0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش قیمت ورق گالوانیزه در نتیجه کاهش عرضه آن در بازار فولادی

قیمت ورق گالوانیزه در نتیجه کاهش میزان عرضه آن در بازار داخلی طی هفته اخیر افزایش یافت. در حال حاضر موجودی انبارها برای این محصول به شدت رو به کاهش بوده و به همین دلیل قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه برای هفته های آینده قابل پیش بینی نیست. ورق سرد نیز وضعیت مشابهی مانند ورق گالوانیزه داشته و در شرایط محدودیت عرضه به سر می برد و متوسط قیمت آن در شنبه هفته گذشته برای ضخامت های ۴/۰ تا ۲ میلیمتر به میزان ۶۳۸۵۰ ریال اعلام شده است. با کاهش نرخ ارز در اواسط هفته قبل قیمت آن به ۵۹۵۶۷ ریال رسید ولی در اواخر هفته با افزایش نرخ دلار قیمت این محصول مجددا افزایش یافت و به میزان ۶۱۴۶۴ ریال اعلام گردید. میانگین قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد در ضخامت ۴/۰ تا ۹/۰ میلیمتر در محدوده ی ۶۱۹۰۰ ریال تا ۶۸۲۵۰ ریال ثبت شده است.

قیمت ورق سیاه با ضخامت دو میلی متر در آغاز هفته گذشته به میزان ۵۷۰۰۰ ریال پیشنهاد شد و روز بعد با افت قیمت مواجه گردید و به قیمت ۴۷۰۰۰ ریال معامله گردید. در روز دوشنبه قیمت این محصول کمی افزایش یافت و به قیمت ۴۸۵۰۰ ریال رسید.

در حالی که این محصول در لیست پرداختی بر اساس بازار ارز ثانویه قرار گرفته است، قیمت آن طی روزهای آینده افزایش خواهد یافت و البته با کاهش میزان واردات آن طی روزهای اخیر، احتمال افزایش قیمت این محصول بیشتر از قبل شده است.

میانگین قیمت ورق فولاد مبارکه در ضخامت ۳ تا ۱۵ میلی متر ۴۰۲۰ ریال اعلام گردیده بود که در روز چهارشنبه قیمت آن به دلیل کاهش تقاضا افت نمود و به میزان ۳۹۷۴۰ ریال اعلام گردید. دلیل افت قیمت ورق گرم فولاد مبارکه همزمان با افزایش بقیه محصولات فولادی در کاهش عرضه همگام با کاهش تقاضا ذکر گردیده است.

تحلیل بازار آهن

زورآزمایی جدید دولت در برابر افزایش قیمت محصولات فولادی توسط خصولتی ها

با آغاز تحریم ها از هفته گذشته، احتمال افزایش قیمت ورق فولاد مبارکه و سایر محصولات فولادی بیش از پیش قوی شده است. در حالی که شبه دولتی ها و خصولتی ها اعتقاد دارند که با آغاز تحریم ها، قراردادهای تجاری آنها با سایر کشورها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، خواستار افزایش قیمت محصولاتشان در حد نرخ صادراتی می باشند. البته هنوز روند تاثیر تحریم بر میزان صادرات محصولات فولادی مشخص نیست و حداقل یک ماه دیگر عمق و توان صادرات در بازار فولاد مشخص خواهد شد.

با افزایش نرخ محصولات فولادی در حد قیمت صادراتی آنها سبب ایجاد تورم طی ماه های آینده در بازار داخلی خواهد شد. البته دولت در این میان برای کنترل تورم در مقابل فولادسازان ایستاده است و استدلال آن برای مقابله با خصولتی ها در این است که فولادسازان در حالی که مواد اولیه مورد نیاز خود برای تولید محصولات فولادی را به نرخ دولتی می گیرند پس فروش آنها نیز بایستی بر اساس همین نرخ باشد و نه نرخ صادراتی.

البته این استدلال شاید از لحاظ منطق ریاضی و حسابداری درست باشد اما از نظر منطق اقتصادی مردود بوده و مانند همان استدلال دلار ۴۲۰۰ تومانی دولت است که محکوم به شکست گردید. در واقع این بازار است که ارزش نهائی کالا را تعیین می کند و نه هزینه های تولید آن و بر همین اساس قیمت محصولات فولادی بر اساس ارزش آنها در بازار تعیین خواهد گردید و تعیین قیمت آنها بر اساس هزینه های تولید مردود خواهد بود.

 کنترل های دستوری دولت همچنان ادامه دارد

در حالی که دولت نه تنها وظیفه نظارت بلکه بخشی از وظیفه قوه قضائیه را نیز به عهده گرفته است و دستور کنترل و بازرسی بخشها ی مختلف تولید و توزیع را نیز صادر می نماید. از سویی دیگر طی دستورالعملی بورس را موظف نموده است تا نام تمامی خریداران و میزان تناژ و قیمت های آنها را نیز به دولت اعلام نماید.

البته در این میان به تولید کنندگان نیز دستور می دهد تا ۷۵ درصد از محصولات خود را در بورس با سود ۱۵ درصد به فروش برسانند. تمامی این مسائل از یک سو شاید به نفع عرضه داخلی و شفاف سازی قیمت ها و جلوگیری از فسادها موجود در زنجیره های مختلف تولید تا توزیع باشد اما از سویی دیگر باز هم مانند سایر تصمیمات دولت نگاه آن به مسائل تک بعدی و یک جانبه بوده و مواردی مانند کارخانه هایی که به خاطر کمبود مواد اولیه ناچار به تولید کارمزدی شده اند را فراموش نموده است.

کارخانجات تولید کننده قوطی و پروفیل که در حال حاضر به دلیل کمبود عرضه ورق به شدت به محصول عرضه شده در بورس وابسته بوده و بایستی مواد اولیه مورد نیاز خود را از بورس خریداری نمایند از طریق این قانون با آسیب بیشتری مواجه خواهند گردید.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری