3.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار مقاطع طویل فولادی تحت تاثیر مصوبات جدید

به طور کلی می توان گفت آن چه که از روز شنبه هفته گذشته بازار فولاد و قیمت انواع مقاطع فولادی اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن را تحت تاثیر قرار داد عرضه های محدود و افزایش هیجان تقاضا و بی اعتمادی خریداران به آشفته بازار فولاد می باشد. به طور کلی اگر بخواهیم مهمترین عوامل افزایش های پی در پی محصولات فولادی را به ترتیب نام ببریم می توان در ابتدا به افزایش فزاینده نرخ طلا اشاره کرد. در روز شنبه متاسفانه بازار دلار قاچاق و سکه و طلا مجددا خیز برداشت و این امر بر بازارهای کالایی تاثیر زیادی داشت. همچنین محدودیت عرضه در بازار مقاطع فولادی را نیز می توان از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر نرخ مقاطع دانست به طوری که کاهش عرضه در برخی کارخانجات از جمله قیمت میلگرد نیشابور و قیمت میلگرد میانه توانست بر بازار فولاد تاثیر زیادی داشته باشد.

4 عامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی در هفته گذشته

سبد کالای کارخانجات نیشابور و میلگرد نیز فاقد سایزهای پر مصرف اعلام گردید. سومین عامل موثر بر روند صعودی قیمت میلگرد و سایر محصولات را می توان بی اعتمادی زنجیره های پایین دستی و مصرف کنندگان به دستورالعمل های دولت و وزرات صمت دانست چرا که این دستورالعمل ها پی در پی صادر گردیده ولی به مرحله اجرا نرسیده و این امر سبب بی اعتمادی فعالان این حوزه گشته است.

عامل چهارم را می توان خبرهایی از سویی نارضایتی مجدد حوزه ترابری دانست که سبب نگرانی های زیادی در حوزه فولاد شده است. در نخستین روز هفته گذشته بازار فولاد به ناگهان دستخوش تغییرات اساسی گردید به طوری که قیمت تیرآهن به میزان 10-5 تومان در برخی مبادی افزایش یافت.

قیمت پروفیل قوطی نیز روند صعودی را طی کرد به طوری که نرخ این محصول طبق قیمت ورق 2 میلی متر به میزان 3900 تومان اعلام شد. قیمت میلگرد آجدار در حوزه های مختلف بسیار متفاوت بود ولی به طور متوسط قیمت این محصول به میزان 70 تومان به ازای هر تن در نخستین روز هفته نسبت به هفته قبل افزایش یافت.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

تغییرات ناگهانی و اساسی بازار مقاطع در روز یک شنبه

در روز یک شنبه نیز مقاطع در برخی مبادی بزرگ دستخوش تغییراتی گردید به طوری که قیمت میلگرد بناب به میزان 100 تومان به ازای هر تن افزایش یافت و قیمت میلگرد راد همدان نیز به میزان 100 تومان افزایش قیمت را تجربه کرد. میلگرد ابهر و میلگرد شاهرود نیز از جمله محصولاتی بودند که در محدوده 130-100 تومان افزایش قیمت را نسبت به روز شنبه گزارش کردند.

سایر کارخانجات از جمله سیما فولاد جهان، فولاد تیکمه داش و در شاهین تبریز نیز از جمله کارخانجاتی بودند که در ساعات ابتدایی روز با افزایش قیمت در بازار میلگرد شرکت کردند. قیمت میلگرد شاهین بناب نیز در برخی مبادی حدود 100 تومان افزایش نسبت به آخرین اعلام روز شنبه و حدود 140 تومان افزایش نسبت به اولین اعلام صبح شنبه داشت.

در نهایت در ساعات ابتدایی روز نیز قیمت میلگرد ارگ تبریز و فولاد بردسیر و در نهایت قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان دستخوش افزایش قیمت شدند. در ساعات ابتدایی روز یک شنبه تقاضای خریداران مجددا افول کرده و از تقاضای هیجانی بازار کاسته شد.

توقف فروش در بازار مقاطع روزهای دوشنبه و سه شنبه

در نهایت مطابق با جدول متوسط نرخ مبادی مختلف حوزه میلگرد آجدار؛ و به گزارش گزارشگر فولاد متوسط افزایش قیمت حوزه میلگرد آجدار از روز چهارشنبه تا روز یک شنبه هفته گذشته حدود 210 تومان به ازای هر کیلو محاسبه گردید. در روز دوشنبه روند افزایشی حوزه مقاطع متوقف نگردید به طوری که افزایش 180 تومانی میلگرد شاهرود، 100 تومانی مجتمع فولاد ایوان و افزایش 300 تومانی فولاد شمس سپهر در ساعات ابتدایی روز گزارش شد.

در ساعات میانی روز به علت افزایش شدید قیمت ها و آشفتگی بازار فروش در اکثر مبادی متوقف گردید. این در حالی است که پیش از آن قیمت فروش میلگرد در ابتدای روز دوشنبه به میزان 4000-3850 تومان اعلام شد. فعالیت در اکثر حوزه های فولاد متوقف گردید و این امر به گفته برخی خبرگزاری ها متاثر از ترس و احتیاط ایجاد شده در بازار بود. همچنین در حوزه قیمت قوطی پروفیل نیز در روز دوشنبه قیمت ها در محدوده 4200 تومان اعلام شد.

در نهایت علی رغم اینکه بازار فروش میلگرد آجدار در روز دوشنبه در شوک افزایش قیمت ها بصورت نیمه تعطیل ظاهر شد و نهایتا زود هنگام تعطیل گردید؛ متوسط افزایش قیمت امروز این حوزه با رقم تقریبی 220 تومان از شاخص متوسط 3665 تومان دیروز به شاخص متوسط نرخ 3890 تومان در روز دوشنبه، جهش پیدا کرد. این هیجانات تا روز سه شنبه ادامه داشت ولی اندکی از التهابات موجود کاسته شد.

قیمت آهن آلات

عقب نشینی بازار دلار در روز سه شنبه و بهبود نسبی بازار فولاد

با توجه به اعلام تعدادی از مبادی تولیدکننده قوطی و پروفیل؛ نرخ پایه محصول این حوزه بر پایه ورق ضخامت 2 میلی متر؛ حدود 4200 تومان و نسبت به روز گذشته تقریبا ثابت دیده شد. نرخ میلگرد آجدار نیز بنابر شنیده ها در محدوده 4050-3820 تومان شنیده شد.

به گزارش برخی خبرگزاری ها بازار دلار قاچاق در روز سه شنبه در حال عقب نشینی بوده و همین امر سبب کاهش التهاب بازار گردید. در روز چهارشنبه بازار فولاد کمی به سمت آرامش پیش رفت و افزایش قیمت ها با شیب آرام تری تداوم یافت. قیمت میلگرد راد در روز چهارشنبه به میزان 60 تومان نسبت به آخرین نرخ پیشنهادی در بازار اعلام شد.

همچنین قیمت میلگرد شاهرود افزایش 290 تومانی را تجربه کرد و همچنین طبق گزارش ها از برخی دفاتر فروش نرخ کف شنیده شد میلگرد ظفر بناب حدود 320 تومان افزایش قیمت نسبت به دو روز پیش تا کنون بوده است. فولاد ابهر نیز با افزایش 200 تومانی در بازار ظاهر گردید در حالی که قیمت میلگرد بافق یزد تنها 40 تومان نسبت به روز گذشته افزایش یافت. همچنین در روز چهارشنبه 50 هزار تن شمش فولادی با نرخ 2574 تومان یا 2805 تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده توسط حوزه نورد خریداری شد.

توصیه هایی به خریداران آهن با توجه به روند بازار هفته گذشته

به گفته گزارشگر فولاد طبق اخبار موثق واصله شده از وزارت محترم صمت که از طریق اتحادیه شنیده شد؛  تک تک این خریدها با توجه به دستوالعمل 14 بندی که این وزارتخانه در جهت تنظیم بازار فولاد ابلاغ نموده است؛ جنبه تعزیراتی داشته و یک به یک در سراسر زنجیره‌ توزیع؛ رهگیری و بررسی خواهد شد.

توصیه می شود با توجه به سختگیری های وزارت صمت؛ از خریدهای بدون فاکتور رسمی تا حد ممکن فاصله گرفته و جانب احتیاط را به شدت رعایت نمایید؛ بنا بر شنیده ها موجودی انبارها به دقت و در وقت مقتضی حساب رسی خواهند شد. بدیهی است که گذشته از مسائل مالیاتی؛ فاکتور رسمی به منزله سند برائت شما از برخوردار نشدن از رانتی است که اکنون در زنجیره توزیع و بعد بورس قرار دارد؛ پس در معاملات هوشیار باشید؛ همان طوری که پیش تر عنوان شد این بازی قمار، قطعا قربانیانی را به همراه خواهد داشت.

در پی انتشار این خبر برخی از خبرگزاری ها اعلام کردند که 50 هزار تن شمش امروز با نرخ تمام شده 2800 تومانی در بازار توزیع شده که با احتساب سقف مارجین 400 تومانی حوزه نورد، 50 هزار تن میلگرد آجدار با نرخ 3200 تومانی می بایست در بازار مصرف توزیع شود !

قیمت میلگرد

2 عامل عمده آرامش بازار مقاطع در روز چهارشنبه

در ادامه انتشار این اخبار قیمت میلگرد تبریز در ساعات پایانی روز به میزان 350-250 تومان افزایش یافت. به طور کلی در این روز تغییرات حوزه میلگرد آجدار در محدوده 4350-3860 تومان اعلام گردید. در حوزه قیمت نبشی ناودانی نیز مجتمع فولاد البرز غرب و قیمت نبشی شکفته مشهد تقریبا با نرخی 50 تومان پایین تر از قیمت نبشی ناب تبریز شنیده شد. آریان فولاد هم شنیده شد با نرخی حدود 50 تومان پایین تر از این دو اعلام قیمت نموده است.

به نظر می رسد که با انتشار اخبار روز چهارشنبه به خصوص دو موضوع :

1) دستورالعمل تنظیم بازار فولاد کشور

2) توقف نسبی روند افزایشی حوزه سکه و دلار قاچاق

بازار در ساعات پایانی کمی آرام گرفته است؛ معاملات کاهش پیدا کرده و هیجانات کمی کمرنگ شده است…

از سرگیری التهابات بازار در روز پایانی هفته گذشته

در نهایت در روز پنج شنبه و آخرین روز کاری هفته گذشته فولاد راد همدان با 60 تومان افزایش قیمت، فولاد شمس سپهر با 200 تومان افزایش و بافق یزد با 110 تومان افزایش در بازار میلگرد شرکت داشتند. قیمت پروفیل نیکان نیز با 60 تومان افزایش قیمت در روز پنج شنبه به میزان 4450 تومان گزارش شد.

در این میان قیمت میلگرد آناهیتا ثابت اعلام گردید و قیمت میلگرد شاهرود نیز مجددا با افزایش قیمت 100 تومانی روبرو شد. در ادامه آریان فولاد با 20 تومان افزایش قیمت و فولاد آریا ذوب با 200 تومان و شفر بناب با 170 تومان افزایش قیمت های خود را ارائه کردند. بازار میلگرد آجدار در نهایت در آخرین روز کاری هفته گذشته در محدوده 4350-4050 تومان شنیده شد. و به طور میانگین با صد تومان افزایش قیمت در کلیه مبادی مواجه گردید.

مواد اولیه فولادسازی

بازار مواد اولیه در هفته ای که گذشت

بازار مواد اولیه فولاد نخستین روز هفته گذشته را با آرامش سپری کرد و فعالان این حوزه در انتظار عرضه شمش فولاد خوزستان بودند. این در حالی است که عرضه شمش در روز یک شنبه نیز با مشکلاتی در بورس کالا مواجه گردید. در ساعات ابتدایی روز یک شنبه خبر عدم تایید معامله شمش فولاد خوزستان در برخی خبرگزاری ها منتشر گردید ولی توضیحی برای عدم تایید این معامله بیان نگردید.

همچنین در بخش ضایعات فلزی در روز یک شنبه شاهد تداوم روند افزایش قیمت این محصول در برخی مبادی بودیم و این میزان افزایش در محدوده 80-50 تومان گزارش شد. با این حال قیمت ها در بخش شمش فولادی از دامنه گسترده تری برخوردار بوده به طوری که نرخ شمش در روز یک شنبه در محدوده 3300-3130 تومان اعلام شد. قیمت آهن اسفنجی نیز در روزهای ابتدایی هفته گذشته در محدوده 1400-1370 تومان گزارش شد.

این روند تا روز دوشنبه تداوم یافت ولی در روز سه شنبه شاهد تغییر در بازار مواد اولیه بودیم به طوری که در رصد بازار حوزه شمش و آهن اسفنجی و ضایعات روند صعودی برای قیمت این محصولات گزارش شد ولی قیمت گندله آهن تغییر محسوسی را ثبت نکرد. به نظر می رسد اختلالات برق در کشور یکی از دلایل عدم حضور فعالان حوزه گندله آهن در بازار می باشد.

کمبود عرضه مشکل اصلی بازار مواد اولیه

همچنین در بخش آهن اسفنجی نیز طی هفته گذشته بازار با کمبود عرضه مواجه گردید به طوری که قیمت آن از مرز 1550 تومان عبور کرد. این در حالی است که برخی واحدها از جمله کاوه جنوب کیش همچنان نرخ این محصول را در محدوده قیمت 1300 تومان اعلام کرده اند.

قیمت ضایعات آهنی نیز در روز سه شنبه همچنان روند صعودی را در پیش گرفت به طوری که افزایش قیمتی در محدوده 100-40 تومان برای این محصول به ثبت رسید. نرخ شمش نیز در روزهای میانی و پایانی هفته گذشته با ورود به کانال جدید 3600 تومان سبب نگرانی فعالان این حوزه گردید.

به نظر می رسد تلاش هایی از سوی واحدهای نظارتی در جهت کنترل فروش مواد اولیه به واحدهای تولیدی صورت گرفته و بورس کالا در نظر دارد در عرضه های آتی مواد اولیه را تنها در اختیار تولیدکنندگان آهن آلات قرار دهد.

قیمت ورق سیاه

بازار محصولات تخت در هفته گذشته

در روز شنبه آنچه از حاشیه های بازار فولاد به گوش رسید این که فروشندگان ورق گرم کاملا از بازار خارج شده و هیچ تمایلی به فروش نداشتند. عرضه ورق های روغنی ، ورق گالوانیزه و ورق رنگی با محدودیت روبرو بوده و اعلام قیمت ملاک بر فروختن کالایی نیست  و در برخی موارد احساس می شود که وقتی عرضه کننده  قیمتی را اعلام می کند بیشتر جهت این است که بداند تا چه حدی قیمت کالایش افزایش یافته است و بس ؟!!

سمت و سوی قیمت های بازار برای قیمت ورق رنگی ، قیمت ورق گالوانیزه ، قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی همچنان صعودی بوده و ادامه افزایش نرخ ارزهای خارجی به شدت از این رویه حمایت می کرد. قیمت پروفیل در بازار روز شنبه با افزایش نسبی  روبه رو بود و قیمت ‌ها را در محدوده 3800 تومان اعلام گردید.

شرایط بگونه ایی است که با بالا رفتن مواد اولیه ورق به تبع آن قیمت پروفیل افزایشی خواهد شد. در ادامه روز شنیده ها حاکی از قیمت ورق نازک بار 2 میل در محدوده 3700 بود. همچنین سایر ضخامت های نازک و ضخیم بار از 3300 تا 3500 تومان پیشنهاد گردید.

بازار ورق در انتظار عرضه فولاد مبارکه در بورس کالا

قیمت روغنی نیز در محدود 3900 تا  4200 قرار داشت. در روز شنبه با نزدیک شدن به زمان عرضه محصولات مبارکه در بورس کالا و همچنین افزایش نوسانات ارزی، اکثر فروشندگان ورق در حوزه های مختلف ورق در انتظار قیمت های جدید این شرکت بودند. قیمت ورق هفت الماس نیز نسبت به چهارشنبه گذشته با افزایش بالای 120 تومان اعلام گرید و در بازار هم عرضه کنندگان قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس را با افزایش کمینه 50 تومان و بیشینه 500 تومان برای ضخامت کم تر از 3/0 میلی متر اعلام نمودند.

همچنین در روز یک شنبه خرید و فروش در حوزه انواع ورق فولادی، به دلیل پیش بینی افزایش قیمت در بورس کالا تقریبا متوقف و سکوت چشمگیری در بازار حکم فرما بود. فروش اکثر شرکت ها بسته اعلام گردید. از بازار ورق گالوانیزه خبر رسید که به دنبال محدودیت عرضه و افزایش نرخ ارز؛ عرضه کنندگان این کالا قیمت های خود را نسبت به قیمت های اعلامی صبح با 100 تا 200 تومان افزایش قیمت اعلام نمودند.

در روز سه شنبه نیز فروشندگان ورق گالوانیزه و رنگی با افزایش نرخ ارز روزهای گذشته در بازار و از طرفی عدم عرضه نماد نازک بار در بورس کالا، قیمت های خود را تا 500 تومان افزایش اعلام نمودند.

عرضه ناکافی و مدت دار بورس

تا قبل از عرضه بورس کالا جو بازار کمی به نظر کاهشی بود اما بعد از عرضه محدود و مدت دار بورس متاسفانه کارخانجات دوباره فاز افزایشی به خود گرفتند. همان طور که بارها اشاره کردیم تنها راه کنترل قیمت بازار سامان دهی بورس چه به لحاظ عرضه و چه به لحاظ جلوگیری از انحصارگری  است و بس.

برخی از فعالان بازار نیز معتقدند تنها راه کنترل و تنظیم بازار آشفته این روزهای فولاد و کاهش تنش در بازار تثبیت نرخ ارز و افزایش امید و بهبود شرایط در آینده می باشد.

واقعیت این که بازار راه خود را پیدا خواهد کرد و نیاز به معجزه ایی از طرف وزارتخانه ایی، بیانیه ایی، شرکت های خصولتی ها، نباشیم.

تحلیل بازار فولاد

هشدار: سرانه مصرف فولاد به پایین ترین حد خود رسید

به دلیل ورود حجم بالای نقدینگی به بازار فولاد و جذابیت هایی که این صنعت برای متقاضیان دارد، مسئولین، خصولتی ها به طور قطع نمی توانند به تقاضای موجود پاسخ دهند. چون از لحاظ روانی فضای وارد شده به صنعت فولاد هیجانی بوده و کم کم از این بازار با تشدید رکود و کاهش مصرف خارج خواهند شد. همه به این واقعیت اذعان دارند که بارها از این انبار به آن انبار در حال گردش است و سرانه مصرف فولاد به پایین ‌ترین میزان خود رسیده است.

پس به دنبال افزایش هیاهوی بازار نباشیم و احساسی برخورد نکنیم و به دنبال واقعیات باشیم.

 • افزایش قیمت = رکود بیشتر….

گزارشی از بازار طلا و دلار در دو هفته اخیر

خریداران دلار سکه و طلا سود کردند و سهامداران و ریالمندان ضرر

دلار از اغاز هفته از 7800 تا 8300 در پایان هفته صعودی بود و سود مختصر پانصد تومانی نصیب خریداران کرد.

سکه از 2690،000 آغاز هفته به 3030،000 در پایان هفته رسید که سود ناقابل 340 هزار تومانی برای هر قطعه سکه در پی داشت.

مثقال طلا نیز از 985،000 در آغاز هفته به 1050،000 در پایان هفته رسید و سود کمی معادل 65 هزار تومان برای هر مثقال نصیب خریدار کرد.

شاخص کل بورس در این هفته منفی بود و بیشتر سهام منفی

ریال سپرده گذاری شده در بانک نیز در این هفته با سود خوبی مواجه بود هر چند از سود مختصر سکه و دلار و طلا کمتر بود ولی بلاخره با سود همراه بود !

باید دید بانک همچنان خریدار ارز و سکه و طلا در بازار است و قیمت ها را افزایش می دهد یا این هفته فروشنده می شود؟

بانک می تواند مجوز فروش اسکناس و تزریق در دوبی را از دولت بگیرد و هر لحظه تزریق را از سر بگیرید و روند را نزولی کند و یا اینکه همچنان خریدار باشد.

هفته نخست مردادماه، خبرهای جدید از تحریم ها و سخنرانی مایک پمپئو  در مورد ایران در روز یکشنبه  و عزل و نصب رئیس بانک مرکزی و نرخ جدید برای ارز مسافرتی می تواند تاثیر گذار باشد.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

مشاهده نسخه pdf مقاله : بررسی رفتار بازار فولاد هفته گذشته پس از مصوبات جدید وزارت صمت

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

3.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
 • حسین

  سلام
  روز بخیر
  من تقریبا ابتدای این ماه از روی تعجیل و اضطرار و وحشت تورم های سرسام آور بیشتر، اقدام به خریدن میلگرد برای احداث ملک مسکونی خود، نمودم، ولی چند روز پیش پس از گفتگو با چندین تن، موضوع ساخت خانه به ثبات بازار محول کردم.
  الان هم نمی‌دانم که میلگرد خریداری شده ام را بفروشم یا برای آینده نزد خودم نگه بدارم. از یک سو نگران تحریم ثانیه آمریکا هستم که به احتمال زیاد سبب تلاطم های زیاد ی دربازار گردد واز یک سو نگران آزاد شدن قیمت میلگرد و افزایش دوباره و از سوی دیگران نگران کاهش قیمت در فصل زمستان و ضرر مالی که متوجه من خواهد شد، هستم.

  در حیرتم که برای داشتن یک منزل و پس از چند سال زحمت، الان در شرایط دهشتناکی خودم را قرار داده ام، همش نگران ضرر و زیان پس اندازه های خودم هستم.

  خواهشمندم من را راهنمایی کنید که بتوانم تصمیم گیری دریای داشته باشم.

1

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0