مانده است. قطعا حجم اخبار منفی سیاسی موجب افزایش وضعیت رکود و وخیم تر شدن وضع تقاضا خواهد شد. پنج شنبه و جمعه دو روز پر خبر با خبرهای ضد و نقیض و تایید و تکذیب های فراوان را سپری کردیم. برداشت کلی چرخش نسبی اوضاع به نفع ایران و تغییر معادلات از هفته جاری در منطقه است.

با توجه به کاهش تنش در روز جمعه و اشتباه بودن خبر رویترز در مورد ضرب العجل به ایران  و خبر مهم الجزیره در مورد پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط توسط ترامپ توقع نوسان دامنه دار در بازار ارز وجود ندارد و امروز هم احتمالا شاهد ثبات نسبی در بازار ارز خواهیم بود. در بازار سکه و آب شده منتظر عکس العمل بازار به بخش نامه مالیاتی سکه خواهیم ماند‌.

در بازار فولاد هم با توجه به عرضه های منظم و هفتگی فولاد سازان انتظار کلی ثبات بازار است. هرچند روز شنبه در اولین روز تیر ماه با توجه به افزایش نقدینگی احتمالی در حساب های بانکی، احتمال افزایش تقاضا مربوط به اولین روز تابستان، در برخی مبادی و نوسان جزئی قیمت بعید نیست.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

4/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0