0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارشی کوتاه از سمت و سوی بازار شمش فولادی

طی چند روز گذشته، نرخ شمش صادراتی CIS در بازار آهن آلات با حمایت افزایش قابل توجه نرخ جهانی قراضه آهن؛ اوج گرفت. بنا بر شنیده های فَست‌ مارکت در روز چهارشنبه ششم فوریه؛ مشتریان در هفته گذشته به دلیل انتظار افزایش قیمت های آتی؛ پذیرای قیمت های بالاتر شدند. شاخص روزانه نرخ شمش صادراتی CIS در بازار آهن آلات روز چهارشنبه ۴۴۲ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه بود، که نسبت به روز قبل آن با نرخ ۴۳۰ دلار به ازای هر تن، افزایش قیمت را نشان می دهد. بنا بر شنیده های فست ‌مارکت از برخی منابع، چندین محموله از شمش تولیدی CIS به آفریقای شمالی و بخش های وسیعی از آفریقا در بازه قیمتی ۴۴۰ الی ۴۴۵ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه فروخته شده است.

پیشنهادات جدید از تامین کنندگان روسیه و اکراین در روز چهارشنبه، عمدتا در بازه قیمتی ۴۴۵ الی ۴۵۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه بود. به طور مشخص در مصر، شرکت کنندگان بازار از پیشنهاد شمش با نرخ ۴۷۰ دلار به ازای هر تن cfr یا معادل با ۴۵۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه گزارش داده ‌اند. در همین حال، یک تامین کننده اکراینی گزارش داده که درخواست خرید ۴۵۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه را داشته اما آن را نپذیرفته و انتظار افزایش قیمت ‌های آتی را دارد.

خرید آهن آلات

اوج گیری قیمت ها متاثر از افزایش قیمت قراضه آهن؛ مشتریان افزایش قیمت را پذیرفتند

نرخ قراضه آهن به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی و مهم تاثیرگذار بر قیمت شمش فولادی دیده می شود. شاخص روزانه فَست ‌مارکت در خصوص قراضه آهن اروپای شمالی با ترکیب ۸۰ درصد درجه ۱ و ۲۰ درصد درجه ۲؛ در روز ششم فوریه حدود ۳۲۰.۲۸ دلار به ازای هر تن cfr محاسبه گردید که نسبت به شاخص قبلی ۳۰۳.۱۷ دلار به ازای هر تن افزایش قیمت را نشان می دهد. نرخ قراضه آهن به دلیل محدودیت عرضه، موجودی پایین انبارها و هزینه جمع‌ آوری بالا به دلیل شرایط آب و هوای زمستانی؛ افزایش یافته است. با این حال برخی از شرکت کنندگان بازار، اعتقادی به ادامه افزایش قیمت آهن آلات در آینده ندارند.

تاجری عنوان نمود ” گمان ما این است که افزایش قیمت آهن آلات شدید رخ داده در منطقه CIS توجیه منطقی ندارد‌. چینی ها هفته آینده و پس از اتمام تعطیلات سال نوی خود، به بازار باز خواهند گشت و ما مطمئن هستیم که اگر قیمت ها باز نگردد، حداقل روند افزایشی کند خواهد شد. “

شاخص متوسط قیمت روز میلگرد آجدار و شمش CIS فوب دریای سیاه در نقطه اوج میلگرد آجدار ۵۴۰۰ تومانی ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) بازار داخلی ایران در اوایل مرداد ماه سال جاری (۱۳۹۷)

 • شمش فولادی : ۵۰۰ دلار به ازای هر تن فوب
 • میلگرد آجدار : ۵۳۰ الی ۵۴۰ دلار به ازای هر تن فوب

در مقایسه شاخص های کنونی بازار CIS با نرخ های ۶ ماه گذشته؛ علی رغم افزایش قیمت ‌های اخیر بازارهای جهانی؛ حداقل حدود ۵۰ الی ۸۰ دلار به ازای هر تن کاهش نسبت به شاخص های تابستان دیده می شود.

  آخرین شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار و شمش فولادی CIS فوب دریای سیاه

 • شمش فولادی : ۴۵۰ دلار به ازای هر تن فوب
 • میلگرد آجدار : ۴۵۵ الی ۴۶۰ دلار به ازای هر تن فوب

بازارها در انتظار بازگشایی بازار چین

در حالی که گروهی همچنان به روند صعودی مواد اولیه شامل سنگ آهن و قراضه در بازارهای بین المللی آهن آلات امیدوار بوده و در انتظار حصول قیمت های بالاتر هستند؛ برخی دیگر بازگشایی بازار چین پس از اتمام تعطیلات سال نوی آن ها و ورود مجدد چینی ها به بازار را گام موثری در خروج بازار از وضعیت هیجانی و توقف روند افزایشی می دانند.

متال بولتن آخرین شاخص نرخ صادراتی شمش فولادی در بازار آهن آلات ایران با وجود بهبود بازارها را ۳۷۰ دلار به ازای هر تن فوب گزارش نموده، حال آن که پایین ترین نرخ شمش صادراتی رقبای ایران مثل CIS حداقل ۸۰ دلار بالاتر از این نرخ و حدود ۴۵۰ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده و این مسئله و پیشنهاد قیمت های پایین متاسفانه متاثر از تحریم های تجاری ثانویه آمریکا و متعاقب آن راضی نمودن مشتریان ایران برای پذیرش ریسک معاملات با ایران به وجود آمده است.

نکته قابل تامل بعدی این که در اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار آهن آلات ؛ نرخ های صادراتی منطقه CIS به عنوان میزانی برای خط قرمز نرخ پایه بورس کالا و بازار داخلی در نظر گرفته شده است‌.

اولین روز بازگشایی بازارهای چین پس از پایان تعطیلات جشن سال نو

به گفته گزارشگر فولاد دوشنبه اولین روز ‌کاری و بازگشایی بازار چین پس از تعطیلات سال نوی آنها بوده است. این موضوع در حالی است که دو گزارش متضاد از این بازارها امروز مخابره شده است

جناب آقای دکتر طهرانی همزمان با بازگشایی بازارهای چین، از فروکش نمودن هیجانات بازار سنگ آهن که پیش تر و تا حد زیادی ناشی از تخریب سد باطله واله در برزیل بود، گزارش داده است ( سدی که در پروسه تصفیه و استخراج مواد معدنی کاربرد دارد و مملو از املاح و مواد زاید معدنی است )، در حالی که کانال تلگرامی کامودیتی، جناب آقای صباغ ( وابسته به ایمیدرو ) از رشد قیمت کامودیتی ها از جمله شاخص نرخ سنگ آهن گزارش داده است. این دو گزارش تقریبا متضاد در واقع ممکن است، با یک اختلاف زمانی چند ساعته، هر دو درست بوده باشند

اما به نظر می رسد که با شروع اولین روز کاری چین، هنوز قضاوت برای تاثیر بازگشایی بازارهای چین بر سمت و سوی مواد اولیه بازارهای جهانی زود باشد و برای قضاوت منطقی تر می باست حداقل تا آخر هفته جاری تامل نمود.

اما این نکته هم اضافه می شود که فروکش نمودن هیجانات افزایشی بازار سنگ آهن ناشی از تخریب یکی از سدهای باطله برزیل متعلق به شرکت واله و اعلام فورس ماژور این شرکت؛ به عنوان یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان سنگ آهن دنیا؛ به مجرد بازگشایی بازارهای چین؛ موضوعی بود که پیش تر در گزارشات متال بولتن به نقل از انتظار برخی از شرکت کنندگان بازار هم به آن اشاره شده بود که این گزارش پیش تر به حضورتان تقدیم گردید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0