3.5/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

همه بازارها تابعی از بازار ارز

با توجه به این که در ایام ماه مبارک رمضان قرار داریم و پیک کاهش مصرف آهن آلات را طی می کنیم و از طرف دیگر در روزهای اخیر، نوسانات ارز کاملا منطبق بر دیگر بازارها و محرک آن ها بازارها شده است نباید انتظار افزایش های دامنه دار را داشت. اگر دقت کنید در روزهایی که معاملات بورس فلزات توام با افزایش قیمت ارز بوده است، شاهد رقابت و تقاضای بیشتر روی محصولات فولادی بوده ایم. در دو هفته اخیر به نظر می رسد دامنه نوسانات کاهشی و افزایشی به شدت کاهش یافته و پالس های افزایشی و کاهشی به سرعت ایجاد شده و فروکش می کند. به این معنی که اگر از ۱۵ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت با یک موج بلند و پر قدرت افزایشی یک ماهه مواجه شدیم که به صورت یک ضرب کانال ۴۵۰۰ تومانی میلگرد را تا ۵۱۰۰ تغییر داد اکنون دامنه این نوسانات به یکی دو روز و قدرت آن از ۱۰۰ الی نهایت ۲۰۰ تومان محدود می شود و عمدتا حول کانال ۵ هزار تومان چرخش می کند. این که مشخصات بازار مقاطع در روزهای پایانی ماه مبارک  و با ورود به پیک مصرف فولاد در تابستان، تغییر کند و با موج های جدید و پر قدرت افزایشی مواجه شویم بعید نیست. بازار های موازی را به دقت رصد کنید و فراموش نکنید که در وضعیت فعلی، همه بازارها تابعی از بازار ارز هستند.

کاهش تقاضا بازار فولاد

 • کم رنگ تر دیده شدن نقش حواله جات ارزی یا دلار نیمایی در حوزه های صادراتی به موازات تشدید تحریم ها و کاهش نقش کنترلی ارز نیما در تنطیم بازار داخلی

شمش ۴۱۵ دلاری فوب دریای سیاه در قیاس با حواله دلار نیمایی ۱۰ هزار تومانی فعلی معادل با ۴۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو دیده می شود که ۹۰ درصد معادل ارزش آن در بازار داخلی برابر با حدود ۳۷۴۰ تومان خواهد شد که با احتساب مالیات ارزش افزوده به رقم حدود ۴۰۸۰ تومان به ازای هر کیلو خواهیم رسید. این در حالی است که متوسط آخرین قیمت شمش فولادی القایی در بازار داخلی در روز گذشته ۴۴۶۰ تومان گزارش شده که به رقمی حدود ۴۰۰ تومان بالاتر از نرخ مورد انتظار اشاره دارد و این موضوع نشان دهنده بی اعتنایی بازیگران حوزه فولاد ( چه خریدار و چه فروشنده ) ؛ به خصوص عرضه‌ کنندگان و تولیدکنندگان به حوالجات نیمایی و گرایش به سمت بازار نقدی اسکناس دارد.

همان طوری که پیش تر عنوان شد، ۱) مدیریت توزیع حجم محصولات فولادی تماما داخلی  و ۲) نرخ مورد انتظار تولیدکنندگان در خصوص نرخ ارز بازگشتی حاصل از صادرات در بازار داخلی؛ دو عامل مهم تعیین کننده قیمت های کنونی محصولات فولادی در بازار داخلی دیده می شوند؛ نقش تقاضای داخلی در این روزها در ارتباط با نوسانات قیمتی، کم رنگ تر دیده می شود که نشان از ارتباط مستقیم این بازار با بازارهای صادراتی و تقاضای برون مرزی خارج از چارچوب تعریف شده دولت و سامانه نیمایی دارد.

با توجه به تقاضای ضعیف داخلی و بنا بر شواهد موجود، به نظر می رسد که علی رغم این که ظواهر و مقررات فعلی نشان دهنده الزام صادرکنندگان به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به سامانه نیمایی است؛ در عمل اما شاهد هستیم که به محض این که دلار صرافی یا حاشیه بازار کمی افزایش پیدا می کند، نرخ ‌های داخلی فولاد در فقدان تقاضای داخلی نیز به سرعت خیز بر می دارد و از این سیگنال تنها یک نتیجه ساتع می گردد :

به نظر می رسد که پشت پرده رابطه مستقیمی بین دلار اسکناس و فعالیت فولاد سازان در حوزه های صادراتی وجود داشته باشد؛ به طور حتم تشدید تحریم ها موجب گرایش فولادسازان از حوالجات ارزی به سمت اسکناس نقد در بازارهای spot و بازارچه های مرزی گردیده است که این موضوع به وضوح نشان دهنده کم اهمیت تر شدن یا کم رنگ تر شدن نقش حواله جات ارزی در تبادلات بین المللی کالا در خصوص ایران و در شرایط تحریمی کنونی است .

از این رو استنتاج ما از شواهد موجود بر این واقع شده که به نظر می رسد مدتی است که سامانه حواله‌ جات نیمایی به سبب تشدید تحریم های تجاری و گرایش فعالان حوزه صادراتی به اسکناس؛ عملا کارایی خود را از دست داده و لذا به نظر می رسد که تنها امید باقی مانده به عنوان ابزاری جدید و کاربردی در خصوص تنظیم بازار کالایی داخلی در شرایط فعلی؛ تمرکز و تلاش برای تتظیم نرخ ارز اسکناس صرافی یا به طور واضح نرخ دلار حاشیه بازار؛ باشد که قطعا موجب آرام گرفتن پایدار بازارهای کالایی داخلی خواهد شد و از این رو در نهایت همه چشم ها به راه اندازی بازار متشکل ارزی دوخته شده تا شاید بتواند بازار اسکناس ارزی را کنترل نموده و هیجانات مواج آن را تعدیل نماید

3.5/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0