0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

یک بام و دو هوای کانال های منتسب به تولیدکنندگان خاص

قیمت شمش فولادی عرضه شده در بورس کالا طی هفته جاری مجددا مشکلاتی را برای کارخانجات تعیین کرده است و به نظر می رسد بر قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع تاثیرگذار باشد.

مجددا علی رغم این که تا چندی پیش و پس از مصوبه موسوم به ۸۹ درصدی برای تعیین قیمت شمش فولاد در بورس کالا، برخی از اعضای انجمن فولاد و کانال های منتسب به جریانی خاص دم از کارایی و راهگشایی این مصوبه می زدند،

این روزها و پس از اعلام عرضه شمش فولاد خوزستان که به قیمت ۷۹ درصد!!! میانگین قیمت میلگرد چهار کارخانه بزرگ نوردی کشور است ( ۱۰ درصد کمتر از مصوبه ۸۹ درصدی) و منطبق بر دلار ۴۲۰۰ تومانی فغان و آه سر داده و این بار به میزان عرضه در تالار انتقاد دارند.

این در حالی است که طبق همان مصوبه مطلوب برخی نوردکاران، فولاد خوزستان موظف به عرضه ۲۰ هزار تن شمش در بورس کالا به صورت هر دو هفته یک بار بوده و پیش از عرضه پر حرف و حدیث ۳۰ هزار تنی چندی قبل، همواره عرضه های فولاد خوزستان در همین تناژ صورت می گرفته است.

البته به نظر می رسد که همین عرضه فولاد خوزستان بوده که انتظار منتسبین به این جریان ها را افزایش داده و آنها را بر آن ساخته تا باز هم در راستای عرضه های این چنینی که تنها یک نوردکار در کشور نقدینگی مورد نیاز برای خرید آن را دارد اقدام به جریان سازی نموده و برای شکستن قیمت از عرضه های حجیم فولادسازان بزرگ کشور خبر دهند.

بازار فولاد این بار در دستان آهن اسفنجی

با این حال این قیمت هنوز نتوانسته بر قیمت مقاطع فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات تاثیرگذار باشد. لازم به ذکر است که قیمت آهن اسفنجی فولاد سیرجان که در بورس کالا ۳۰ تومان بالاتر از ۵۰ درصد قیمت شمش خوزستان در بهای پایه عرضه شده بود و در نهایت با ۳۲۵۰۰ تن تقاضا روبرو شد

و به قیمت رقابتی ۱۱۸۸۸ ریال به فروش رسید، قیمت شمش خوزستان را در عرضه های جدید به ۲۳۷۷۶ ریال می رساند، اما همچنان عرضه شمش قوسی در قیمت ۲۲۰۰ تومان صورت گرفته است. بهتر است طرفین مناقشه با خویشتن داری به تمام جوانب مصوباتی که وزارت صمت و انجمن فولاد تعیین می کنند پایبند بوده و از برخوردهای سلیقه ای با مواردی که توسط خرد جمعی به تایید رسیده اند پرهیز نمایند.

قیمت ناودانی اصفهان

برخی از تحلیل گران نیز معتقدند که نیت خیری در این عرضه ها وجود نداشته و اگر نیت خیر مردم ایران باشد؛ کنترل حجم عرضه و نرخ پایه عرضه در بورس کالا؛ تنها و فقط و فقط همزمان با هم مفید و کارآمد واقع خواهد شد.

کنترل و نظارت تنها بر نرخ پایه فولادسازان X و Y بزرگ کشور ما در خصوص عرضه‌های داخلی؛ در شرایطی که نتوانند کنترلی بر حجم عرضه این شرکت ها در مقایسه با توان تولید این کارخانجات عظیم شبه دولتی؛ که در واقع ستون بازار فولاد کشور و لنگرگاه و تنظیم کننده اقتصاد داخلی را تشکیل می دهند؛ داشته باشند؛ در واقع بی اثر و بی فایده است؛

این موضوع متاسفانه تازگی نداشته و تکرار مکررات و سخنان قبلی است؛

عرضه قطره چکانی شگرد جدید کارخانجات برای افزایش قیمت ناودانی و سایر محصولات

با این حال عرضه قطره چکانی یک واژه نسبی بوده و زمانی به یک فولاد ساز بزرگ داخلی اطلاق می شود که به طور مثال فولادسازی که ظرفیت تولید سالانه آن بیش از 3.5 میلیون تن در سال بیلت و یا اسلب است؛ و قادر به تولید روزانه حداقل 10 هزار تن فولاد میانی است؛ و در شرایطی که به نیاز بازار داخلی واقف است؛

فقط 20 هزار تن یا معادل 2 روز تولید خود را برای التیام این بازار روانه بورس کالا نماید؛ که در نهایت بر قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات تاثیر گذاشته و سبب اغتشاش بازار می گردد.

یا به طور مثال عرضه قطره چکانی زمانی به فولادساز بزرگ کشور اطلاق می شود که در شرایطی که سالانه بیش از 7 میلیون تن انواع ورق تولید می نماید تنها تولید 2 یا حداکثر 5 روز خود را برای کشف قیمت در بورس کالا عرضه نماید.

این نوع عرضه ها نه تنها باری از دوش مشکلات مردم و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات اقتصادی موجود بر نمی دارد بلکه به نوعی کمک به ورطه نابودی کشاندن قدرت خرید مردم و افزایش نجومی قیمت ناودانی و تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع بازار داخلی کل بازار ایران خواهد بود

چرا که دامنه مصرف فولاد بسیار وسیع بوده به طوری که صنایع کوچک و بزرگ مرتبط نورد؛ خودرو سازی؛ لوازم خانگی؛ ساختمان و مسکن و … را در بر خواهد گرفت .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری