0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

حکایت دستورالعمل جدید صادرات

همان طور که در دو هفته قبل کرارا توصیه شده است، بازار داخلی فولاد پس از بخش نامه صادراتی جدید، کاملا بی رمق و غیر جذاب به نظر می رسد. علاوه بر این بخش نامه، اخبار سیاسی هفته گذشته هم مزید بر علت شده است.  حقیقت این است که با اعمال دستورالعمل جدید صادراتی بازار فولاد هم مانند بسیاری از بازارهای مشابه، از یک پارادوکس و دوگانگی شدید قیمت رنج می برد.

 • بررسی قیمت داخلی و قیمت صادراتی میلگرد

قیمت روز میلگرد در بازار که بر اساس واقعیات موجود اعم از قیمت مواد اولیه و شمش، هزینه حمل، هزینه انرژی و میزان مصرف و تقاضای موثر در بازار داخلی تعیین می شود. در یک سال گذشته ثابت شده نرخ معقول و واقعی قابل پذیرش (نرخ میانگین در اکثر مبادی میلگرد به غیر از پیشتازان بازار) در بازار داخل بین دو کانال ۴۵۰۰ الی ۴۸۰۰ تومان است. عدد های کمتر و بیشتر از این عدد به سرعت اصلاح می شوند. به عبارتی بازار داخلی کشش عدد بیش از ۴۸۰۰ و تولید کننده توان تولید میلگرد کمتر از ۴۵۰۰ تومان را ندارد.

دوم؛ نرخ صادراتی میلگرد که تابع متغیرهای زیادی از جمله قوانین صادراتی داخلی و کشور مقصد، هزینه ها و تعرفه های دو طرف و بحث بازگشت ارز صادراتی و… می باشد. در شرایط فعلی این عدد میانگین  بین ۳۸۰ الی ۴۲۰ دلار متغیر است.

با در نظر گرفتن این اعداد متوجه می شوید که نرخ صادراتی حداقل تفاوت قیمت ۵۰۰ هزار تومانی با نرخ داخلی دارد که بخشی از آن مربوط به عدد غیر واقعی اظهار مالیاتی گمرکات ایران می باشد. طبق دستورالعمل جدید، شرکت های تولید کننده ملزم به عرضه محصولات به بازار داخل به اندازه حجم صادرات انجام شده هستند.

هر چند بازارهای صادراتی به دلیل قیمت پایین محصول میلگرد ایران در مقایسه با محصول مشابه برای طرف خارجی جذاب است و از رونق نسبی برخوردار است اما بازار داخلی به علت شرایط نامناسب اقتصادی، کاهش قدرت خرید در بخش مسکن، قوانین دست و پا گیر بخش شهرسازی و شهرداری و هزاران مشکل دیگر وضعیت مناسبی ندارد و کشش این حجم وسیع از عرضه محصولات فولادی به صورت هفتگی را ندارد به همین دلیل سیگنال های افزایشی هفتگی و ماهانه، به علت اشباع بازار از محصولات، به صورت سریع توسط بازار داخلی پس زده می شود.

تحلیل هفتگی بازار فولاد

سرانجام دستورالعمل جدید بازار فولاد

این که سرانجام این دستورالعمل جدید به نفع کدام طرف است؛ (بازار داخلی یا بازار صادراتی) سوالی است که زمان به آن پاسخ می دهد اما قطعا در شرایط فعلی تحریم؛ اولویت دولت حمایت از تولید کننده و رونق صادرات است. اما در این فرآیند باید فکری هم به حال جماعت بزرگ فعالان داخلی بازار فولاد؛ اعم از تاجر، توزیع کننده و انبارداری که با دستورالعمل جدید از پروسه صادرات حذف شده کرد. شاخص میانگین هفته گذشته بازار میلگرد حدود ۴۸۷۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) برآورد گردید که افزایش متوسط و تقریبی حدود ۷۰ الی ۹۰ تومانی را نشان می دهد.

موضوع قابل تامل ، تقاضای نه چندان هیجانی هفته گذشته؛ علی رغم همه سیگنال های تحریک کننده بازار بود که بنا بر رصد و شنیده های ما از گزارشات رسیده از برخی مبادی فروش عنوان شده ” تحرک در خصوص افزایش قیمت از سمت عرضه کنندگان اعمال شده، اما حجم تقاضای خارج از بورس کالا و بازار نقطه ای؛ (spot) ضعیف دیده شده است.” به طوری که افزایش قیمت اعمال شده در شاخص کالای پر مصرف و مرغوب میلگرد آجدار خراسان، پیشنهادی برخی از بنکداران نتوانست از ۴۷۸۰ الی ۴۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) فراتر رود، یا به عبارت دیگر، نرخی بیش از این مورد استقبال خریداران واقع نگردیده است که نشان از افزایش جزئی نسبت به هفته های گذشته و تقاضای نه چندان هیجانی دارد.

افزایش قیمت محصولات ذوبی در هفته گذشته

به طور کلی شاهد افزایش نسبی قیمت محصولات ذوبی و افزایش نسبی تقاضا روی محصولات ذوبی به نسبت بقیه محصولات و افزایش فاصله قیمت میلگرد ذوبی به نسبت بقیه محصولات و کاهش فاصله قیمت ۱۶ و ۱۸ (دو محصول ذوبی که به عنوان محصولات ضرر ده سبدهای ذوبی محسوب می شدند و در کانال های قیمت پایین تری بودند) با بقیه محصولات تیرآهن و میلگرد ذوبی و نزدیک شدن قیمت این دو محصول به میانگین عدد ۴۵۰۰ تومان هستیم. عمده دلیل این افزایش به علت خلا ایجاد شده در خرید و تحویل محصولات ذوبی در اردیبهشت ماه است. دقت نمایید محصولات فروخته شده فروردین که با رقابت هیجانی و در حدود ۴۳۰۰ تومان معامله شد با شرایط فعلی بازار در حد ضرر قرار گرفته است.

بازار مقاطع طویل فولادی کاملا گیج و ناهمگرا دیده می شود

نوسانات قیمتی هفته گذشته در بازار خارج از بورس کالا، بنا بر شنیده ها بین ۴۰+ تا ۷۰- بوده است، در نهایت میانگین شاخص قیمت این حوزه تقریبا بدون تغییر و حول و حوش شاخص روز قبل و حدود ۴۸۷۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) برآورد گردید. یکی از عوامل اصلی این ناهمگرایی هم وجود تضاد بین سیاست های بخش خصوصی و اعمال تنظیم بازار فولاد در حوزه نیمه دولتی است.

عامل اصلی دیگر این ناهمگرایی، تقاضای ضعیف و بازگشت آرامش به بازار است؛ کما این که علی رغم التهابات هفته گذشته هم تقاضا آن چنان که انتظار عرضه کنندگان بود، به بازار ورود نکرد، علت آن هم عرضه های فولادسازان بزرگ دولتی در بورس کالا و جذب حجم عمده ای از تقاضای هیجانی در قیمت های پایین تر از بازار خارج از بورس کالا و حوزه خصوصی؛ و همچنین تکمیل ظرفیت خریدهای برخی از بنکداران از بورس کالا و از طرفی الزام به پرداخت هزینه انبارداری مطابق قوانین حاکم بر بورس کالاست که همین موضوع باعث شده تا علی رغم تلاش حوزه خصوصی در حفظ قیمت ها؛ بنکداران در رقابت با یکدیگر و به واسطه تقاضای ضعیف بازار و فشار هزینه انبارداری اقدام به رقابت در پیشنهاد فروش و جلوگیری از التهاب کاذب در بازار نمایند. در این میان نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان هم عامل موثر دیگری در رقابت در سمت عرضه و جلوگیری از التهاب بازار به حساب می آید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0