0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تولیدکنندگان خصوصی؛ در مواجه با سیاست های بازارسازی خصولتی ها؛ منافع خود را مقدم می دانند

به گفته گزارشگر فولاد تعداد انگشت شماری از تولیدکنندگان با منشا و مدیریت بازارسازی خصولتی؛ در روز شنبه در تلاش هستند تا با اعلام قیمت رسمی و دستوری؛ بر خلاف جریان آب شنا کرده به طوری که تصور این ها این است که اگر افزایش قیمت محصولات فولادی ( از جمله قیمت پروفیل قوطی نبشی ناودانی و میلگرد) را سرلوحه اعلام امروز قیمت محصولات خود قرار دهند؛ بازار هم از آن ها تبعیت خواهد کرد …

اما …

به نظر می رسد که این بار حوزه فولاد سازان واقعا خصوصی؛ از خط مشی امروز آن ها تبعیت نکرده و راه کاهش قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات تولیدی خود را در پیش گرفتند به طوری که بین 10 تا 70 تومان کاهش قیمت ‌ها در اعلام قیمت میلگرد آجدار و سایر محصولات تولیدی آن ها دیده می شود.

اما چرا این بار این اتفاق افتاد ؟

بنا بر رایزنی ‌های صورت گرفته با برخی از مبادی فروش و بنکداران؛ و بنا بر شواهد موجود؛ از آن جایی که ولع بازار و هیجان تقاضای حوزه فولاد بنا بر مشاهده شواهد و اخبار موجود و به سبب خرد جمعی که غالبا به صورت ذاتی در بازار وجود دارد؛ به صورت قابل توجهی فروکش نموده و به حد اشباع رسیده؛ از روز چهارشنبه شاهد توقف و عقب ‌نشینی نامحسوس تقاضای کل این بازار بودیم.

تقریبا اکثریت به اتفاق خصوصی ها این موضوع را به درستی لمس کرده و بنا بر این که در شرایط حاضر و به دلیل خلاء تقاضای بازار، نوردکاران واقعا خصوصی، تمایلی به ادامه افزایش قیمت های سمت شمش ندارند؛ و از طرفی چون قیمت های اعلامی آن ها همواره ملاک تعیین سمت و سوی شمش القایی بوده است؛ در واقع اعلام نرخ افزایشی کاذب میلگرد آجدار و قیمت پروفیل قوطی در حالی که مشتری چندانی نیز برای آن ها وجود نداشت،

به جز این که موجب آدرس غلط دادن به حوزه شمش القایی گردد؛ ثمره دیگری برای آن ها ندارد چراکه فروش سمت آن ها به طور قابل ملاحظه ای تقلیل یافته؛ و لذا بدون توجه و همراهی خصولتی ها؛ به راه خود ادامه دادند.

قیمت پروفیل قوطی

تاثیر دستورالعمل سندیکا در روز پنج شنبه بر بورس کالا

همچنین از یک سو دولت با دستورالعملی که سندیکا در روز پنجشنبه منتشر نمود؛ فولادسازان بزرگ را ملزم به پیش شرط اولویت عرضه تناژ مشخصی در بازار داخلی برای صدور مجوز صادراتی در سال 97 نموده است؛

از سوی دیگر در برخی از بولتن های خارجی بارها و بارها خوانده‌ایم که خریداران محصولات نیمه ساخته شده ایرانی؛ تا آن جایی که امکان دارد و به منظور فرار رو به جلو و مصون ماندن از شروع تحریم ‌های ثانویه آمریکا که از چند ماه آینده ظاهرا اجرایی خواهد شد؛ اقدام به خرید قابل توجهی از تولیدات ایران تا تیر ماه را نموده و حالا به سراغ تولیدات مرداد ماه کارخانجات فولادسازی بزرگ ایران رفته اند؛

یعنی این طور استنباط می شود که اکثر فولادسازان بزرگ ما که در حوزه صادراتی فعال هستند؛ اکثر ظرفیت های تولیدی بیلت و بلوم و اسلب خود را حداقل تا پایان تیرماه پیش فروش نموده اند؛

معلوم نیست که این وسط این کارخانجات بزرگ فولادی چطور می خواهند؛ دستورالعمل دولت در خصوص عرضه ‌های منظم داخلی در طی این 2 ماه آتی را برآورده نمایند ؟

انتظارات برای بازار فولاد در مرداد ماه

به نظر می رسد که اگر قرار باشد فولادسازان بزرگ ما به دستورالعمل دولت متعهد باشند؛ برای ماه های مرداد به بعد؛ می بایست شاهد حجم زیادی از عرضه‌ های فولادی در بورس کالا باشیم تا ظرفیت التزامی این فولادسازان به دولت جبران شود؛ و طبیعتا بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و میلگرد تاثیرگذار خواهد بود.

البته این در صورتی است که دستورالعمل دولت را جدی گرفته و انجام آن توسط فولادسازان را باور داشته باشیم؛ متأسفانه این بدبینی و یا ذهنیت منفی به وجود آمده به دلیل سابقه قبلی این گروه از فولادسازان در مواجه با این گونه دستورالعمل ها حاصل شده است که امیدواریم این بار این گونه نباشد. امید است در هفته جاری شاهد بهبود قیمت پروفیل قوطی میلگرد و سایر محصولات فولادی باشیم.

آخرین اخبار از تصمیمات آمریکا علیه ایران

خبر مهم دیگری که منتشر گردیده است این است که روز گذشته وزير خزانه داری آمريكا از جديدترين و شديدترين تحريم های آمريكا توسط دونالد ترامپ  خبر داد. به همين منظور وزير خزانه داری امريكا موظف گرديد با همكاری سازمان Clear House ( سازمانی كه وظيفه حفظ و حراست از پول ملی آمريكا را بر عهده دارد ) نسبت به ابطال شماره سريال دلارهای موجود در ايران اقدام نمايد. با اين اقدام آمريكا كليه دلارهای موجود ايران از جمله ذخيره ارزی از حيث اعتبار ساقط می گردد و به اين ترتيب امكان هر گونه مبادله تجاری از اين كشور سلب خواهد گرديد.

خانم سيگال مندلكر معاون تروريسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمريكا اعلام كرد با اين تصميم رييس جمهور ريسك تامين مالی تروريسم برآمده از ايران به حداقل  خواهد رسيد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0