4/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

انتظار کاهش نرخ پایه بورس کالا بنا بر دلایل موجود

علی رغم شنیده های روز سه شنبه بازار میلگرد آجدار در دامنه قیمتی حدود ۴۰۵۰ تا ۴۴۰۰ تومان؛ نرخ کاربردی یا نرخ مورد اقبال و توجه تقاضای ضعیف بازار بیشتر بین ۴۰۵۰ الی نهایتا ۴۱۲۰-۴۱۳۰ تومان ( VAT+) شنیده شد.

۱) با توجه به نرخ پایه عرضه میلگرد آجدار با رقم تقریبی ۴۰۵۰ تومان و برابری آن با نرخ های پیشنهادی کف بازار خارج از بورس کالا و متعاقب آن عدم جذابیت برای مشتری بورسی و اقبال ضعیف از عرضه های بورس کالا در هفته جاری و از طرف دیگر ۲) با نیم ‌نگاهی به رقم معاملاتی شمش بورس کالا حول و حوش ۳۷۰۰ تومان و بنا بر مکانیزم تعیین نرخ پایه میلگرد آجدار +۷% نرخ معاملاتی شمش؛ و بالاخره ۳) با توجه به کاهش قابل توجه نرخ ارز حاشیه بازار و ورود نرخ اسکناس دلار به کانال ۱۰ هزار تومانی و جو روانی به وجود آمده در کشور؛ چنانچه اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند؛ احتمال کاهش نرخ پایه عرضه های میلگرد آجدار در روزهای آتی حول و حوش ۴۰۰۰ تومان دور از واقعیت نخواهد بود.

همچین بصورت جسته و گریخته شنیده شد که به دلیل کاهش قابل توجه نرخ ارز در هفته جاری؛ این روزها از جذابیت فعالیت در حوزه های صادراتی در خصوص برخی از محصولات فولادی کاسته شده است.

تحلیل بازار میلگرد

از حوزه تیرآهن چه خبر ؟!

بازار تیرآهن هم علی رغم برخی تلاش های صورت گرفته در سمت عرضه به منظور القای برخی افزایش قیمت ‌ها؛ چندان حال و روز بهتری از بازار میلگرد ندارد با این حال چند روزی است که با محدود نمودن سمت عرضه برخی تلاش ها برای بازارسازی دیده می شود. در گزارش روزهای قبل نسبت به ظهور یک فصل رکود فراگیر از شهریور تا آبان ماه جاری در بازار مقاطع به دلایل متعدد تذکر داده بودیم. معاملات میلگرد در بورس فلزات مهر تاییدی بود بر این ماجرا. ظاهرا از جلسه نوردکاران هم چیزی جز یک معافیت موقت صادراتی حاصل نشده است و بازار ساز بر سیاست های قبلی خود اصرار دارد.

در چند روز گذشته شاهد یک تغییر رویکرد کلی در بازارهای کالایی و مالی کشور هستیم. با توجه به اخبار مثبت سیاسی، بازار ساز با درایت سوار بر موج کاهشی شده و با استفاده از جو روانی روزانه اقدام به کاهش قیمت می کند. شاخص بورس هم با عبور قدرتمند از سقف ۲۷۰ هزار واحد ظاهرا قله ۳۰۰ هزار را هدف گرفته است. انس جهانی در عدد ۱۵۳۰ حمایت می شود و عدد ۱۶۰۰ را هدف گرفته است. به غیر از بازار بورس و انس جهانی تقریبا بقیه بازارهای داخلی در شیب کاهشی هستند.

بازار فولاد در یک پارادوکس قوی گرفتار شده است. نبود مواد اولیه، و گران بودن شمش فولادی ، نوردکاران داخلی را کلافه کرده است. از سوی دیگر محصول میلگرد تولید داخلی حتی به قیمت تمام شده هم مشتری ندارد. ظاهرا چاره این کار فقط تغییر سیاست های صادراتی و تغییر در کف عرضه های فولادی است که با توجه به برگزاری جلسات فشرده فولادی، هنوز راه حل جامعی توسط بازار ساز در این مورد ارائه نشده است. ذوب آهن اصفهان هم به دلیل مشکلات ناشی از سنگ آهن و مواد اولیه و هم چنین تعهدات صادراتی شهریور، در تحویل تیرآهن های ذوبی با تاخیر عمل می کند که باعث افزایش قیمت این محصولات شده است.

عملکرد مثبت بانک مرکزی در حفظ ثبات نرخ ارز و سرگردانی دلالان بازار طلا و بازارهای کالایی

با توجه به کاهش قابل توجه نرخ دلار صرافی طی این روزها و متاثر از آن کاهش کم سابقه مظنه طلا در بازار تهران طی چند ماه گذشته ( در لحظه انتشار این گزارش ۱،۷۵۴،۰۰۰ تومان مطابق با آخرین اعلام اتحادیه طلا و جواهرات تهران )؛ علی رغم این که مظنه طلا، برای برخی از فعالان بازار طلا وسوسه کننده برای ورود به منظور خرید در نرخ کف بازار بنظر می رسید

اما …

عملکرد مثبت و پرقدرت بانک مرکزی طی چند ماه اخیر؛ ارزیابی های برخی از دلالان این بازار را با تردید و برخی اما و اگرها مواجه ساخته است‌ به طوری که شنیدیم عنوان شد که ترس از کاهش بیشتر نرخ دلار و همچنین عدم انتظار از تلاطمات نامتعارف بازار و انتظار ثبات نرخ ارز در روزهای پیش رو متاثر از الگوی رفتاری چند ماه اخیر بانک مرکزی از سمت برخی از فعالان بازار طلا موجب شده تا نتوانند بطور قاطع در خصوص ورود به بازار به منظور نوسان گیری در نرخ کف بازار اقدام کنند و تصمیم گیری های آنها همانند گذشته با اطمینان از نوسان ‌گیری پیش رو همراه نیست و همین موضوع آن ها را با اما و اگرهایی مواجه ساخته و به نوعی آچمز شده ‌اند.

بهبود عملکرد بانک مرکزی طی چند ماه گذشته در حفظ ثبات نرخ ارز و جلوگیری از التهابات بی مورد؛ همزمان با سکان ‌داری جناب آقای همتی بدون شک از جمله مهم ترین اقداماتی بوده که اثرات مثبت آن در بازارهای کالایی مهم و استراتژیک کشور از جمله فولاد و یا حتی طلا روز به روز بهتر خودنمایی می‌کند.

4/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0