0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

قیمت های افسار گسیخته در بازار آتی و نگرانی بازار فولاد

شرایط امروزین بازار فولاد ایران و نوسانات شدید قیمت محصولات فولادی ، اگر نگوییم که با بیم ها و نگرانی های زیادی مواجه است اما خیلی هم امیدوار کننده نیست. برای مثال در بازار ورق روز گذشته شاهد افزایش 120 تومانی قیمت ورق گالوانیزه بودیم و این روند برای قیمت ورق کاویان و قیمت ورق اکسین نیز مشاهده شد. همان طور که هفته گذشته نیز متذکر شدیم بازار فولاد و ارز و سکه در روزهای آینده شاهد آشوب و افزایش قیمت خواهند بود.

شاید تکانه روز گذشته بازار فولاد و پس از یک هفته تعطیلی را می توان اولین واکنش به حوادث سیاسی هفته گذشته دانست. تجربه نشان داده است که بازار فولاد به لحاظ جنس فعالان این بخش و وابستگی شدید به بخش ارزی بسیار سریع به سیگنال های منفی اقتصادی واکنش نشان می دهد ‌و به نوعی همواره پیشتاز بازارهای مشابه بوده است.

حقیقت این است که توسعه شبکه های ارتباطی و انتقال سریع ارتباطات و اخبار تورم موجود در جامعه، قاطبه مردم را به  سمت بی اعتمادی به سیاست های اقتصادی دولت سوق می دهد.

و نتیجه این سیاست های غلط و تورم زای ارزی، جدای از بحث تحریم ها و اثرات آن هجوم مغول وار سرمایه های سرگردان و نقدینگی به سمت بازارهای هدف است. و در نهایت شاهد افزایش قیمت ناگهانی در برخی کارخانجات از جمله قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه و قیمت میلگرد نیشابور و قیمت پروفیل نیکان خواهیم بود.

قیمت ورق گالوانیزه

افزایش تقاضا در نتیجه ی ترس از آینده اقتصادی کشور

به عبارت بهتر، ترس از آینده اقتصادی کشور و بیم از تحلیل رفتن سرمایه تجار موجب خرید بیش از ظرفیت و تقاضای موجود توسط فعالان اقتصادی و در نتیجه دمیدن در تنور تورم موجود شده است.

و تا وقتی که دولت نسبت به جلب اعتماد تولید کنندگان و واردکنندگان در مورد تامین ارز مورد نیاز اقدام نکند این وضع  نگران کننده وخطرناک ادامه خواهد داشت و روز به روز شاهد افزایش قیمت محصولات تخت از جمله قیمت ورق گالوانیزه و همچنین رشد سریع تر در بازار مقاطع می باشیم.

شاید تب فولادی ایجاد شده تا چند روز آینده فروکش کند. اما با شرایط موجود سکه دو ملیون و پانصدی و دلار هفت تومانی و میلگرد … تومانی تا چند روز آینده دور از ذهن نمی باشد.

بازار صادرات مهمترین دغدغه این روزهای فولادی ها

به گفته برخی تحلیل گران بازار فولاد مهم ترین نکته کلیدی این روزها که در اغلب نوشتارها مشاهده می شود بحث صادرات فولاد است که بنا بر اظهارات اهل قلم ، چنان چه این معبر به نوعی مسدود شود سرریز فولاد سازان بزرگ به داخل موجبات افزایش عرضه و در نهایت کاهش قیمت محصولاتی همچون قیمت ورق گالوانیزه و قیمت ورق سیاه را در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر این مطلب را باید پذیرفت که بنا به هر دلیل ( که تقریبا برای فعالان فولادی به صورت کم و بیش واضح است ) بازار فولاد داخلی در حال کوچک شدن است این کوچک شدن را می توان در هر سه بخش و لایه زنجیره مشاهده کرد ( تولید ، توزیع و مصرف ) تمایز بازار داخل با دهه های گذشته عیان است و در این برهه تلاش برای بقا و یا بهتر است بگویم جنگیدن برای ماندن و حفظ اعتبار و جایگاه الزام آور شده است.

باید بپذیریم که در حدود 5 سالی که از تصویب برجام گذشت فولادی ها چندان بهره ای نبرده و حتی در برخی موارد ورود ما به حواشی سبب شد که از برخی فرصت ها غفلت کنیم. نگاهی به بازار صادراتی نشان می دهد که حجم عمده کالای خروجی نه از سمت پایگاههای فروش مستقل ، بلکه از سوی شرکت های واسط صورت گرفته که تازه آن هم به دلیل شرایط خاص ایران در زمان حمل با توسل به برخی سند سازی ها انجام شده است.

ورق گالوانیزه صادراتی

نتیجه گیری نهایی و پیش بینی بازار در روزهای آتی

متاسفانه این که بگوییم ما در بخش صادرات فولاد بازار مشخص و مقصد معینی را به طور مرتب پوشش داده ایم رخ نداده است البته این مسئله در عین نقص دارای مزیت شناور بودن نرخ نیز هست یعنی ما توانسته ایم در طول این چند سال فروش مناسب ولی با قیمت نازل رقابتی داشته باشیم که این امر در قیمت محصولاتی همچون قیمت ورق گالوانیزه در محصولات تخت و قیمت میلگرد در مقاطع مشهود بوده است و این امکان علی رغم تمامی مصائب تحریم ها می تواند نقطه قوت به حساب آید.

پس نتیجه ای که از این چند سطر می توان گرفت این است که با کمی تاخیر و تعلل ، محتملا صادرات ما همچنان در سال 97 ادامه خواهد داشت موضوع اصلی در صادرات فولاد ، بحث بازار مقصد نیست بلکه نحوه انتقال منافع مادی و مسئله جذب نقدینگی برای رفع هزینه های تولید و موارد جنبی آن است.

که احیانا با تدابیری که در دوران تحریم های قبلی لحاظ شد محتملا این مسئله با گذشت زمان به راهکار مناسبی با شرایط سیاسی – اقتصادی ما برسد فارغ از موضوع صادرات ، ما در داخل مشکلات عدیده ای داریم که مجموع آنها از معضل نگرانی در خصوص صادرات بیشتر است واکاوی این مشکلات و شناخت آنها در مجال کوتاه نوشتار فعلی مقدور نیست ولی کوتاه سخن اینکه اگر باد بکاریم قطعا طوفان درو خواهیم کرد

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0