2.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی به فولاد جهان در سال ۲۰۱۵

در سال ۲۰۱۵ میلادی ظرفیت نصب شده فولادسازی در جهان به ۲۳۷۱ میلیون تن افزایش یافت. علی رغم افزایش ظرفیت میزان تولید فولاد در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ برابر با ۵۰ میلیون تن کاهش یافت. بیشترین کاهش متعلق به کشور چین بوده است. تولید چین از ۸۲۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۴ به ۸۰۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۵ کاهش یافت. سال ۲۰۱۵ میلادی اولین بار پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی در جهان است که تولید فولاد کاهش داشته است.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

دریافت نسخه pdf مقاله : بررسی برنامه بازار جهانی فولاد تا سال ۲۰۲۵

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

بحران به وجود آمده در بازار آهن آلات در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۰۸ دارای دو تفاوت عمده می باشد:

الف) بحران اول در فولاد ( در سال ۲۰۰۸ میلادی) ناشی از بحران مالی دنیا بود. در سال ۲۰۰۹ میلادی تولید فولاد نسبت به سال قبل برابر با ۷٫۸ درصد کاهش یافت (معادل ۱۰۵ میلیون تن). در حالی که ابعاد بحران اخیر کمتر و میزان کاهش تولید ۳ درصد بوده است.

ب) در بحران نخست دولت چین با بکارگیری سیاست های تشویقی و سرمایه گذاری در ابعاد وسیع مانع کاهش تولید فولاد چین شد به گونه ای که تولید آهن آلات این کشور از ۵۱ میلیون تن به ۵۷۷ میلیون تن افزایش یافت. در حالی که در بحران اخیر چین خود به یکی از دلایل کاهش تولید جهانی فولاد تبدیل گردید.

 قیمت آهن آلات

بنابراین هرچند در سال ۲۰۰۸ میلادی شرایط اقتصادی دنیا تولید فولاد را تحت تاثیر قرار داد اما بحران دوم به دلیل وابستگی بازار فولاد به چین رخ داد به گونه ای که کاهش تولید ( و مصرف) در چین به یک بحران جهانی در صنعت فولاد تبدیل گردید. بنابراین به نظر می رسد از این به بعد این سیاست های دولت چین می باشد که می تواند بازار فولاد جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.

در سال ۲۰۱۵ میلادی در بخش مصرف نیز کاهش قابل توجهی به وجود آمد. از ۴۲ میلیون تن کاهش مصرف به وجود آمده در سال ۲۰۱۵ میلادی معادل ۳۸ میلیون تن متعلق به کشور چین بوده است.

کاهش مصرف، عرضه و تقاضا بازار فولاد را از تعادل خارج نمود و باعث گردید تعادل جدید بین عرضه و تقاضا در سطح قیمت کمتری شکل بگیرد. این اتفاق در کنار یک عامل خارجی (دامپینگ چین) باعث شد فشار مضاعفی بر قیمت وارد شود و برخی از عرضه کنندگان فولاد قادر به ادامه فعالیت در قیمت های جدید نبوده و منجر به کاهش عرضه فولاد گردید.

عمده ترین دلیل کاهش قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۵ میلادی اتخاذ سیاست تولید بیشتر و کاهش هزینه های عملیاتی در غول های معدنی دنیا می باشد. اجرای این سیاست باعث کاهش قیمت سنگ آهن و خروج بسیاری از معدنکاران از عرصه تولید به دلیل مقرون به صرفه نبودن تولید گردید.

بازار فولاد جهان

نگاهی به فولاد جهان در سال ۲۰۱۶

سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی، بازار فولاد با رشد در تولید و در بخش قیمت ها با روند مثبت مواجه بوده است. هرچند براساس آمار به روز شده انجمن جهانی آهن و فولاد تولید فولاد در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ کاهش یافت اما کاهش تولید فولاد نسبت به سال ۲۰۱۶ بسیار کمتر بوده که این خود بهبود در بازار فولاد در سال ۲۰۱۶ را نشان می دهد.

عواملی که به بهبود عملکرد بازار فولاد در سال ۲۰۱۶ میلادی منجر شده به شرح زیر می باشد:

روند قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۶ میلادی مثبت و صعودی بوده است. متوسط رشد قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۶ میلادی برابر با ۵٫۵% مثبت بوده در حالی که این شاخص برای سال ۲۰۱۵ میلادی ۴٫۲% منفی بوده است.

عمده ترین دلیلی که باعث شد قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۶ میلادی بر مسیر صعودی قرار گیرد، افزایش تقاضای سنگ آهن در کشور چین (به عنوان مهمترین مصرف کننده این ماده اولیه) بود. میزان تقاضای سنگ آهن چین در سال ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۹۵۳ میلیون تن بوده که میزان تقاضای این محصول در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۰۲۹ میلیون تن افزایش یافت. معادن بزرگ در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ معادل ۱۳ میلیون تن سنگ آهن بیشتر تولید کردند.

(قابل ذکر است که عامل دیگری که به صعود قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۶ کمک نمود، افزایش قیمت زغال سنگ بوده است. قیمت این محصول به دنبال محدودیت ایجاد شده در معادن زغال سنگ چینی مبنی بر کاهش تعداد روزهای کاری به وجود آمد و منجر به افزایش تقاضای سنگ آهن پر عیار و به دنبال آن افزایش قیمت سنگ آهن گردید).

افزایش میزان واردات سنگ آهن در چین در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ (معادل ۱۰ درصد) ناشی از رونق ایجاد شده در مصرف فولاد چین بود. میزان مصرف فولاد چین در سال ۲۰۱۶ میلادی ( براساس برآورده انجام شده) برابر با ۷۱۱ میلیون تن بوده که نسبت به سال ۲۰۱۵ معادل با ۱٫۶% رشد مثبت را تجربه نموده است. لازم به ذکر است در سال ۲۰۱۶ برخلاف پیش بینی های انجام شده میزان صادرات چین نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهش یافت.

رشد مصرف در چین در سال ۲۰۱۶ میلادی مدیون رونق ایجاد شده در اقتصاد چین به واسطه حمایت های مالی دولت بوده است.

بررسی بازار جهانی آهن آلات

نگاهی به فولاد جهان در سال ۲۰۱۷

براساس آمار تولید، سال ۲۰۱۷ میلادی جهش قابل توجهی در تولید فولاد به وجود آمده است. خروج از رشدهای منفی و تجربه رشد مثبت در تولید و قیمت (هم در جهان و هم در چین) را می توان به عنوان مهمترین مشخصه بازار جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ برشمرد.

مهمترین رخدادهای بازار فولاد در سال ۲۰۱۷ میلادی به شرح زیر می باشد

چین از سال ۲۰۱۵ تصمیم گرفت که اصلاحات ساختاری در بخش عرضه اعمال نماید، یکی از عمده ترین اقدامات چین کاهش ظرفیت بوده که اقدامات انجام شده به شرح زیر می باشد:

کاهش ۸۷ میلیون تن ظرفیت فولادسازی در سال ۲۰۱۶

کاهش ۵۰ میلیون تن ظرفیت فولادسازی در سال ۲۰۱۷

کاهش ظرفیت در بخش آهن سازی معادل با ۷۷٫۹۹ میلیون تن تا پایان سال ۲۰۱۷

علاوه بر ظرفیت های فوق یکی از مهمترین اقدامات چین در سال ۲۰۱۷ در طرف عرضه بازار فولاد، توقف تولید فولادهای کم کیفیت در واحدهای فولادسازی کوچک مقیاس بوده است. ظرفیت تعطیل شده در چنین بنگاههایی معادل با ۱۶۶٫۷۵ میلیون تن اعلام شده است. نکته قابل توجه آن است که تولید این واحدها هرگز در آمارهای رسمی منتشر نمی شده است.

اقداماتی که دولت چین قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۵ انجام دهد به شرح زیر می باشد.

افزایش میزان تولید فولاد به روش کوره قوس الکتریکی از ۴۲ میلیون تن سال ۲۰۱۶ به ۱۰۰ میلیون تن به سال ۲۰۲۵ با پشتوانه افزایش ذخیره قراضه از ۱۱۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به ۲۹۰ میلیون تن در سال ۲۰۲۵

کاهش مصرف سنگ آهن از ۱۱۶۰ میلیون تن سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۱۱۰ میلیون تن در افق ۲۰۲۵

کاهش ظرفیت اسمی به ۱ میلیارد تن در سال ۲۰۲۰

تمرکز ۶۰ درصد تولید فولاد در ده تولیدکننده برتر

افزایش نرخ بهره برداری از ظرفیت به ۸۰ درصد در سال ۲۰۲۰

بازار جهانی فولاد

علی رغم توقف تولید واحدهای فولادسازی تولید فولاد چین در سال ۲۰۱۷ افزایش قابل توجهی داشته است. یکی از دلایلی که چینی ها در این خصوص عنوان نموده اند توقف تولید واحدهای کوچک مقیاسی است که تا پیش از این آمارشان به طور رسمی منتشر نمی شده است و افزایش تولیدی که به دلیل جایگزینی تولید واحدهای رسمی در پاسخ به تقاضای مرتبط با واحدهای کوچک مقیاس به وجود آمده است.

تعطیل شدن ۱۶۷ میلیون تن ظرفیت فولادهای کم کیفیت باعث شد تقاضای این بخش (که عملکردشان در آمارهای رسمی منعکس نمی شود) به سمت بخشی سوق یابد که عملکردشان در آمارهای رسمی منعکس می شود. بنابراین برای مصرف جهانی فولاد رشد حدود ۵ درصدی و برای مصرف فولاد چین رشد ۸٫۲ درصدی اعلام شده که طی سال های اخیر بی سابقه بوده است.

در سال ۲۰۱۷ میلادی مهمترین کانون های مصرف فولاد در چین از جمله سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ، سرمایه گذاری در دارای ثابت، تولید خودرو روند رو به رشد خود را حفظ نموده اند که این موضوع به عنوان مهمترین محرک بازار فولاد مطرح می باشد.

جذابیت بازار داخلی چین و محدودیت عرضه دو عاملی بود که باعث شد که صادرات فولاد افزایش یابد.

در خصوص قیمت سنگ آهن در یک نگاه کلی نوسانات قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۷ بیشتر از سال ۲۰۱۶ بوده است که دلایل آن به شرح زیر می باشد:

یکی از مهمترین دلایل زیربنایی که باعث شد قیمت سنگ آهن به سمت بالا شیفت کند تزریق نقدینگی قابل توجه و اعطاء تسهیلات توسط دولت چین به اقتصاد بوده است. مبلغ تسهیلات در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۸۱۰ میلیارد دلار بوده که در سال ۲۰۱۷ به ۲۰۱۸ میلیار دلار افزایش یافته است.

در برهه هایی از زمان ( از اوایل ژانویه تا اوایل ماه آوریل) به دلیل خوش بینی حاکم بر فعالان بازار بدون هیچ تغییر بنیادین در طرف عرضه و تقاضای بازار قیمت سنگ آهن بر مسیر صعودی اش حرکت نمود. در این بازه زمانی سنگ آهن قیمت ۹۱ دلار را هم تجربه نمود.

دولت چین در ماه جولای اعلام نمود که ظرفیت فولادسازی های کم کیفیت را محدود نموده و در دستیابی به هدف کاهش ظرفیت موفق عمل نموده است. این خبر سیگنال محدودیت عرضه را به بازار مخابره کرد. از اواخر جولای تا اواسط سپتامبر که بازار قیمت ۸۰ دلار را تجربه نمود.

دولت چین اعلام نمود که از ۱۵ نوامبر تا ۱۵ مارس به منظور مبارزه با آلودگی محیط زیست ، سیاست کاهش تولید و اعمال سقف تولید حداکثر تا ۵۰ درصد ظرفیت را اعمال می کند و این آخرین جهش قیمت سنگ آهن را در سال ۲۰۱۷ به وجود می آورد.

در مقابل نیروهایی در بازار وجود داشته اند که بر قیمت سنگ آهن به عنوان یک عامل فشار عمل نموده اند مانند بحران بدهی ها و حباب مسکن که همواره دولت چین را تهدید می کند.

در خصوص پیش بینی قیمت سنگ آهن، تحلیلگران بر این اعتقادند که قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۸ تغییری نخواهد داشت. فروضی که این پیش بینی را حمایت می کند آن است که طبق نظر انجمن جهانی آهن و فولاد مصرف چین در سال ۲۰۱۸ افزایش نخواهد یافت و از سوی دیگر تولید پروژه S11D شرکت واله در سال ۲۰۱۸ به ۹۰ میلیون تن خواهد رسید. پس افزایش عرضه در مقابل عدم تغییر تقاضا دلایلی است که باعث خواهد شد قیمت سنگ آهن در مجموع در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۷ بدون تغییر باقی بماند.

آنچه در چند سال اخیر در بازار فولاد قابل مشاهده می باشد آن است که چین در هر سال از سیاست های غیر قابل انتظاری رونمایی می کند، به عنوان مثال سال ۲۰۱۶ بر فعالیت معادن زغال سنگ محدودیت اعمال نمود و قیمت کک تا مرز ۳۰۰ دلار بر تن افزایش یافت و حاشیه سود فولادسازان به شدت کاهش یافت.

با آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی هیچ گاه تصور نمی شد که چین تولید ۱۶۰ میلیون تن واحدهای کوچک مقیاس را متوقف نماید و سیاست سخت گیرانه کاهش سقف تولید در ۲۸ شهر را با هدف مدیریت آلودگی محیط زیست در یک بازه زمانی چهارماهه اعمال نماید و بدین ترتیب زمینه افزایش و جهش قیمت ها را در سال ۲۰۱۷ رقم بزند.

سیاست گذاری های فوق در سال ۲۰۱۷ میلادی در حالی اعمال شد که در ابتدای سال ۲۰۱۷ تحلیلگران متفق القول بودند که در سال ۲۰۱۷ جهش قابل توجهی در بازار فولاد رخ نخواهد داد و انجمن آهن و فولاد پیش بینی کرده بود که مصرف فولاد در جهان ۰٫۵ درصد رشد خواهد کرد. اما ارقام بازار در پایان سال ۲۰۱۷ حکایت دیگری را رقم زد به گونه ای که تولید و مصرف بسیار قوی تر از پیش بینی ها عمل نمودند.

بنابراین با وجود آنکه در پیش بینی سال ۲۰۱۸ برای مصرف فولاد چین رشدی لحاظ نشده است اما سال ۲۰۱۸ نیز احتمال آنکه چین با سیاست های پیش بینی نشده اش بازار را شگفت زده نماید وجود دارد. اما صرف نظر از این عدم اطمینانی که در بازار وجود دارد چالش هایی که بازار با آن در سال ۲۰۱۸ روبروست:

کاهش عوارض صادراتی بر روی محصولات بیلت، اسلب و ورق نورد گرم و حذف عوارض صادراتی محصولات میلگرد و سیم توسط چین

افزایش قیمت الکترود گرافیتی

جنگ تجاری

۲٫۵
۲رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری